03/03/2024 - 18:53

Σπουδαία νίκη για το Μπάσκετ του ΟΦΗ στο ΒΑΚ!

ΟΦΗ - ΑΠΑΣ Νάξου 77-71

Μεγάλης σημασία νίκη για τον ΟΦΗ, κόντρα στον ΑΠΑΣ Νάξου στο ΒΑΚ, για την 22η αγωνιστική της National League 1.

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, απέναντι σε έναν από τους πρωτοπόρους του πρωταθλήματος, η ομάδα του Βασίλη Ράλλη έφθασε στη σπουδαία επικράτηση και πήρε σημαντική ώθηση για να μπει στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας.

Ο ΟΦΗ είχε το προβάδισμα σε ολόκληρο τον αγώνα, πήρε και μεγάλες διαφορές, αν και στο τέλος κινδύνευσε να χύσει την καρδάρα με το γάλα, όμως ήταν ψύχραιμος στις βολές και έφθασε στη μεγάλη νίκη και στις 13 νίκες και στους 33 βαθμούς.

Η ενημέρωση του μπασκετικού ΟΦΗ:

Πάτησε τη Νάξο ο ΟΦΗ και συνεχίζει το θετικό σερί του!

Σε ένα ματς κατάθεση ψυχής στο παρκέ ο ΟΦΗ κέρδισε τη Νάξο με 77-71 για την 22η αγωνιστική της National league 1.

Με τον ΟΦΗ να δείχνει τα «δόντια του» στο από το πρώτο δεκάλεπτο κλείνοντας το με 20-18 με τρίποντο Ζαφειρούδη.

Στη δεύτερη περίοδο του ματς ο ΟΦΗ πέρασε με +6 στο 14’ (29-24) και πριν πάει στα αποδυτήρια με ένα τρίποντο του Λιανού στο 15’ (32-26) σε συνδυασμό με ασίστ Παππά στο 18’ (38-28) και ακόμη ένα τρίποντο Ζαφειρούδη (41-28) το πρώτο μέρος του ματς έκλεισε με +16 για τον ΟΦΗ (46-30).

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού η Νάξο κατάφερε να μειώσει τη διαφορά (69-66 στο 37’) και να ισοφαρίσει (69-69) τρία λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Εκεί με ψυχραιμία και δύναμη ψυχής ο ΟΦΗ κατάφερε να περάσει μπροστά ξανά και να πάρει μεγάλη νίκη με 77-71.

ΟΦΗ - ΑΠΑΣ ΝΑΞΟΥ: 77-71

Τα δεκάλεπτα: 20-18,46-30,61-54,77-71

ΟΦΗ( Ράλλης - Πάλλης) : Παππάς 13(1), Πιλκούδης 14, Μποχωρίδης 2,Λιανός 16, Σταμπουλής 17,Ζαφειρούδης 8(2), Κασπίρης 3, Πρωτογεράκης 4, Τσερκιτζόγλου, Καψάλης, Αντιφυλιώτης, Δραμουντάνης.

ΑΠΑΣ ΝΑΞΟΥ (Ρουμελιώτης): Χαρουνι 18(3),Κρανιάς 2,Γκαβασιάδης 13(1), Τζορτζεβιτς 16(1), Νεόφυτος 9, Παρασκευόπουλος 6, Λάκοβ 1, Στάθης 3, Δενδρινός 3, Μπακέας, Βουτυρόπουλος.