27/04/2024 - 21:50

Βάλθηκε να μας κάνει καρδιακούς αλλά καθάρισε οριστικά ο ΟΦΗ

Αστέρας Τρίπολης - ΟΦΗ 1-1

Ισόπαλος με σκορ 1-1 αναδείχθηκε ο ΟΦΗ, κόντρα στον Αστέρα στην Τρίπολη, για την 6η αγωνιστική των πλέι άουτ της Stoiximan Super League.

Η κρητική ομάδα πήρε τον βαθμό που έψαχνε και "καθάρισε" και μαθηματικά την υπόθεση παραμονής, μία στροφή πριν το φινάλε. Βέβαια έκανε ό,τι μπορούσε να μας κάνει καρδιακούς, όμως τελικά πήρε αυτό που ήθελε.

Μάλιστα, μετά τα σημερινά αποτελέσματα, η Κηφισιά υποβιβάστηκε μαζί με τον ΠΑΣ Γιάννινα και η τελευταία αγωνιστική (στην οποία ο ΟΦΗ φιλοξενεί τον Παναιτωλικό στο Γεντί Κουλέ), μετατράπηκε σε εντελώς αδιάφορη και τυπική διαδικασία.

O Tραϊανός Δέλλας παράταξε την ομάδα του με τον συνηθισμένο του σχηματισμό και μια αναγκαστική αλλαγή στην ενδεκάδα, λόγω της απουσίας του Μαρινάκη λόγω καρτών. Ο Χριστογεώργος έμεινε κάτω από τα δοκάρια, με στόπερ μπροστά του τους Λουκάο και Λαμπρόπουλο, τον Τοράρινσον στο αριστερό άκρο της άμυνας και τον Βούρο να μετατίθεται στα δεξιά. Από τη μέση και μπροστά δεν είχαμε αλλαγές, με τους Μεγιάδο και Μπάκιτς στα χαφ και τον Τοράλ πιο προωθημένο. Και τον Ισέκα στην κορυφή της επίθεσης και τους Μπάκου και Ριέρα στα πλάγια.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΟΦΗ βάλθηκε να μας τρελάνει ολότελα. Είχε απίστευτη χαμένη ευκαιρία σε άδειο τέρμα με τον Μπάκου, μετά από λάθος του Τσιφτσή, είχε δύο δοκάρια με Τοράλ και Ισέκα, έχασε και άλλες ευκαιρίες, είχε και τη γνωστή του επιθετική φλυαρία. Και δέχθηκε γκολ στην πρώτη ουσιαστικά επίθεση του Αστέρα και κόντεψε να δεχθεί και άλλο, λόγω των σοβαρών λαθών του στην άμυνα.

Στο 12ο λεπτό, ο Αστέρας προηγήθηκε μετά από εκτέλεση κόρνερ, με τους αμυντικούς του ΟΦΗ να μην μπορούν να απομακρύνουν και να ξαναδίνουν την μπάλα στους γηπεδούχους και τελικό ο Αλάγκμπε από κοντά να κάνει το 1-0.

To δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ για τον ΟΦΗ! Στο 53ο λεπτό, ο Μπάκου δέχθηκε την μπάλα στην πλάτη της άμυνας, έβαλε καλά το σώμα του και έκανε την παράλληλη σέντρα από δεξιά και ο Γκρόζντανιτς προ του Τοράλ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, γράφοντας το 1-1 για την κρητική ομάδα.

Μετά το γκολ, έπεσε η απόδοση του ΟΦΗ, έπαιζε με μεγάλη νευρικότητα και έκανε πολλά λάθη σε όλες τις γραμμές, παίζοντας με τη φωτιά σε πολλές φάσεις.

Στο 74ο λεπτό, ο Τραϊανός Δέλλας έκανε τις πρώτες του κινήσεις από τον πάγκο. Μπήκαν οι Αποστολάκης και Γκλάζερ και αποχώρησαν οι Τοράλ και Μπάκου.

Και στο 83ο λεπτό, ο τεχνικός του ΟΦΗ έκανε ξανά διπλή αλλαγή, με τους Μοσκέρα και Φελίπε να μπαίνουν στη θέση των Ριέρα και Ισέκα.

Στο 88ο λεπτό ο Όμιλος ολοκλήρωσε τις κινήσεις του από τον πάγκο, με τον Θεοδοσουλάκη να αντικαθιστά τον Μπάκιτς.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Καστάνο, Γκρόζντανιτς, Χουχούμης, Λύρατζης, Γιαμπλόνσκι, Αλάγκμπε, Ζουγλής, Ρεγκίς, Παλάσιος, Μιριτέγιο

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Χριστογεώργος, Βούρος, Τοράρινσον, Λουκάο, Λαμπρόπουλος, Μεγιάδο, Μπάκιτς, Τοράλ, Μπάκου, Ριέρα, Ισέκα