27/01/2024 - 13:15

ΟΦΗ Κ17: Ήττα στις καθυστερήσεις σε αγώνα - θρίλερ!

ΟΦΗ - ΑΕΚ 2-3

Έμεινε με δέκα και έχασε στις καθυστερήσεις η Κ17

Παρά το γεγονός ότι «κρατούσε» τον βαθμό της ισοπαλίας μέχρι τα τελευταία λεπτά, πραγματοποιώντας παράλληλα μια πολύ καλή εμφάνιση, η Κ17 του ΟΦΗ ηττήθηκε με σκορ 2-3 από την αντίστοιχη της ΑΕΚ στο Βαρδινογιάννειο αθλητικό κέντρο, για την 9η αγωνιστική της 2ης φάσης του Ε’ Ομίλου του πρωταθλήματος Super League K17.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ανήκε στους φιλοξενούμενους. Στο 26’ ο Κολοκοτρώνης έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να περνά άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παναγιωτόπουλου στο 31’.

Ο ΟΦΗ απείλησε μόλις ένα λεπτό αργότερα, με το Δάρλα να αστοχεί σε τετ α τετ. Στο 38’ η ομάδα μας έχασε μια ακόμη μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, με τον Σωμαράκη να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Δάρλα.

Οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν στο 42’ με κοντινή κεφαλιά του Μαρκόπουλου, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κολοκοτρώνη, με το 0-1 να είναι το σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το α’ ημίχρονο.

Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στο β’ ημίχρονο, έχοντας την πρώτη του καλή στιγμή στο 48’, με τον Πατραμάνη να μπαίνει στην περιοχή και τους αμυντικούς να τον προλαβαίνουν πριν μπορέσει να γίνει απειλητικός.

Στο 53’ η ομάδα μας κέρδισε πέναλτι, με τον Δάρλα να το εκτελεί και να νικά το Δούκα για το 1-1.

Στο 61’ η ΑΕΚ μπήκε ξανά μπροστά στο σκορ με εύστοχο πλασέ του Ανδριώτη, με τον ΟΦΗ να ισοφαρίζει εκ νέου στο 83’ με το Δάρλα, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Σωμαράκη.

Στο 85’ ο Δάρλας τραυματίστηκε και η ομάδα μας έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές, καθώς είχαν ήδη γίνει όλες οι αλλαγές.

Ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς θα έληγε ισόπαλο, ο Λεοντής με σουτ από το ύψος της περιοχής στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 2-3.

ΟΦΗ: Μπουστζοκάι, Νινιράκης (66' Νινιράκης), Μπεϊνας, Χαραλαμπάκης, Καινουργιάκης, Ντάγια (70' Κωνσταντακόπουλος Γ.), Σωμαράκης, Χαραλάμπης (46' Πατραμάνης), Κωστέας (70' Κωνσταντακόπουλος Α.), Δάρλας, Τσελεγγίδης (56' Παντέρης)

ΑΕΚ: Δούκας, Κολυφετης, Μαρκόπουλος, Τσαραμανίδης, Μπούσιος, Παναγιωτόπουλος (79' Aβρασογλου), Δασκαλόπουλος (73' Λεοντής), Κολοκοτρώνης (73' Κουτσουδάκης), Ανδριώτης (79' Ανδριώτης), Κωσκολέτος, Ντάνι