02/02/2020 - 18:35

Απίστευτη νίκη για τον ΟΦΗ!

Αιγάλεω - ΟΦΗ 86-96

Μεγάλη νίκη για τον ΟΦΗ, μέσα στο Αιγάλεω, για τη 17η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β' Εθνικής. Ο Όμιλος μάλιστα κατάφερε να ανατρέψει τη διαφορά των 5 πόντων, με την οποία είχε ηττηθεί στον πρώτο γύρο, σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Η ομάδα του Βασίλη Ράλλη, ούσα στην 9η θέση, κατέβηκε στο ματς ως το αουτσάιντερ, κόντρα σε μια ομάδα που ήταν στη 2η θέση, ισόβαθμη με το Μαρούσι και τον Εθνικό. Αλλά εντός του γηπέδου, η εικόνα ήταν εντελώς διαφορετική.

Ήταν η πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα για το Αιγάλεω, με τον ΟΦΗ να πετυχαίνει 15 εύστοχα τρίποντα, με τον Πετράκη να βάζει 27 πόντους.

Στην έναρξη του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες τίμησαν τη μνήμη του Κόμπι Μπράιαντ, αφήνοντας το χρόνο να κυλήσει για 24 + 8 δευτερόλεπτα.

Ο ΟΦΗ μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και πήρε από νωρίς το προβάδισμα, απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο και άμεσο διεκδικητή της ανόδου.

Μάλιστα, στο 2ο δεκάλεπτο ο ΟΦΗ ήταν άψογος αμυντικά και επιθετικά, με αποτέλεσμα να φθάσει τη διαφορά και στους 17 πόντους (31-48), 1,5 λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου!

Στο 3ο δεκάλεπτο, ο Όμιλος δεν μπόρεσε να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό, με αποτέλεσμα το Αιγάλεω, όχι μόνο να ροκανίσει τη διαφορά, αλλά να περάσει και μπροστά με 6 πόντους, 1 λεπτό πριν το τέλος. Αλλά η ομάδα του Βασίλη Ράλλη αντέδρασε αμέσως και κατάφερε να ισοφαρίσει, το σκορ με την εκπνοή της περιόδου.

Όλα έδειχναν ότι θα πηγαίναμε σε ένα φινάλε - θρίλερ στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τη νίκη να πηγαίνει στην ομάδα που θα έδειχνε το μεγαλύτερο χαρακτήρα. Και αυτή ήταν ο ΟΦΗ, κόντρα σε όλα τα προγνωστικά, πριν την έναρξη του παιχνιδιού. Στην 4η περίοδο ο Όμιλος ξεκίνησε εξαιρετικά και έχτισε και πάλι διαφορά 12 πόντων (72-84). Το Αιγάλεω μείωσε προσωρινά στους 5 πόντους, αλλά οι παίκτες του ΟΦΗ ήταν σε μεγάλη ημέρα σήμερα και κράτησαν το προβάδισμα για τον Όμιλο, μέχρι το τέλος.