Ήττα του ΟΦΗ σε ματς - θρίλερ στην παράταση

AOK Χανιά - ΟΦΗ 82-80

Η ενημέρωση του Συλλόγου:

Ήττα στην παράταση για την ομάδα μας στα Χανιά

Σε ένα παιχνίδι νεύρων που κρίθηκε στις λεπτομέρειες η ομάδα μας γνώρισε την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα της Β´ Εθνική από τον ΑΟΚ Χανίων στην παράταση με 82-80.

Οι αστοχίες στα μάκρυνα σουτ στο τελευταίο μέρος του ματς σε συνδυασμό με τα φορτωμένα φάουλ σε Πάλλη και Πρωτογεράκη (ο Πάλλης έπαιζε με 3 και ο Πρωτογεράκης αποβλήθηκε), δεν έδωσαν πολλά περιθώρια στην ομάδα μας, όσο και αν το πάλεψε ως το τέλος, σε ένα παιχνίδι που κυριολεκτικά κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν να προηγούνται στο 2’ (5-2) ενώ ο Τζανιδάκης έκανε τo 9-4 και το +5 για τα Χανιά.

Η απάντηση ήρθε από τον Κώστα Παλλη που μείωσε στους 4’ (9-6). Στο 6’ ο Χουχούμης με καλάθι και φάουλ έκανε το 15-8 και εκεί η σκυτάλη πέρασε στην ομάδα μας, με άμεση απάντηση του Προδρόμου Τζερκιτζόγλου που μείωσε με τρίποντο στο 7’ (15-13) ενώ με δεύτερο διαδοχικό τρίποντο από τον ίδιο έκανε το 15-16 δίνοντας το προβάδισμα για την ομάδα μας για πρώτη φορά.

Δυο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ο Μποχωρίδης με τρίποντο έκανε το +4 για τον ΟΦΗ (15-19) κλείνοντας το δεκάλεπτο δια χειρός Τσερκιτζόγλου που με καλάθι κάτω από την ρακέτα έκλεισε το πρώτο μέρος της αναμέτρησης με 16-23 για την ομάδα μας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η πίεση και από τις δυο πλευρές μεγάλωσε περισσότερο, με τους γηπεδούχους να μειώνουν 18-23 με τον Χουχούμη. Ενώ με ένα κάλαθι του Λιαβου στο 14’ η διαφορά πήγε ξανά στους +6 (21-27).

Οι γηπεδούχοι απάντησαν με 2/2 τρίποντα από τους Χουχούμη και Γοργονη να ισορροπούν την αναμέτρηση στο 15’ (27-27), κλείνοντας την αναμέτρηση με τις δυο ομάδες να αποχώρησαν για τα αποδυτήρια με 34-35, με προβάδισμα ενός πόντου για τον ΟΦΗ.

Στο τρίτο μέρος αν και η ομάδα μας προηγούνταν με +6 (46-52) στο 28’ ένα τρίποντο του Χουχούμη και ένα κάλαθο του Σατραμάνη μείωσαν σε 52-53. Στην αντεπίθεση η ομάδα μας με τον Μποχωρίδη έκανε το 52-55. Η ζυγαριά άρχισε να γέρνει για τα Χανιά όταν ο Μανάκας έδωσε προβάδισμα κάνοντας 61-55 στο 34’. Στο κρίσιμο αυτό σημείο αποβλήθηκε ο Πρωτογεράκης συμπληρώνοντας 4 φάουλ και στη θέση του μπήκε ο Πάλλης που έπαιζε με 3 φάουλ στην «πλάτη». Λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος ένα φάουλ στον Μποχωρίδη τον στέλνει στην γραμμή βολών και κάνει 71-71 με το ματς να πηγαίνει στην παράταση.

Στην παράταση το ματς πήγαινε χέρι-χέρι που κατέληξε στα Χανιά με την διαφορά στο «καλάθι».

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 34-35, 52-53, 71-71 κ.α., 82-80 παρ.

ΑΟΚ Χανιά (Ανδρέας Κεσαπίδης): Χουχούμης 21 (4/10 τρ.), Αλεξίου, Γοργόνης 11 (1), Ζανιδάκης 4, Ψαρράς 7 (2), Κιγμέτογλου 10 (2), Σανδραμάνης 12 (1), Παναρετάκης 1, Μανάκας 16 (9 ριμπ.)

ΟΦΗ (Βασίλης Ράλλης): Λιανός 7 (0/8 τρίποντα, 9 ριμπ.), Μποχωρίδης 18 (2), Τσερκιτσόγλου 8 (2), Αγαπιάδης 9 (1), Πρωτογεράκης 8, Κριθινάκης, Πάλλης 14, Καψάλης, Πετράκης 15 (2), Μηλαθιανάκης 1.