16/11/2019 - 18:48

Τρομερός ΟΦΗ υπέταξε τον πρωτοπόρο Παπάγου!

ΟΦΗ - Παπάγου 85 - 68

Μεγάλη νίκη για τον ΟΦΗ, κόντρα στον - μέχρι σήμερα - πρωτοπόρο Παπάγου, με 85 - 68, για την 7η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β'Εθνικής.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε μουδιασμένα το παιχνίδι, σκόραρε μόνο από βολές και ο Παπάγου βρέθηκε στο 5λεπτο να προηγείται με 2-12, με πρωταγωνιστή τον Κυρίτση που είχε ήδη σημειώσει 10 πόντους. Μετά το 5ο λεπτό, ο Όμιλος πήρε προσωρινά μπρος και μείωσε τη διαφορά, με καλή άμυνα και τρίποντο του Λιανού, έφθασε σε ένα σερί 7-0. Στη συνέχεια, όμως, επανήλθε στις κακές επιλογές στην επίθεση και ο Παπάγου αύξησε ξανά τη διαφορά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΟΦΗ εμφανίστηκε πολύ καλύτερος επιθετικά και με συνεχόμενα τρίποντα από Καραδολάμη, κυρίως, αλλά και Αγαπιάδη, "ροκάνισε" τη διαφορά, αλλά αμυντικά συνέχισε να δέχεται εύκολα καλάθια, με αποτέλεσμα ο Παπάγου να διατηρεί το προβάδισμα. Μέχρι το 1.40 που ο Πρόδρομος Τσερκιτζόγλου, ο οποίος είχε δεχθεί ένα χτύπημα στην 1η περίοδο και είχε μείνει αρκετη ώρα στον πάγκο, με 2 τρίποντα ισοφάρισε για πρώτη φορά σε 35 - 35 και 47 δεύτερα πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Αγαπιάδης με νέο τρίποντο έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στον ΟΦΗ (38 - 35).

Στην τρίτη περίοδο, ο ΟΦΗ συνέχισε επιθετικά με την ίδια φόρα, ενώ είχε πλέον στο οπλοστάσιό του και την πολύ καλή του άμυνα, με αποτέλεσμα η διαφορά να αρχίσει να ανεβαίνει συνεχώς και να φθάνει ακόμα και στους 16 πόντους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Όμιλος μπήκε πιο μουδιασμένα και έχασε στην αρχή κάποια εύκολα καλάθια και πήγε να αγχωθεί. Όμως, σαν μια μικρογραφία ολόκληρου του παιχνιδιού, στη συνέχεια η ομάδα "ξύπνησε" και έφθασε σε μια πολύ μεγάλη νίκη και έστειλε μήνυμα ότι θα είναι ένας δύσκολος αντίπαλος για όλες τις ομάδες της κατηγορίας.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Βασίλη Ράλλη, οι Καραδολάμης, Αγαπιάδης και Λιανός, οι οποίοι ήταν ασταμάτητοι στην επίθεση. Έτσι, μετά από 7 αγώνες στη Β'Εθνική, ο ΟΦΗ έφθασε τις 3 νίκες και τους 10 βαθμούς.