28/07/2019 - 22:49

Χρυσός Καλογεράκης, χάλκινη Μανιού!

Το Δελτίο Τύπου του Ερασιτέχνη ΟΦΗ.

Η ομάδα στίβου του ΟΦΗ έδειξε τη δύναμη της και στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών, που έγινε στην Πάτρα.
Ο ΟΦΗ...κάρφωσε τα μετάλλια με το ακόντιο, καθώς δυο αθλητές του, στο ίδιο αγώνισμα, ανέβηκαν στο βάθρο.

Το άστρο του 18χρονου ακοντιστή του ΟΦΗ Γεράσιμου Καλογεράκη, έλαμψε, καθώς με βολή στα 68.78 που είναι ατομικό ρεκόρ, πήρε την πρώτη θέση και αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδος Ανδρών, αν και Εφηβος!

Σημαντική επιτυχία όμως και για την ακοντίστρια του ΟΦΗ, την Αφροδίτη Μανιού, η οποία με βολή στα 51.85, αναδείχθηκε τρίτη στην Ελλάδα στο αγώνισμα της και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο!

Να σημειωθεί ότι, τόσο ο Γεράσιμος Καλογεράκης, όσο η Αφροδίτη Μανιού, είναι αθλητές του Γιάννη Αντωνακάκη, στον οποίο επίσης αξίζουν συγχαρητήρια, για την δουλειά που κάνει, με δυο αθλητές του, να ανεβαίνουν στο βάθρο στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα.

Να σημειωθεί ότι, ο ΟΦΗ, αγωνίστηκε λαβωμένος στο πρωτάθλημα, καθώς ο Γιάννης Κόκκινος, ο οποίος πρόσφατα συμμετείχε στο Πανευρωπαικό Κ20, είχε αμυγδαλίτιδα και δεν ταξίδεψε για τους αγώνες.

Ενώ και η Ζωή Επιτροπή δεν αγωνίστηκε, επίσης, λόγω τραυματισμού.
Από εκεί και πέρα ο ΟΦΗ είχε και άλλα καλά πλασαρίσματα.
Η Ευαγγελία Ψαράκη, βγήκε 4η στο δίσκο.
Η Αλεξία Κανάκη βγήκε 6η στην Ελλάδα στα 200 και 400 μέτρα.
Το ίδιο και η Κατερίνα Αιβαλιώτη, στο δίσκο.
Στο δίσκο ο ΟΦΗ είχε 4 αθλήτριες στις 9 πρώτες θέσεις!

Αναλυτικά οι επιδόσεις των αθλητών του ΟΦΗ, που συμμετείχαν στους αγώνες:

-Γεράσιμος Καλογεράκης, πρωταθλητής Ελλάδος στο ακόντιο με βολή στα 68.78 (ατομικό ρεκόρ ).
-Μανιού Αφροδίτη , χάλκινο μετάλλιο (3η θέση) στο ακόντιο με βολή στα 51.87
-Ψαράκη Ευαγγελία 4η στο δίσκο με βολή στα 41.41 και 13η σφαίρα με 10.64.
-Κανάκη Αλεξία, 6η στα 400μ με 54.68 και 6η στα 200μ με 24.75.
-Αιβαλιώτη Κατερίνα 6η στο δίσκο με βολή στα 40.64.

-Γιώργος Καλογεράκης 8ος στα 100 10.94, στα 200μ με 21.93 (ατομικό ρεκόρ).
-Ξεζωνάκη Κατερίνα 8η στο δίσκο με 38.70.
-Αγγέλου Μαρία 8η στη σφαίρα με 12.63 και 9η στο δίσκο με 35.22.
-Επταμηνιτάκης Γιώργος , δεν προκρίθηκε στον τελικό με 23.09 στα 200μ και 11.57 στα 100μ.

H φωτογραφία είναι απο τους αγώνες της Πάτρας, με τους αθλητές του ΟΦΗ.