30/03/2019 - 18:45

"Ευχαριστούμε τον κόσμο για την εκπληκτική ατμόσφαιρα!"

Το Δελτίο Τύπου του Ερασιτέχνη για τη μεγάλη νίκη και οι δηλώσεις του Δημήτρη Ζλατιλίδη.

Ομάδα για την Α1 ο ΟΦΗ, κέρδισε το ντέρμπι με τη Ρόδο, στο κλειστό γυμναστήριο του Βαρδινογιάννειου αθλητικού κέντρου και αγκάλιασε την πρώτη θέση, με την οποία θα πάει στα μπαράζ για την άνοδο στην Α1.

Ο ΟΦΗ θέλει μια ακόμη νίκη, την επόμενη και τελευταία αγωνιστική της δεύτερης φάσης, κόντρα στην Ερυθραία, για να τερματίσει και μαθηματικά πρώτος και να πάει στα μπαράζ, παίζοντας στον ημιτελικό με τον δεύτερο του άλλου ομίλου.

Εκπληκτική ατμόσφαιρα στο κλειστό του ΟΦΗ και ένα παιχνίδι διαφήμιση του βόλεϊ!

Το παιχνίδι στο κλειστό γυμναστήριο του Βαρδινογιάννειου αθλητικού κέντρου, μεταξύ των δυο κορυφαίων ομάδων της κατηγορίας, ήταν διαφήμιση του βόλεϊ.

Ο ΟΦΗ ήταν σούπερ στα δυο πρώτα σετ (25-23, 25-13), αλλά δεν καθάρισε το παιχνίδι στο τρίτο σετ, στο οποίο η Ρόδος έπαιζε το τελευταίο της χαρτί, το πήρε με 23-25 και έβαλε σε πρόβλημα τον ΟΦΗ, ο οποίος ήθελε «καθαρή» νίκη στο παιχνίδι για την πρώτη θέση.

Στο τέταρτο σετ έσπασαν καρδιές και χρειάστηκε ο ΟΦΗ να επιστρέψει από το 22-23 και να πάρει το σετ με 25-23 και τη νίκη με 3-1.

Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ με 6-1 και 10-5 και έδειξε αφεντικό του αγώνα.

Όμως η Ρόδος αντέδρασε και με ένα σερί 7-2, έφερε το παιχνίδι στα ίσια (12-12).

Στο κρίσιμο σημείο ο ΟΦΗ πήρε ξανά τα πάνω του και προηγούμενος με 18-14 και 20-15, έγινε ξανά φαβορί.

Ο ΟΦΗ με το 24-21, έψαχνε τον πόντο που θα του δώσει το σετ, η Ρόδος πλησίασε σε 24-23, αλλά τελικά ο ΟΦΗ τελείωσε το σετ με 25-23, μέσα σε μια υπέροχη ατμόσφαιρα, με τον κόσμο του ΟΦΗ να τραγουδάει το σύνθημα «Οφάρα μου τρελαίνομαι», ικανοποιημένος από την σπουδαία εμφάνιση του ΟΦΗ, αλλά και το πολύ ποιοτικό παιχνίδι στο κλειστό γυμναστήριο του Βαρδινογιάννειου αθλητικού κέντρου.

Στο δεύτερο σετ ο ΟΦΗ δεν είχε αντίπαλο. Με πολύ δυνατό σερβίς, ο ΟΦΗ, δεν άφησε κανένα περιθώριο στον αντίπαλο.

Ξέφυγε νωρίς (14-9) και το τελείωσε σχετικά εύκολα (20-12), με το τελικό 25-15, σε ένα σετ που ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος σε όλα από τον αντίπαλο του και έπαιξε βόλει υψηλού επιπέδου.

To τρίτο σετ ήταν μοιρασμένο στο πρώτο του μισό, αλλά το τελευταίο κομμάτι του ανήκε στη Ρόδο. Ήταν πιο συγκεντρωμένη και έτρεξε ένα μεγάλο σερί (2-8), μετατρέποντας το 15-11 σε 17-19.

Ο ΟΦΗ το πάλεψε μέχρι τον τελευταίο πόντο (23-24), αλλά τελικά το πήρε η Ρόδος με 23-25.

Στο τέταρτο σετ, έσπασαν καρδιές. Ο ΟΦΗ ξέφυγε με 13-9, αλλά δεν κράτησε το αβαντάζ.

Η Ρόδος έφερε το παιχνίδι στα ίσια (20-20) και πέρασε και μπροστά με 22-23.

Το τάιμ άουτ του Δημήτρη Ζλατιλίδη αφύπνισε τους παίκτες του ΟΦΗ, που έκαναν την ανατροπή με ένα 3-0 για το 25-23, που χάρισε τη νίκη στον ΟΦΗ με 3-1 σετ.

Ζλατιλίδης: "Ευχαριστούμε τον κόσμο"

Ο τεχνικός του ΟΦΗ Δημήτρης Ζλατιλίδης, έσταζε μέλι για τον κόσμο και την βοήθεια του στο παιχνίδι με τη Ρόδο. "Τους ευχαριστούμε γιατί δημιούργησαν μια εκπληκτική ατμόσφαιρα και μας βοήθησαν πολύ. Τους θέλουμε δίπλα μας και στα μπαράζ, ειδικά αν γίνουν στην Αθήνα, να έρθει ο κόσμος του ΟΦΗ".

Για το παιχνίδι ανέφερε ότι "ήμασταν πολύ καλοί στα δυο πρώτα σετ, αλλά στο τρίτο δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι. Στο τέταρτο κάναμε αυτό που έπρεπε να για να πάρουμε τη νίκη. Εχουμε ένα ακόμη παιχνίδι στην Ερυθραία πριν τα μπαράζ και πάμε και εκεί σοβαροί, για να πάμε πρώτοι στα μπαράζ".

Ενός λεπτού σιγή

Ενός λεπτού σιγή κρατήθηκε πριν την έναρξη του αγώνα της ομάδας βόλεϊ του ΟΦΗ με τη Ρόδο, στη μνήμη του εφόρου κολύμβησης του ΟΦΗ Μανόλη Γιγουρτάκη, ο οποίος έφυγε πριν από μερικές μέρες από τη ζωή, σε ηλικία 61 ετών. Ο κόσμος του ΟΦΗ που βρέθηκε στο κλειστό γυμναστήριο του Βαρδινογιάννειου αθλητικού κέντρου χειροκρότησε θερμά. Κανείς στον ΟΦΗ δεν έχει ξεχάσει τον χαμό του αγαπητού σε όλους Μανόλη Γιγουρτάκη, ενός εργάτη του αθλητισμού για τον ΟΦΗ.

Τα σετ: 25-23 (28’), 25-15 (21’), 23-25 (26’), 25-23 (30’).

ΟΦΗ (Ζλατιλίδης): Μονιάκης 1, Κομητούδης 3, Τεφτσής, Κολτσιάκης 7, Μπάσης 15, Αντιφάκος 7, Καρασσαβίδης, Τζελάτι 26, Εφραιμίδης 10, Καρατζάς, Μύρος, Δημητριάδης.