10/11/2019 - 17:26

Η συνέντευξη Τύπου του Ολυμπιακός - ΟΦΗ

Το Δελτίο Τύπου της διοργανώτριας.

Ο ΟΦΗ κρατάει το σετ που πήρε από τον Ολυμπιακό στην ήττα του στο κλειστό του Ρέντη με 3-1, τα καλά διαστήματα που είχε στο παιχνίδι και στρέφει την προσοχή του στη συνέχεια του πρωταθλήματος της Volley League, όπου τον περιμένει το παιχνίδι με τον Παμβοχαϊκό στο κλειστό γυμναστήριο του Βαρδινογιάννειου αθλητικού κέντρου.

Όπως ανέφεραν στην συνέντευξη Τύπου μετά το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό, ο προπονητής του ΟΦΗ Δημήτρης Ζλατιλίδης και ο ακραίος της ομάδας Γιάννης Ρουμελιωτάκης, ο ΟΦΗ συνεχίζει την προσπάθεια του.

Αναλυτικά οι αναφορές τους:

Δημήτρης Ζλατιλίδης: «Eίμαστε μία νέα ομάδα στην κατηγορία και παίξαμε απέναντι στην καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος αυτή την περίοδο. Προσπαθήσαμε να κρατηθούμε όσο το δυνατόν πιο σωστά μέσα στο γήπεδο και να παλέψουμε κάθε πόντο απέναντι στον πλήρη Ολυμπιακό. Αν εξαιρέσουμε το 1ο σετ που ο Ολυμπιακός είχε εξαιρετικό σερβίς και δε μπορέσαμε να ακολουθήσουμε, μετά για αρκετό διάστημα ήμασταν μέσα στο παιχνίδι. Ευχαριστώ τους παίκτες μου για την προσπάθεια».

Γιάννης Ρουμελιωτάκης: «Ολοι ξέρουμε ποιος είναι ο Ολυμπιακός και πως πρωταγωνιστεί σε κάθε διοργάνωση. Εμείς ήρθαμε εδώ καλά προετοιμασμένοι αλλά ακόμα θέλουμε χρόνο. Πρέπει να κάνουμε λίγη υπομονή. Κρατήσαμε κάποια τεχνικά κομμάτια, αλλά χαλαρώσαμε και δεν πήραμε κάποιο θετικό αποτέλεσμα. Κρατάμε το σετ, κρατάμε τις καλές στιγμές στον αγώνα και συνεχίζουμε».
Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ (προπονητής Ολυμπιακού): «Ήταν το δεύτερο επίσημο παιχνίδι της σεζόν και όπως έχω πει και σε προηγούμενες δηλώσεις μου θα χρειαστούμε λίγο ακόμα χρόνο για να βρεθούμε στο επίπεδο που επιθυμούμε. Έχουμε κάνει αρκετές αλλαγές παικτών αυτή τη σεζόν και χρειαζόμαστε λίγο χρόνο ακόμα. Αντιλαμβάνομαι ότι ο αγώνας σήμερα εξελίχθηκε λίγο δύσκολα για εμάς. Ο ΟΦΗ έχει έμπειρους παίκτες οι οποίοι μπορούν να αποδώσουν πολύ καλά. Εμείς ήμασταν κατάλληλα προετοιμασμένοι όμως και σε αρκετές στιγμές είχαμε τον έλεγχο του αγώνα τόσο με το σερβίς μας όσο και με την επίθεση, side out αλλά θα πρέπει να είμαστε πολύ πιο συγκεντρωμένοι στην άμυνά μας».

Ραφαήλ Κουμεντάκης (ακραίος Ολυμπιακού): «Θα συμφωνήσω με τον προπονητή μου. Νομίζω ότι δείξαμε δυο πρόσωπα. Το ένα ήταν μιας ομάδας η οποία θα μπορούσε να κερδίσει πολύ εύκολα με το πιεστικό μας σερβίς, το άλλο πρόσωπο ήταν όχι και τόσο θετικό αφού κάναμε ορισμένα λάθη και έπεσε η συγκέντρωσή μας. Χάσαμε κάποια σερβίς παραπάνω, ο ΟΦΗ πίεσε αφού είναι μια ομάδα με έμπειρους παίκτες που μπορούν να πιέσουν και για εμάς αυτό ήταν ένα καλό τεστ για τη συνέχεια».

Το παιχνίδι

Ο Ολυμπιακός νίκησε το μαχητικό Ο.Φ.Η. με 3-1 σετ και πήρε το δεύτερο τρίποντο σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα Volley League. Η ομάδα της Κρήτης κατάφερε να ισοφαρίσει 1-1 σετ αλλά στη συνέχεια πιέστηκε στην υποδοχή από το σερβίς των «ερυθρολεύκων» οι οποίοι με πρωταγωνιστή τον Μιχάλ Φίνγκερ που σημείωσε 26 πόντους έφτασε δίκαια στη νίκη.

O Oλυμπιακός μπήκε δυνατά και με το σερβίς του Γκέργκι που απέφερε και δύο άσσου προηγήθηκε 7-3. Οι «ερυθρόλευκοι» συντήρησαν τη διαφορά και έφτασαν και σε νταμπλ σκορ 16-8 με το σερβίς του Φίνγκερ που αποδιοργάνωσαν την υποδοχή των Κρητικών. Μέχρι το τέλος του σετ δεν άλλαξε κάτι και με το χαμένο σερβίς του Ρουμελιωτάκη έγινε το 25-16.

Στο 2ο σετ ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά με το σερβίς του πρώην ερυθρόλευκου Τσέλιου ο οποίος πήρε δύο άσσους δίνοντας προβάδισμα 8-5, ενώ ακολούθησε ο Τσούλαφιτς με δύο κόντρα επιθέσεις και έναν άσσο για το 12-6. Ο Ολυμπιακός μείωσε με τον Φίνγκερ 21-19 αλλά το μπλοκ του Ρουμελιωτάκη, τα λάθη των γηπεδούχων και ο πόντος του Τσούλαφιτς έκλεισε το σετ 25-22.

Από τα μισά του 3ου σετ ο Ολυμπιακός κατάφερε να βελτιώσει το μπλοκ και την άμυνα, και με δύο μπλοκ στον Σαρικεΐσογλου και έναν πόντο του Κουμεντάκη ο Ολυμπιακός ξέφυγε 16-12. Ο Σαρικεΐσογλου όμως με το σερβίς του πήρε ρεβάνς και με σερί 4-0 ισοφάρισε 19-19 για τον ΟΦΗ. Εκεί ήταν το πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα. Οι δύσκολες κόντρα επιθέσεις Γκέργκι και Χουσάι (που πήρε τη θέση του Κουμεντάκη) έδωσαν ανάσα στον Ολυμπιακό που ξέφυγε 20-21. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν επιθετικά λάθη και ο Χουσάι αλλά και το λάθος του Τσούλαφιτς διαμόρφωσαν το 25-21 και το 2-1 σετ.

Εχοντας πάρει το προβάδισμα ο Ολυμπιακός απέκτησε και ψυχολογικό πλεονέκτημα στο 4ο σετ. Με υπεροχή στις επιθετικές λύσεις και με τους Φίνγκερ, Γκέργκι να σηκώνουν το βάρος των επιθέσεων ο Ολυμπιακός ξέφυγε 11-7 και με σερί 4-0 εκτόξευσε τη διαφορά στο 23-14. Ο αγώνας τελείωσε με μπλοκ του Βουλκίδη στον Ρουμελιωτάκη.

Διαιτητές: Πρέντζας, Μουλά Λ., Παρατηρητής: Βαρθαλίτης, Επόπτες: Παπαθανασίου, Αρβανίτης, Γραμματεία: Καλιγέρη.