15/02/2020 - 17:55

Βελτιωμένος ο ΟΦΗ, παρά την ήττα

ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 0-3

Την ήττα γνώρισε ο ΟΦΗ στο κλειστό του ΒΑΚ, κόντρα στον ΠΑΟΚ, για τη 13η αγωνιστική της Volley League.

Βελτιωμένος ο ΟΦΗ, πάλεψε σε όλα τα σετ και μάλιστα τα δύο πρώτα βρέθηκε κοντά στο να τα κερδίσει, αφού ήταν προηγούμενος μέχρι το τέλος, πριν δεχθεί ισάριθμες ανατροπές από τον πολύ δυνατό του αντίπαλο.

Στο πρώτο σετ ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 20-17, αλλά τελικά το έχασε με 25-23 από τον ΠΑΟΚ, σε ενα συγκλονιστικό πρώτο σετ. Καθοριστική η φάση στο 22-23, με το διαιτητή να δίνει μπλοκ άουτ υπέρ του ΠΑΟΚ, παρά τις διαμαρτυρίες ότι η μπάλα βρήκε στο φιλέ.

Ντέρμπι και το δεύτερο σετ, με τον ΟΦΗ να προηγείται και πάλι, τον ΠΑΟΚ να ανατρέπει το σκορ, τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 24-24, αλλά ο Δικέφαλος να παίρνει το σετ με 26-24.

Παρά την απογοήτευση από τα προηγούμενα σετ, οι παίκτες του ΟΦΗ βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να επανέλθουν στο τρίτο σετ, όταν βρέθηκαν πίσω και να το πάνε πόντο - πόντο. Με τον ΠΑΟΚ να κερδίζει στο τέλος, σε μια παράξενη φάση που άπαντες θεώρησαν ότι ο πόντος ήταν για τον ΟΦΗ.