16/03/2019 - 18:19

ΟΦΗ - Πανερυθραϊκός 3-0

Συνεχίζει νικηφόρα τη μάχη για την άνοδο.

Επιστροφή στις νίκες για το βόλεϊ του ΟΦΗ!

Με μια αξιόπιστη εμφάνιση, κέρδισε με 3-0 σετ τον Πανερυθραϊκό, στο κλειστό γυμναστήριο, του Βαρδινογιάννειου αθλητικού κέντρου και έκανε ένα ακόμη βήμα για την άνοδο στην Α1.

Ο ΟΦΗ δεν έκανε την σούπερ εμφάνιση, αλλά έπαιξε όσο χρειαζόταν για να κερδίσει το παιχνίδι και να πάει με καλή ψυχολογία στο δυο ντέρμπι που θα κρίνουν την πρωτιά, με τον Πανιώνιο εκτός έδρας και τη Ρόδο, στο Ηράκλειο.

Ο Πανερυθραϊκός που είναι η πιο αδύναμη ομάδα από τις 4 που μετέχουν στην δεύτερη φάση του πρωταθλήματος, ήταν ανταγωνιστικός και στα τρία σετ, αλλά δεν είχε το κάτι παραπάνω που χρειαζόταν για να κοντράρει τον ανώτερο του, ΟΦΗ.

Η ομάδα του Δημήτρη Ζλατιλίδη στα κρίσιμα σημεία του αγώνα, έκανε το… καθήκον της και καθάρισε σχετικά εύκολα-όπως αναμενόταν-το παιχνίδι.

Στο πρώτο σετ ο ΟΦΗ ξεκίνησε δυνατά (8-3), οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν (14-11), αλλά ο ΟΦΗ είχε τις λύσεις να χτίσει μια διαφορά (18-13, 22-18) και να κλείσει το σετ 25-20.

Το δεύτερο σετ ήταν πολύ ανταγωνιστικό. Οι ομάδες βάδισαν χέρι-χέρι μέχρι το τέλος (14-14, 16-16, 21-21) με τον ΟΦΗ να βγαίνει από τη δύσκολη θέση στην κρίσιμη ώρα και με ένα σερί 4-0, να παίρνει το σετ με 25-21.

Το τρίτο σετ ήταν μονόλογος του ΟΦΗ. Ξεκίνησε με 9-1, προηγήθηκε με 18-11 και παρά την καθίζηση του που έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν (22-18), δε είχε πρόβλημα να τελειώσει το σετ με 25-20 και να πανηγυρίσει μια ακόμη νίκη με το γνώριμο του 3-0.

Τα σετ: 25-20 (22’), 25-21 (24’), 25-20 (24’).

ΟΦΗ (Ζλατιλίδης): Κομητούδης 5, Τεφτσής, Κολτσιάκης 4, Σκαρλατίδης, Μπάσης 15, Αντιφάκος, Καρατζάς 6, Καρασαββίδης, Δημητριάδης, Τζελάτι 19, Εφραιμίδης 10.