Ξεχρεώσαμε ή θέλει κι άλλα;

Πόσα ακόμα χρωστάμε;

Δεν είμαι προληπτικός, δεν έχω γούρια, δεν πιστεύω σε ανώτερες δυνάμεις, αστερισμούς, κάρμα, μοίρα και πεπρωμένο. Προσπαθώ να τα εξηγώ όλα με ποδοσφαιρική λογική.

Αλλά αυτός ο ΟΦΗ με έχει στείλει αδιάβαστο. Να φοβάμαι να αρχίσω να γράφω τον επίλογο του κειμένου, ενώ το ρολόι δείχνει 92'+, για να μην ΞΑΝΑρθεί η ισοφάριση στο τελευταίο λεπτό.

Μια συχνή θεωρία είναι ότι ο ΟΦΗ πληρώνει το γκολ του Ναμπί με τον Πλατανιά στο 95ο λεπτό του μπαράζ. Ας δεχθούμε αυτό το ... μεταφυσικό χρέος της ομάδας, αλλά θέλω να αναρωτηθώ:

Στα πόσα ματς και γκολ το ξεπληρώνουμε; Ξεχρεώσαμε χθες ή έχει και άλλο; Είναι ποσοτικό (τόσα ματς, τόσα γκόλ), χρονικό (2,3 χρόνια) ή κάτι άλλο; Να ξέρουμε, βρε παιδί μου.

Πόση ακόμη θυσία θέλεις, θεέ του ποδοσφαίρου, για το θαύμα που έγινε εκείνο το βράδυ του Μαΐου του 2019; Ότι χάσαμε 10 χρόνια από τη ζωή μας, δεν ήταν αρκετό;

5 στα 5 ματς με γκολ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ή και του αγώνα, δε φθάνουν για φέτος, ξέρω 'γω; Να το κάνουμε σε δόσεις, να αφήσουμε και 2-3 ματς για του χρόνου;

Στα σοβαρά τώρα, ο Γιώργος Σίμος μετά το ματς είπε ότι πιστεύει ότι είναι κάτι που είναι εύκολο να διορθωθεί και ότι θα το διορθώσουν, μακάρι να έχει δίκιο και να το δούμε όντως αυτό να συμβαίνει, με ποδοσφαιρική βελτίωση, δηλαδή με καλύτερη διαχείριση του αγώνα και καλύτερες αποφάσεις στα κρίσιμα δευτερόλεπτα, χωρίς να ρίξουμε την επόμενη νίκη στο μεταφυσικό, που δε (ξανα)δεχθήκαμε γκολ στο 94'.

Σε άλλα θέματα, θα ήθελα να μπορούσα να ταξιδέψω πίσω στο χρόνο και να πω στον 14χρονο εαυτό μου που είναι στεναχωρημένος πάλι μετά από ένα ματς με τον ΠΑΟ, που ξαναείδε τον ΟΦΗ να χάνει με κάτω τα χέρια, ότι θα έρθει η μέρα που οι Πράσινοι θα πανηγυρίζουν έξαλλα το Χ μέσα στο Ηράκλειο, θα τους υποδέχονται στο αεροδρόμιο για να τους γιουχάρουν, ενώ στον ΟΦΗ θα είναι όλοι στεναχωρημένοι για την απώλεια της νίκης.

Αυτό που συμβαίνει από χθες το βράδυ είναι ταυτόχρονα ξεκαρδιστικό και εκνευριστικό. Ένα ατελείωτο μοιρολόι στα πανελλαδικά ΜΜΕ που δεν κέρδισε η Πανάθα μας την ξένη ομάδα. Στο oficrete.gr θεωρώ ότι έχουμε κρατήσει το επίπεδο ψηλά σε μεγάλο βαθμό, για οπαδικό σάιτ, εδώ και δυόμιση χρόνια, αλλά θα μου επιτρέψετε να του κάνω ένα προσωρινό touch and go: ΟΦΗ θα λέτε και θα κλαίτε. Πίσω έχει η αχλάδα την ουρά.

Χθες μάλωσα τον εαυτό μου, για τις αρχικές του σκέψεις, γιατί ήταν αντίθετες σε ό,τι έγραψα πρόσφατα. Πχ, στην αρχή σκέφτηκα: "γιατί βάζεις Γρίβα, δε θα κάνουμε φάσεις από εκεί, βάλε Γκάργκα ή Λύμπε". Και μετά, μου απάντησα: "και πώς θα είναι έτοιμος ο χ,ψ Γρίβας του χρόνου και του παραχρόνου, που εσύ ο ίδιος έγραψες ότι θα πάμε για μεγαλύτερα πράγματα, αφού θεωρείς ότι φέτος είναι χρονιά μεταβατική και ψησίματος"; Έλα ντε... Και είχε κάποιες καλές κούρσες ο Γρίβας, όταν βρήκε χώρο.

Λυμπεράκης και Μπαλογιάννης χθες έδειξαν ότι θα βοηθήσουν πολύ, όταν θα είναι 100% μέρος της ομάδας. Θα μπορούσαν να είχαν μπει κανά 10λεπτό νωρίτερα, όταν ο ΠΑΟ μας τρυπούσε συνέχεια στις αντεπιθέσεις.

Ο πλήρης ΟΦΗ χθες μάλλον θα νικούσε πολύ άνετα, κρίμα που μαζεύτηκαν τόσα προβλήματα σε αυτό το ματς. Ίσως είναι θετικό σημάδι για το μέλλον ότι η ομάδα δε χάνει, ενώ έχει τόσα προβλήματα και αρκετοί σημαντικοί παίκτες είναι ακόμα ανέτοιμοι. Πέρσι σε ολόκληρη την κανονική διάρκεια είχε 4 ισοπαλίες, όταν δεν μπορούσε να νικήσει, ο ΟΦΗ έχανε.

Φέτος έχει ήδη 3 Χ σε 5 ματς, αλλά θα έπρεπε να είναι νίκες και το κακό είναι ότι τώρα ακολουθούν 2 σερί εκτός έδρας (Αστέρας Τρίπολης, ΑΕΚ) και μετά έχουμε εντός έδρας τον Ολυμπιακό. Θέλω να πιστεύω ότι ο ΟΦΗ θα πάρει ό,τι μπορεί, θα κάνει κάποια υπέρβαση και δε θα πάει στο 1/3 της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, έχοντας μόλις 1 νίκη, δε θα είναι καλό για την ψυχολογία του κόσμου και της ομάδας. Ήρθε η ώρα να αποδείξει ο ΟΦΗ ότι μπορεί να αντιμετωπίσει οποιονδήποτε αντίπαλο, όπως είπε ο Γιώργος Σίμος.