Οι νίκες του ΟΦΗ στο Χαριλάου!

Το βίντεο που ανέβασε πέρσι το ΟΦΗ TV.

Συνολικά 11 φορές έχουν πανηγυρίσει οι ποδοσφαιριστές του ΟΦΗ μέσα στην έδρα του Άρη, στις πέντε ...αποδράσεις της ομάδας μας από τη Θεσσαλονίκη για το πρωτάθλημα, στα χρόνια του επαγγελματικού ποδοσφαίρου.

Το ΟΦΗ TV βρήκε τα γκολ από τις νικηφόρες στιγμές της ομάδας μας και σας τα παρουσιάζει σε ένα βίντεο:

• Άρης – ΟΦΗ 2-4 (1984-85)

Η πρώτη εκτός έδρας νίκη του ΟΦΗ απέναντι στον Άρη καταγράφηκε στις 7/10/1984 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της A’ Εθνικής, με τελικό σκορ 2-4. Στο 20’ ο Έρικσον άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Θεσσαλονίκης, με την ομάδα μας όμως να ισοφαρίζει στο 29’ με τον Κωνσταντινίδη. Ο ΟΦΗ πήρε το προβάδισμα στο 50’ με τον Τσιριμώκο και στο 58’ ο Ζιάκος έκανε το 1-3. Στο 66ο λεπτό ο Τζιόλας μείωσε σε 2-3 για τον Άρη, ενώ στο 83’ ο Νιόπλιας με ωραία ατομική προσπάθεια διαμόρφωσε το τελικό 2-4.

• Άρης – ΟΦΗ 1-2 (1992-93)

Στις 20/3/1993 ο ΟΦΗ έφυγε νικητής από την Θεσσαλονίκη, έχοντας επικρατήσει με σκορ 1-2 του Άρη. Στο 12ο λεπτό ο Παυλόπουλος άνοιξε το σκορ για την ομάδα μας. Στο 39’ο Γιουκούδης με κεφαλιά πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης για τον Άρη, ενώ στο 85’ ο Πέτρος Μαρινάκης διαμόρφωσε το τελικό 1-2 που έδωσε τη νίκη στον ΟΦΗ.

Άρης – ΟΦΗ 0-1 (1994-95)

Στις 26/10/1994 ο Άρης υποδέχθηκε τον ΟΦΗ στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ Εθνικής. Χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Μαχλάς στο 72ο λεπτό, η ομάδα μας έφυγε με το τρίποντο της νίκης από την Θεσσαλονίκη.

• Άρης – ΟΦΗ 1-2 (1996-97)

Ο ΟΦΗ επικράτησε εκτός έδρας του Άρη για τέταρτη φορά στην ιστορία των αναμετρήσεων των δυο ομάδων στο πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής (στο επαγγελματικό ποδόσφαιρο), στις 4/5/1997. Στο 38’ ο Νιόπλιας, με εύστοχη εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ για την ομάδα μας, ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε το 0-2, σχεδόν 20 λεπτά αργότερα. Το μοναδικό γκολ του Άρη στην αναμέτρηση πέτυχε ο Νεϊζίνιο στο 64’.

• Άρης – ΟΦΗ 1-2 (2003-04) (γήπεδο Ν. Ευκαρπίας)

Η πιο πρόσφατη νίκη του ΟΦΗ επί του Άρη για το πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής ήταν στο ματς που διεξήχθη στις 28/9/2003, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Ο Αδάμος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο 36’, ενώ στο 60’ ο Φρατζέσκος με απευθείας εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε για τον Άρη. Στο 84ο λεπτό ο Ρουμπάκης με ωραίο σουτ πέτυχε το νικητήριο γκολ για την ομάδα μας.