Όταν ο Βερόν ... χάιδεψε την μπάλα!

Το πιο … τρυφερό γκολ στην Ιστορία του ΟΦΗ.

Αυτό το γκολ αξίζει ξεχωριστό άρθρο. 28/02/2011: Λεβαδειακός - ΟΦΗ, για την 24η αγωνιστική της Football League. O Λεβαδειακός μόλις έχει ανοίξει το σκορ, με πέναλτι του Μπάρκογλου στο 42ο λεπτό και ΟΦΗ πιέζει να ισοφαρίσει πριν τη λήξη του ημιχρόνου και κερδίζει φάουλ στη γραμμή της περιοχής.

Ο ποδοσφαιριστής - καλλιτέχνης Ματίας Βερόν, ο οποίος είχε αγωνιστεί ελάχιστα μέχρι τότε, θέλει να πάρει το αίμα του πίσω, καθώς ήταν αυτός που είχε υποπέσει στο πέναλτι λίγο πριν.

Η εκτέλεσή του είχε θράσος, αλλά και πολλή τέχνη. Ο Βερόν δεν κλώτσησε την μπάλα, την χάιδεψε τρυφερά, σαν να ήταν ερωμένη του. Ο εκφωνητής το χαρακτήρισε “γλυκό πλάσέ”. Αν ήταν πέναλτι θα το χαρακτήριζαν αλά Πανένκα. Η μπάλα, αργά, γλυκά, αιθέρια, υπνωτίζει τον τερματοφύλακα Κυριακίδη (τον σημερινό του Παναιτωλικού) και καταλήγει στη γωνία του. 1-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ. Ένα ματς που δεν πρόσφερε τίποτα βαθμολογικά, αλλά μας άφησε ως ανάμνηση αυτό το γκολ.

Ο θρύλος λέει ότι ο Γιάννης ο Κομπότης μετά το ματς αναρωτιόταν “ψάρι δεν τρώτε στην Κρήτη;”, εννοώντας ότι τόσο καιρό στον ΟΦΗ είχαν ... πρόβλημα όρασης και δεν έβλεπαν τον Βερόν και δεν έπαιζε.

Πρόσφατα στο Μεξικό, ο Οσβάλντο Μαρτίνες σκόραρε με φάουλ που χαρακτηρίστηκε “αλά Πανένκα”, αλλά σε αυτήν την περίπτωση το ξένο δεν είναι πιο γλυκό!