Πέρσι το πολύτιμο ΠΑΟ - ΟΦΗ 1-3!

Το διπλό που άλλαξε τις ισορροπίες για τη σωτηρία.

13/4/2019, Παναθηναϊκός - ΟΦΗ 1-3

Ήταν την ίδια ημέρα, πέρσι, όταν ο ΟΦΗ πήρε τη νίκη μέσα στο ΟΑΚΑ επί του ΠΑΟ 1-3, πραγματοποιώντας ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο.

Μια πολύτιμη επικράτηση, η οποία αποδείχθηκε στην οικονομία του πρωταθλήματος ότι άλλαξε όλες τις ισορροπίες για την παραμονή στη Σούπερ Λιγκ. Αν δε νικούσε αυτό το ματς ο ΟΦΗ, είναι πολύ πιθανό ότι θα υποβιβαζόταν απ'ευθείας, αντί για τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Μάλιστα του έδωσε και μια ευκαιρία για τη σωτηρία χωρίς μπαράζ, αλλά δεν κατάφερε μια βδομάδα μετά να νικήσει τον Αστέρα Τρίπολης, με τον Κοσμά Τσιλιανίδη να ισοφαρίζει στο Γεντί Κουλέ.

Ήταν, μάλιστα, η πρώτη φορά που ο ΟΦΗ νίκησε τον ΠΑΟ δύο φορές την ίδια χρονιά, από το 1988 και το επικό 2-5 στο ΟΑΚΑ.

Το διπλό του ΟΦΗ "πόνεσε" πολλούς εκτός Κρήτης, για πολύ καιρό και προκάλεσε αναταράξεις στους Πρασίνους, με τον Νίκο Νταμπίζα να δίνει έκτακτη συνέντευξη Τύπου.

Μιας που βρισκόμαστε σε περίοδο καραντίνας, ίσως σήμερα να είναι μια καλή ευκαιρία να παρακολουθήσουμε ξανά ολόκληρο τον αγώνα: