4/5/1997, Άρης - ΟΦΗ 1-2.

Εναλλακτικός τίτλος: "Η ημέρα που το Χαριλάου χειροκρότησε τον ΟΦΗ!"

Στο περσινό αφιέρωμά της η ΠΑΕ έγραψε για το συγκεκριμένο παιχνίδι:

"• Άρης – ΟΦΗ 1-2 (1996-97)

Ο ΟΦΗ επικράτησε εκτός έδρας του Άρη για τέταρτη φορά στην ιστορία των αναμετρήσεων των δυο ομάδων στο πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής (στο επαγγελματικό ποδόσφαιρο), στις 4/5/1997. Στο 38’ ο Νιόπλιας, με εύστοχη εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ για την ομάδα μας, ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε το 0-2, σχεδόν 20 λεπτά αργότερα. Το μοναδικό γκολ του Άρη στην αναμέτρηση πέτυχε ο Νεϊζίνιο στο 64’".

Στο συγκεκριμένο ματς της 31ης αγωνιστικής της περιόδου 1996 - 1997 ο Άρης έχασε ουσιαστικά κάθε ελπίδα παραμονής και όντως στο τέλος της σεζόν υποβιβάστηκε, για πρώτη φορά στην Ιστορία του.

Οι φίλοι του Άρη, παρά την επώδυνη ήττα, αναγνώρισαν την ανωτερότητα του ΟΦΗ και χειροκρότησαν τον αντίπαλό τους, μετά το 2ο γκολ πέτυχε.

Και αν βγει κάποιος και από τις δύο πλευρές και πει - αφού διαβάσει τις παραπάνω γραμμές - ότι ο Άρης έχει χρωστούμενα στον ΟΦΗ και "πρέπει" τώρα να τον ρίξει, στην πραγματικότητα αυτό έχει συμβεί ήδη!

Την περίοδο 2008 - 2009, που ήταν η σειρά του ΟΦΗ να ζήσει για πρώτη φορά την οδυνηρή εμπειρία του υποβιβασμού, καθώς με το 4-1 του Χαριλάου οι πιθανότητες του ΟΦΗ για σωτηρία ουσιαστικά εκμηδενίστηκαν