Σαν σήμερα, ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 4-0 (video)

Μια από τις μεγαλύτερες νίκες επί του Δικεφάλου

12/9/1992, ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 4-0

Η ΠΑΕ ΟΦΗ είχε γράψει για το συγκεκριμένο ματς, με αφορμή παλαιότερη αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ:

Δυο από τις μεγαλύτερες νίκες στην ιστορία του έχει πετύχει ο ΟΦΗ υποδεχόμενος τον ΠΑΟΚ στο Ηράκλειο και μάλιστα με το ίδιο σκορ, 4-0.

Η πρώτη ήταν τη σεζόν 1983-84, με τον Λέσλι Σάνον στην τεχνική ηγεσία της ομάδας, με τον ΟΦΗ να εξασφαλίζει το «τρίποντο» της νίκης, με δυο γκολ του Γιώργου Βλαστού (31’, 35’) και από ένα των Χρήστου Καργιώτη (47’) και Γιώργου Χριστοφή (89’).

Η δεύτερη νίκη με σκορ 4-0 καταγράφηκε στη 2η αγωνιστική της σεζόν 1992-93, με τον Ευγένιο Γκέραρντ στο «τιμόνι» της ομάδας. Ο Μιχάλης Λεοντιάδης με αυτογκόλ άνοιξε το σκορ για τον ΟΦΗ στην εκπνοή του α’ ημιχρόνου. Στο 50’ ο Νίκος Μαχλάς έκανε το 2-0, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα ο Νίκος Νιόπλιας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 3-0. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε στο 86’ ο Μανώλης Πατεμτζής με ωραία ενέργεια και εύστοχο πλασέ.