Το 3-3 του 1986 και η πρώτη έξοδος στην Ευρώπη

Το βίντεο του ΟΦΗ TV.

Τον Απρίλιο του 1986 ο ΟΦΗ "σφράγισε" το πρώτο ευρωπαϊκό εισιτήριο της ιστορίας του, μέσα στο ΟΑΚΑ, απέναντι στον Ολυμπιακό.

Στις 26 Απριλίου εκείνης της χρονιάς η ομάδα μας αναδείχθηκε ισόπαλη με τους "ερυθρόλευκους" και ο συγκεκριμένος βαθμός που απέσπασε μέσα σε μια από τις πιο δύσκολες έδρες του πρωταθλήματος, της έδωσε τη δυνατότητα να τερματίσει δεύτερη, πίσω από τον Παναθηναϊκό, πανηγυρίζοντας τη συμμετοχή στο κύπελλο Ουέφα.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με σουτ του Μητρόπουλου. Η ομάδα μας όμως ισοφάρισε στο 32’ με τον Γιάνγιανιν, ο οποίος σκόραρε και στο 58ο λεπτό, δίνοντας το προβάδισμα με 2-1.

Τρία λεπτά αργότερα ο Παπαχρήστου έκανε το 2-2 για τους "ερυθρόλευκους", ενώ στο 70’ ο Ολυμπιακός μπήκε μπροστά στο σκορ με γκολ του Ξανθόπουλου. Το τελικό 3-3 διαμόρφωσε στο 88’ ο Περσίας με κεφαλιά, δίνοντας το σύνθημα για ξέφρενους πανηγυρισμούς των παικτών του ΟΦΗ μέσα στο ΟΑΚΑ.