Το αξέχαστο Ισπανία - Ολλανδία με Ντε Γκουζμάν βασικό (videos)

To ματς που έμεινε για πάντα στην ιστορία των παγκοσμίων κυπέλλων

O Τζόνι Ντε Γκουζμάν έρχεται σήμερα στο Ηράκλειο, προκειμένου να αποτελέσει τη μεταγραφή - έκπληξη του ΟΦΗ, στο φινάλε αυτής της μεταγραφικής περιόδου.

Ο γεννημένος Καναδός, με καταγωγή από τις Φιλιππίνες και την Τζαμάικα, μετά από σίριαλ ετών (o αδερφός του Τζούλιαν επέλεξε την Εθνική Καναδά), τελικά φόρεσε τη φανέλα της Εθνικής Ολλανδίας 14 φορές, 3 εκ των οποίων ήταν στο Μουντιάλ του 2014 που έγινε στη Βραζιλία.

Εκεί κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, κερδίζοντας στο μικρό τελικό την οικοδέσποινα Βραζιλία (0-3), σε ένα ματς που ο Ντε Γκουζμάν αγωνίστηκε 90 λεπτά.

Ο μελλοντικός παίκτης του ΟΦΗ, επίσης, αγωνίστηκε βασικός κόντρα στην Αυστραλία (2-3), καταγράφοντας και μία ασίστ.

Όμως ο αγώνας που έμεινε για πάντα στην ιστορία των παγκοσμίων κυπέλλων, ήταν κόντρα στην κάτοχο του θεσμού Ισπανία, στην πρεμιέρα των ομίλων (1-5).

Ένα ματς που έκανε τεράστια αίσθηση και θα το θυμόμαστε για πάντα για το σόου του Άριεν Ρόμπεν και κυρίως για το αδιανόητο, αεροπλανικό γκολ του Ρόμπιν Φαν Πέρσι.

Σε αυτό το παιχνίδι ο Ντε Γκουζμάν ξεκίνησε ως βασικός και έγινε αλλαγή στο 62ο λεπτό, ενώ στο 25ο λεπτό δέχθηκε την κίτρινη κάρτα του διαιτητή για φάουλ στον Ινιέστα.

netherlands world cup squad 600x459