Το πιο ... καυτό γκολ στην Ιστορία του ΟΦΗ

Όσες φορές και να το δεις, δεν το πιστεύεις.

1994 - 1995, ο ΟΦΗ φιλοξενεί τον ΠΑΟΚ, όντας αήττητος στο Ηράκλειο από το 1981 (η παράδοση θα κρατήσει μέχρι το 2002). Το παιχνίδι τελειώνει 2-1 με σκορερ του ΟΦΗ τον Κώστα Φραντζέσκο.

Συνηθισμένο σκορ και συχνός σκόρερ σε παιχνίδι των δύο ομάδων και με μερικά εντυπωσιακά γκολ.

Γενικά σε παιχνίδια του ΟΦΗ έχουμε δει χιλιάδες γκολ, πολλά τα ξεχάσαμε και κάποια θα τα θυμόμαστε για πάντα. Αλλά σαν το πρώτο γκολ του ΟΦΗ σε αυτό το ματς δεν έχουμε ξαναδεί ποτέ, ούτε πρόκειται. Το βλέπαμε από τη Θύρα 4 και ... τρίβαμε τα μάτια μας αν συνέβη πραγματικά ή μας είχαν πειράξει οι αναθυμιάσεις από τα καπνογόνα και το τεράστιο ερυθρόλευκο πανό που είχε παραδοθεί στις φλόγες. Ευτυχώς, τα τηλεοπτικά πλάνα και το Youtube κράτησαν αυτή την τρελή ανάμνηση ζωντανή.

18ο λεπτό (μετά το 1.50 στο βίντεο), γίνεται μια σέντρα από το Γιάσμικο Βέλιτς μέσα στην περιοχή, ο Νίκος Μαχλάς προσπαθεί να κατεβάσει την μπάλα. Εκείνη τη στιγμή ένα καπνογόνο (ή κομμάτι από το φλεγόμενο πανό, ή κομμάτι σκοινί, δεν είναι εύκολο να διακρίνεις, η λογική - ο τρόπος που πέφτει - λέει ότι ήταν κάτι πιο βαρύ από ένα κομμάτι ύφασμα) φεύγει από το πέταλο και περνάει ξυστά από το κεφάλι του Μαχλά! Αν δεν έκανε αυτήν την κίνηση για να κοντρολάρει την μπάλα, πιθανότατα θα τον τραυμάτιζε.

Η μπάλα στρώνεται στον Φραντζέσκο, έξω από την περιοχή που πιάνει μονοκόμματη αριστερή βολίδα, η μπάλα ΣΒΗΝΕΙ ΤΟ ΚΑΠΝΟΓΟΝΟ (;) και καρφώνεται στη γωνία του Μιχόπουλου!! Μάλιστα, διακρίνεται ο αμυντικός του ΠΑΟΚ να κάνει ... τάκλιν στο - σβησμένο πια - "άγνωστο αντικείμενο".

Παλαβό γκολ, σαν βιντεοπαιχνίδι του NBA που σκοράρεις σε φλεγόμενο στεφάνι. Σήμερα το βίντεο θα γινόταν viral σε όλον τον κόσμο.

Πολύ ωραίο και το δεύτερο γκολ του ΟΦΗ, στο δεύτερο ημίχρονο, με απ'ευθείας εκτέλεση φάουλ και πάλι από τον Κώστα Φραντζέσκο.