23/09/2018 - 12:25

H 4άρα - βάλσαμο του 2003

Το 1-4 που λύτρωσε τον ΟΦΗ σε μια δύσκολη χρονική συγκυρία.

Περίοδος 2002 - 2003. Συνεχόμενα κακά αποτελέσματα - και κυρίως μια εντός έδρας ήττα από τον ΠΑΟ - έχουν φέρει τον ΟΦΗ και τον προπονητή του, Ζντένεκ Σκάσνι, σε δεινή θέση.

Με σενάρια απόλυσης, ακόμα και παραίτησης να δίνουν και να παίρνουν, ο ΟΦΗ πάει στην Ξάνθη στις 12/1/2003, για την 14η αγωνιστική, έχοντας εις βάρος του ψυχολογία, παράδοση και ένα χιονισμένο τοπίο.

013018afcf84fd53ed1be7bac0415c88 XL

Η Ξάνθη μάλιστα προηγήθηκε, είχε και δοκάρι και όλα έμοιαζαν δυσοίωνα. Μέχρι το τελευταίο λεπτό του 1ου ημιχρόνου, που ο χαρισματικός Μεθόδιος Ντεγιάνοφ έπιασε ένα ξερό σουτ και όλα άλλαξαν.

Μία ώρα αργότερα, Μαουρίσιο Σολίς, Ρόναλντ Γκόμεζ και Κώστας Κιάσσος είχαν μετατρέψει ένα φαινομενικά δύσκολο απόγευμα σε θρίαμβο (1-4).

Τελικά ο ΟΦΗ εκείνη τη χρονιά θα τερματίσει 8ος, αλλά ήταν εκείνο το ματς που έδωσε το έναυσμα για να μετατραπεί η χρονιά από καταστροφική σε - σχετικά - επιτυχημένη.

files

Το ρεπορτάζ του αγώνα από την εφημερίδα Πατρίδα (14/1/2003):

Ξάνθισαν χαμόγελα

Μέσα στη χειμωνιά (ξ)άνθισαν χαμόγελα στο στρατόπεδο του ΟΦΗ, εξαιτίας της θριαμβευτικής νίκης που πέτυχε στην Ξάνθη, που συνοδεύτηκε από πολύ καλή εμφάνιση. Σκοπός του Ηρακλειώτικου συγκροτήματος πρέπει να είναι το να παραμείνουν τα χαμόγελα αυτά για αρκετό καιρό και η ομάδα να βρει το δρόμο της.

Ο ΟΦΗ πρέπει να διεκδικεί τη διάκριση και όχι να δίνει "μάχη" για να κρατηθεί στην Κατηγορία. Την ομάδα που θαύμασαν όλοι μέσα στο χιονισμένο τοπίο θέλουν να βλέπουν οι φίλαθλοι του Ηρακλείου. Ας ελπίσουμε ότι έγινε ένα νέο ξεκίνημα που θα οδηγήσει σε επιτυχίες.

ΡΕΠΟΡΤΑΖ...

Ξαστεριά μέσα στη χιονοθύελλα

ΗΤΑΝ Η ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ (1-4) ΤΟΥ ΟΦΗ ΕΠΙ ΤΗΣ ΞΑΝΘΗΣ

Στην ακριτική Ξάνθη την Κυριακή επικρατούσε χιονοθύελλα και παγωνιά με τη θερμοκρασία να βρίσκεται κάτω από το μηδέν. Έτσι περίπου ήταν και οι συνθήκες που επικρατούσαν στο στρατόπεδο του ΟΦΗ, μετά τις τελευταίες αποτυχίες.

Οι Ξανθιώτες, συνηθισμένοι από τέτοιες καιρικές συνθήκες, είχαν και τη ζεστασιά των πολύ καλών αποτελεσμάτων, εντός κι εκτός έδρας, που τους είχαν φέρει σε θέση Ευρώπης. Ακόμη ήταν και η παράδοση που έφερνε τους γηπεδούχους στην επιφάνεια, αλλά και το γεγονός ότι παρέμεναν αήττητοι στην έδρα τους από πέρυσι τον Οκτώβριο.

Όπως ξεκίνησε το ματς όλοι είπαν ότι θα είχαμε... μία από τα ίδια. Στο 3ο μόλις λεπτό ο Λαμπριάκος σούταρε δυνατά και η μπάλα αφού προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι, κτύπησε έξω από τη γραμμή του τέρματος (φάνηκε καθαρά και στην τηλεόραση) και απομακρύνθηκε.

Στο 18ο λεπτό ο ίδιος παίκτης ανατράπηκε από τον Μπεκιάι και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι.

Το εκτέλεσε ο Μπα και ο Μπεκιάι απέκρουσε, αλλά ο απερχόμενος Βάλλας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το 1-0. Στο 26ο λεπτό ο Φριζενμπίχλερ σούταρε δυνατά και η μπάλα κτύπησε διαδοχικά στο δεξί και στο αριστερό δοκάρι και στη συνέχεια την απομάκρυνε ο Αδάμος.

Από το σημείο αυτό και μετά οι ποδοσφαιριστές του ΟΦΗ θυμήθηκαν τον παλιό - καλό καιρό, πήραν τα ηνία του αγώνα και με την εκπνοή του πρώτου μέρους ισοφάρισαν με ένα εκπληκτικό σουτ του Ντεγιάνοφ (45') έξω από την περιοχή.

Δεν τους άρεσε, όμως, η ισοπαλία και στην επανάληψη μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με επιθετικούς προσανατολισμούς. Η επιθετική τους δραστηριότητα καρποφόρησε στο 50ο λεπτό όταν ο Σολίς με δυνατό σουτ νίκησε τον Τσακωνάκη και έγραψε το 1-2, ενώ η νίκη εδραιώθηκε στο 51ο λεπτό με πλασέ του Γκομέζ (1-3), για να βάλει το κερασάκι στην τούρτα ο Κιάσσος στο 86ο λεπτό διαμορφώνοντας σε 1-4 το τελικό σκορ, με σουτ πολύ έξω από την περιοχή.

Όλες οι γραμμές του ΟΦΗ δούλεψαν άριστα, αλλά σίγουρα κινητήρια δύναμή του ήταν το κέντρο. Ο Ντεγιάνοφ διέπρεψε, καθώς έβγαζε εκπληκτικές πάσες, ηρεμούσε το παιχνίδι, έδινε ρυθμό, κρατούσε όταν έπρεπε την μπάλα και φυσικά πέτυχε ένα θαυμάσιο γκολ.

Πολύ καλή απόδοση είχαν ακόμη οι Κώτσιος, Σολίς και Γκόμεζ, χωρίς να υστερήσει κανείς από τους υπόλοιπους. Από την Ξάνθη ξεχώρισαν οι Ζαπρόπουλος, Βάλλας και Λαμπριάκος. Καλός ο διαιτητής Κεμπαρίδης (Θεσσαλονίκης). Κίτρινες: Μπεκιάι, Γκομεζ, Ρουμπάκης, Μπελεβώνης, Ζωγραφάκης και Μπα.

ΞΑΝΘΗ: Τσακωνάκης, Κορδονούρης (60' Μπαϊκαρά), Ραμπαριβονί (72' Πρίττας), Ζαπρόπουλος, Βάλλας, Γελαδάρης, Μπα, Ζωγραφάκης, Φριζενμπίχλερ, Λίπα (60' Λάπνερ), Λαμπριάκος.

ΟΦΗ: Μπεκιάι, Μπελεβώνης, Κώτσιος, Κολιτσιδάκης (89' Μοσχογιάννης), Δέντσας, Αδάμος, Ρουμπάκης, Ντεγιάνοφ, Σολίς, Σοάρες (79' Κιάσσος), Γκόμεζ (85' Χρυσάφης).

Ο ΜΠΟΑΤΕΝΓΚ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΟΦΗ

ΠΟΛΥ κοντά στον ΟΦΗ βρίσκεται ο Ντέρεγκ Μπόατενγκ, αφού οι συζητήσεις με τον μάνατζέρ του βρίσκονται σε καλό δρόμο.

Ο διεθνής Γκανέζος μέσος θα επιστρέψει από τη χώρα του, όπου βρίσκεται για αγώνες με την Εθνική ομάδα, στις 18 Ιανουαρίου οπότε αναμένεται να ρυθμισθούν και οι τελευταίες λεπτομέρειες για τη μεταγραφή του στον ΟΦΗ.

Επίσης σήμερα ή αύριο αναμένονται να έλθουν στο Ηράκλειο για να "δοκιμασθούν" δύο Βούλγαροι ποδοσφαιριστές, από τους οποίους ο ένας είναι επιθετικός και ο άλλος μέσος.

Ο ΟΦΗ ΕΙΧΕ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΦΙΛΑΘΛΟΥΣ ΤΟΥ

ΣΤΗΝ Ξάνθη, παρά το γεγονός ότι η θερμοκρασία ήταν υπό το μηδέν, βρέθηκαν κοντά στον ΟΦΗ περίπου είκοσι φίλαθλοί του, κυρίως φοιτητές από την Καβάλα και τη Δράμα.

Σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ενίσχυαν τις προσπάθειες των παικτών του Ηρακλειώτικου συγκροτήματος, ενώ μετά τη λήξη πήγαν στα αποδυτήρια και πανηγύρισαν μαζί τους το μεγάλο θρίαμβο.

ΤΡΕΙΣ ΚΑΡΤΕΣ ΓΚΟΜΕΖ ΚΑΙ ΜΠΕΛΕΒΩΝΗΣ

Χωρίς τους Ρόναλντ Γκόμεζ και Μάκη Μπελεβώνη που συμπλήρωσαν τρεις κίτρινες, θ' αγωνιστεί ο ΟΦΗ στο Κυριακάτικο παιχνίδι με την Καλλιθέα.

Ο Κοσταρικανός, εκτός από τιμωρημένος είναι και τραυματίας καθώς νιώθει ενοχλήσεις πίσω από το αριστερό του γόνατο και σήμερα θα υποβληθεί σε μαγνητική τομογραφία για να διαπιστωθεί τι ακριβώς έχει.

Αύριο εξάλλου θα μπει στο χειρουργείο ο Σταυρακάκης για να υποβληθεί σε επέμβαση στους χιαστούς. Ο αμυντικός του ΟΦΗ θα χάσει το υπόλοιπο της φετινής σεζόν.

Εννιά ράμματα στο κεφάλι αποκόμισε ως σουβενίρ ο Κεφαλούκος από τον αγώνα του Ερ. ΟΦΗ με την Ξάνθη στο Βαρδινογιάννειο.

πηγή: archive.patris.gr