14/01/2021 - 09:32

Σαν σήμερα, διπλό του ΟΦΗ στα Γιάννενα

Με σκόρερ Πέτρο Μαρινάκη και Παύλο Αδάμο.

Λίγοι ίσως θυμούνται ότι τη χρονιά των μπαράζ της Ρόδου, ο ΟΦΗ είχε νικήσει στα Γιάννενα, στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Εκείνη την αλλόκοτη χρονιά που ο ΟΦΗ έχανε όλα τα εντός και κέρδιζε συνέχεια εκτός έδρας (τουλάχιστον στο 2ο γύρο).

Όσοι μέναμε Αθήνα εκείνα τα χρόνια, είχαμε “βαρεθεί” να βλέπουμε live νίκες και περιέργως η ομάδα έπεφτε...

Στις 14/1/2001 λοιπόν, ο ΟΦΗ, με Γιάννη Σαμαρά στον πάγκο, πήγε να αντιμετωπίσει τον ΠΑΣ στα Ιωάννινα.

Προηγήθηκε στο 46’ με τον Πέτρο Μαρινάκη και ισοφαρίστηκε στο 62’ από τον Γήττα. Τη νίκη στον ΟΦΗ χάρισε στο 79ο λεπτό ο Παύλος Αδάμος.

Είναι αξιοσημείωτο ότι και τότε η προηγούμενη νίκη του ΟΦΗ για το πρωτάθλημα ήταν σχεδόν ενάμιση μήνα πριν.

Αντιγράφουμε το ρεπορτάζ της Πατρίδας για τη νίκη του ΟΦΗ:

EΣΠAΣE H ΓKINIA

ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΟΦΗ ΘΕΛΟΥΝ

Απ' τις 26 Νοεμβρίου, όταν κέρδισε τον Αθηναϊκό στο Ηράκλειο, είχε να γευθεί ο ΟΦΗ τη χαρά της νίκης. Προχθές επιβλήθηκε του ΠΑΣ Γιάννινα με 2-1, σημειώνοντας την πρώτη εκτός έδρας νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα. Οι τρεις αυτοί βαθμοί ήταν υπερπολύτιμοι για τον ΟΦΗ, αφού σίγουρα του έδωσαν "ανάσα" όχι μόνο βαθμολογική, αλλά και ψυχολογική. Έχουν μάλιστα ιδιαίτερη σημασία γιατί τους πήρε από ένα αντίπαλο που βρίσκεται επίσης σε δύσκολη βαθμολογική θέση. Παράλληλα με τη νίκη του αυτή ο ΟΦΗ απέδειξε ότι έχει τη δυνατότητα να πάρει θετικά αποτελέσματα, εντός και εκτός έδρας, ώστε να αποφύγει ακόμη και τη διαδικασία των μπαράζ.

Βέβαια με τη νίκη στα Γιάννινα κανείς δεν μπορεί να πει ότι τελείωσαν όλα. Χρειάζεται να εντείνουν όλοι τις προσπάθειες τους, προκειμένου να έχει η ομάδα μια συνεχή ανοδική πορεία. Με το ξεκίνημα του αγώνα τα Γιάννινα προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν τον ΟΦΗ και να ανοίξουν το σκορ. Στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο μάλιστα δημιούργησαν τρεις καλές ευκαιρίες. Στο 4ο λεπτό ο Ι. Τάτσης μπήκε στην περιοχή και σούταρε, αλλά ο Μπεκιάι με ετοιμότητα απέκρουσε. Ο Γήττας (12') βρέθηκε μόνος στο σημείο του πέναλτι, αλλά στο σουτ που έκανε η μπάλα προσέκρουσε στο σώμα του Σταυρακάκη και απομακρύνθηκε. Στο 15ο λεπτό ο Καρμαρής, μετά από σέντρα του Φουτσίνι, "έπιασε" κεφαλιά και έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ. Η τελευταία αυτή φάση έκανε τους ποδοσφαιριστές του ΟΦΗ να ανεβάσουν την απόδοσή τους, να πιέσουν περισσότερο και να αρχίσουν να δραστηριοποιούνται επιθετικά. Στο 27ο λεπτό ο Διγκόζης σούταρε δυνατά έξω από την περιοχή, αλλά ο Ράντος με μεγάλη προσπάθεια έδιωξε σε κόρνερ. Στο 34ο λεπτό έγινε μια φάση που συζητήθηκε και που λίγο έλειψε να κοστίσει στον ΟΦΗ με γκολ. Από βαθειά μπαλιά του Καρμαρή, βγήκε έξω από την περιοχή του ο Μπεκιάι και απομάκρυνε με το στήθος. Ο γηπεδούχοι ισχυρίσθηκαν ότι χρησιμοποίησε και τα χέρια, αλλά τόσο ο διαιτητής όσο και ο βοηθός είχαν διαφορετική - προσωπική εκτίμηση. Στη συνέχεια της φάσης ο Κεμπάτγε σούταρε από μακριά προς το άδειο τέρμα, αλλά πρόλαβε ο Μητσόπουλος και έδιωξε την μπάλα.

Στην επανάληψη ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο με πρόθεση να σκοράρει, κάτι που δεν άργησε να γίνει. Το χρονόμετρο σημάδευε το 46ο λεπτό και ο Κιάσσος μετά από ένα εκπληκτικό μπάσιμο από αριστερά ξεπέρασε την αντίσταση δύο αμυντικών κι έκανε σέντρα ακριβείας. Στο σημείο του πέναλτι ο Μαρινάκης πήρε την κεφαλιά από τον Γκαρόζη, νίκησε τον Ράντο και έγραψε το 0-1. Και σαν να μην έφθανε αυτό για τον γηπεδούχο έμεινε και με δέκα παίκτες από το 55ο λεπτό. Συγκεκριμένα ο Μουνιόζ πήρε την μπάλα και προσπάθησε να μπει στην αντίπαλη περιοχή. Ο Αλ. Τάτσης, που ήταν τελευταίος αμυντικός, αγκάλιασε τον Κοσταρικανό και τον έρριξε στο έδαφος με αποτέλεσμα να δει την κόκκινη κάρτα του διαιτητή. Παρά ταύτα τα Γιάννινα κατάφεραν να ισοφαρίσουν (1-1). Ήταν το 62ο λεπτό και ο Γήττας αφού τρίπλαρε δύο αμυντικούς με αριστερό σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 72ο λεπτό ο Γκομέζ μπήκε στην περιοχή, ο Σέμας τον τράβηξε από πίσω, αλλά ο Κοσταρικανός πρόλαβε και σούταρε για να μπλοκάρει ο Ράντζας. Αν δεν γινόταν το σουτ ίσως να έδινε ο διαιτητής το πέναλτι, αν και στις περιπτώσεις της εσχάτης των ποδοσφαιριστικών ποινών δεν ισχύει το πλεονέκτημα. Το νικητήριο γκολ για τον ΟΦΗ ήλθε στο 79ο λεπτό, στην πιο κατάλληλη θα λέγαμε στιγμή του αγώνα. Ο Μουνιόζ εκτέλεσε κόρνερ και ο προωθηθείς Αδάμος με κεφαλιά παραβίασε την εστία του Ράντου. Στο 86ο λεπτό οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Σαπάνη από τον Κατσαβό.

Άξιζε τη νίκη ο ΟΦΗ γιατί ήταν καλύτερος και δημιούργησε τις προϋποθέσεις για γκολ. Ξεχώρισαν από τον γηπεδούχο οι Έλντερ, Γήττας, Φουτσίνι, ενώ από τον φιλοξενούμενο οι Μπεκιάι, Κιάσσος, Μουνιόζ.

Λάθη σε βάρος και των δύο ομάδων έκανε ο διαιτητής Ντόβας (Αθήνας), ο οποίος εκτός της αποβολής έδειξε κίτρινη κάρτα στους Σταυρακάκη, Αθανασίου, Κεμπάτζε και Γκαρόζη.

ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Ράντος, Γκαρόζης, Σέμος, Αθανασίου (46' Αλ. Τάτσης), Γήττας, Ι. Τάτσης, Μπελά (32' Κεμπάτζε), Έλντερ, Κοζανίδης (65' Σαπάνης), Φουτσίνι, Κορμαρής.

ΟΦΗ: Μπεκιάι, Σταυρακάκης, Κιάσσος, Μητσόπουλος, Αδάμος, Κώτσιος, Διγκόζης, Μαρινάκης (68' Μάουρο), Μουνιόζ (90' Αλεξούδης), Νιόπλιας, Γκομέζ (82' Κατσαβός).

ΔΕΙΞΑΜΕ ΠΙΣΤΗ ΓΙΑ ΤΗ ΝΙΚΗ

Ο Γιάννης Σαμαράς δήλωσε μετά τον αγώνα

ΣΤΗΝ συνέντευξη μετά τον αγώνα ο Γιάννης Σαμαράς έδειξε ικανοποιημένος για την απόδοση της ομάδας του στο βΥ ημίχρονο και για την πίστη που είχαν προκειμένου να πάρουν τη νίκη. Συγκεκριμένα δήλωσε: "Στο α' ημίχρονο η ομάδα μου ήταν εκτός τόπου και χρόνου. Σε αυτό το διάστημα τα Γιάννινα εδικαιούντο ένα γκολ. Στην επανάληψη ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος. Βέβαια η αποβολή του Τάτση έπαιξε σημαντικό ρόλο. Εμείς δείξαμε μεγαλύτερη ανθεκτικότητα και πίστη κατά τη διάρκεια του αγώνα. Συγχαρητήρια και στις δυο ομάδες, που σίγουρα αξίζουν κάτι καλύτερο". Και ο τεχνικός του Ηρακλειώτικου συγκροτήματος κατέληξε: "Όσον αφορά το πρόβλημα της διαιτησίας, θα πρέπει να το δούμε όλοι μαζί αν θέλουμε να πάει μπροστά το ποδόσφαιρο. Όλες οι ομάδες έχουν παράπονα. Κι εμείς έχουμε αδικηθεί και ο ΠΑΣ έχει παράπονα".

Από την πλευρά του γηπεδούχου μίλησε ο υπηρεσιακός προπονητής Σταύρος Μεντής, ο οποίος είπε: "Συγχαρητήρια στα παιδιά που αγωνίσθηκαν. Ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους. Είχαμε παρά πολλές ελλείψεις. Δεν είχαμε σχεδόν όλη την άμυνα. Ωστόσο, δεν είχαμε ευστοχία και δεν μπορούσαμε να πετύχουμε γκολ. Με την αναγκαστική αλλαγή και την αποβολή βρεθήκαμε σε δύσκολη θέση. Ο διαιτητής απέβαλε πολύ εύκολα τον Τάτση, αλλά ήταν πολύ επιεικής στη φάση ανατροπής του Σαπάνη".

Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΗΚΕ ΣΤΑ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

ΣΤΑ Γιάννινα αποκλείστηκε η 26μελης αποστολή του ΟΦΗ την Κυριακή, αφού λόγω των δυσμενών καιρικών συνθηκών δεν έγιναν πτήσεις, ενώ ήταν κλειστή και η πορθμειακή γραμμή Ρίο - Αντίριο. Μετά τον αγώνα η αποστολή πήγε στο αεροδρόμιο όπου στις 7 το βράδυ ανακοινώθηκε η ματαίωση των πτήσεων. Έτσι επέστρεψαν στο ξενοδοχείο "Ντιλάκ" όπου παρακολούθησαν τις αθλητικές εκπομπές και διανυκτέρευσαν. Χθες στις 12.30 το μεσημέρι 16 από τα μέλη της αποστολής "πέταξαν" από τα Γιάννινα για την Αθήνα και από εκεί στις 4 μ.μ. για Ηράκλειο. Τα υπόλοιπα 10 μέλη "πέταξαν" από Γιάννινα στις 5.30 μ.μ. για Αθήνα και στις 10 το βράδυ για Ηράκλειο.

πηγή: Εφημερίδα "Πατρίς"