23/11/2020 - 11:21

Σαν σήμερα, αύξηση της χωρητικότητας του Γεντί Κουλέ

Ματσάρα με τον Πιερικό, παράπονα από τη διαιτησία και τρομερός Βουζουνεράκης

Σαν σήμερα (23/11/1969), ο ΟΦΗ φιλοξένησε τον Πιερικό για το πρωτάθλημα της Α' Εθνικής και αναδείχθηκε ισόπαλος 3-3.

Όπως διαβάζουμε στην εφημερίδα Ομόνοια (24/11/1969), από το αρχείο εφημερίδων της Βικελαίας Βιβλιοθήκης, ο αγώνας ήταν πολύ θεαματικός, με τον ΟΦΗ να έχει παράπονα από τη διαιτησία.

Όπως αναφέρει το δημοσίευμα, η ομάδα της Κατερίνης, η οποία ήταν πολύ δυνατή και εκείνη τη σεζόν τερμάτισε 7η (13ος ο ΟΦΗ, σε πρωτάθλημα 18 ομάδων), προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με 0-3, όμως ο Πέτρος Βουζουνεράκης στην επανάληψη πέτυχε χατ τρικ και διαμόρφωσε το τελικό σκορ σε 3-3.

Σε διπλανή στήλη διαβάζουμε ότι η διοίκηση του ΟΦΗ ανακοίνωσε προς την ΕΠΣΗ την αύξηση της χωρητικότητας του Γεντί Κουλέ, με νέα κερκίδα ορθίων 4000 θεατών και ότι μέχρι τότε η χωρητικότητα ήταν 7000 καθημένων και 1000 ορθίων.

Τέλος, μαθαίνουμε για τη φιλική νίκη του ΟΦΗ με 2-1 επί της Εθνικής Ενόπλων, λίγες ημέρες νωρίτερα, πάλι με 2 γκολ του Βουζουνεράκη.