07/06/2020 - 09:19

Σαν σήμερα ο ΟΦΗ κατακτά το Βαλκανικό Κύπελλο!

Η κατάκτηση του τροπαίου από τον ΟΦΗ και ένα σπάνιο βίντεο - ντοκουμέντο.

Στις 7 Ιουνίου του 1989 ο ΟΦΗ κατέκτησε το Βαλκανικό Κύπελλο, επικρατώντας στις Σέρρες επί της Radnicki Nis με 3-1.

Για να φτάσει στον τελικό ο Όμιλος είχε αποκλείσει τη Labinoti Elbasani από την Αλβανία, 3-0 στο Ηράκλειο και 1-1 στη γειτονική χώρα. Να σημειωθεί ότι ο πρώτος αγώνας έγινε 23/11 και ο δεύτερος 10/5 (!), ενώ η τουρκική Malatyaspor που ήταν στον ίδιο όμιλο απέσυρε τη συμμετοχή της, μετά τη νίκη του ΟΦΗ μέσα στην Τουρκία με 3-2, στις 9/11.

Ο ΟΦΗ κατέβηκε στον τελικό με πολλές ελλείψεις. Βέρα και Ίσις ήταν στη Χιλή, ο Γρηγόρης Τσινός στην Αυστραλία και οι Πέτρος Μαρινάκης και Κώστας Χανιωτάκης τραυματίες.

"Ο ΟΦΗ θέλει το Κύπελλο γιατί είναι μια διάκριση έστω μικρή και ένας τίτλος που δεν τον έχει κατακτήσει μέχρι σήμερα. Πιστεύω ότι οι φίλαθλοι των Σερρών θα έρθουν να μας συμπαρασταθούν και να είναι βέβαιοι ότι θα τους προσφέρουμε καλό ποδόσφαιρο και τη νίκη", δήλωνε πριν το ματς ο Ευγένιος Γκέραρντ.

Πράγματι, 5000 Σερραίοι πήγαν να δουν τον ΟΦΗ να αντιμετωπίζει μια ισχυρή ομάδα, όπως ήταν όλες οι Γιουγκοσλαβικές πριν τη διάλυση. Και η Radnicki ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε στο 40ό λεπτό με τον Visnjic.

Ο ΟΦΗ αντέδρασε στο Β' μέρος και στο 53' ο Γρηγόρης Παπαβασιλείου εκτέλεσε το φάουλ και ο Κώστας Μπατσινίλας με κεφαλιά ισοφάρισε.

Η ανατροπή ήρθε στο 70ό λεπτό, πάλι από στημένη φάση. Ο Στέφανος Βάβουλας εκτέλεσε ένα από τα γνωστά του ισχυρότατα φάουλ, ο τερματοφύλακας απέκρουσε και ο Γιώργος Βλαστός από κοντά έκανε το 2-1.

Η νίκη και ο τίτλος σφραγίστηκε στο 90ό λεπτό με τον Νίκκι Παπαβασιλείου από πλάγια θέση.

ΟΦΗ (Ευγ.Γκέραρντ): Χοσάδας, Βάβουλας, Γκουλής, Πατεμτζής, Ανδρεανίδης, Γρ.Παπαβασιλείου, Βλαστός, Τσίμπος, Μπατσινίλας (Ν.Παπαβασιλείου), Νιόπλιας, Γ.Μαρινάκης (Χαραλαμπίδης)

Radnicki Νis: Pejic, Milosevic, Momcilovic, Kuzmanovski, Antic, M.Manojlovic, Antonijevic (Radosavljevic), D.Manojlovic, Aleksic, VIsnjic, Lukic (Cvejic)

Δυστυχώς, δεν έχει διασωθεί οπτικοακουστικό υλικό από τον τελικό. Βρήκαμε όμως ένα πολύ σπάνιο βίντεο από το Βαλκανικό Κύπελλο της μεθεπόμενης χρονιάς. Στα ημιτελικά της διοργάνωσης ο ΟΦΗ αντιμετώπισε την Inter Sibiu από τη Ρουμανία.

Ο ΟΦΗ προηγήθηκε με δύο γκολ του Χάιμε Βέρα και η Inter μείωσε με έναν από τους μεγαλύτερους Ρουμάνους παίκτες όλων των εποχών, τον Dorinel Munteanu. Αυτό το γκολ αποδείχθηκε καθοριστικό, καθώς στη Ρουμανία ο ΟΦΗ ηττήθηκε με 1-0 και αποκλείστηκε στα εκτός έδρας γκολ.

Η Inter στη συνέχεια κατέκτησε το τρόπαιο, νικώντας σε διπλό τελικό την Buducnost Titograd από τη Γιουγκοσλαβία.

Τα επόμενα χρόνια - και με την κοσμογονία που συνέβαινε στη βαλκανική χερσόνησο - ο θεσμός υποβαθμίστηκε, μέχρι που εγκαταλείφθηκε πλήρως.