19/02/2021 - 09:09

Σαν σήμερα, ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 4-0

Με πρωταγωνιστή τον Γιώργο Βλαστό.

19/2/1984. Μεγάλη νίκη, σαν σήμερα, για την 21η αγωνιστική της Α'Εθνικής, με τον ΟΦΗ να επικρατεί άνετα του ΠΑΟΚ στο Γεντί Κουλέ με 4-0.

Ο Όμιλος ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο, με τον Βλαστό να πετυχαίνει δύο γκολ, στο 30' και στο 34', από ισάριθμες μπαλιές του Τσιριμώκου.

Με την έναρξη της επανάληψης, στο 47ο λεπτό ο Καρυώτης σκόραρε με κεφαλιά - ψαράκι, μετά από σέντρα του Αλεξίου (3-0) και στο 89ο λεπτό ο Καρυώτης έβαλε το ... κερασάκι με ψηλοκρεμαστό σουτ (4-0).

Μοναδική ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ στο ματς, στο 86ο λεπτό, με τον Αλεξίου να σώζει πάνω στη γραμμή το σουτ του Κούδα.

Οι συνθέσεις:

ΟΦΗ: Μητσέας, Ζιάκος (74’ Σελιώνης), Γκουλής, Ανδριανίδης, Αγιομαμίτης, Αλεξίου, Νιόπλιας (74’ Χριστοφής), Πασάς, Τσιριμώκος, Χασιώτης, Βλαστός

ΠΑΟΚ: Φούρτουλα, Σκαρτάδος, Αλαβάντας, Ιωσηφίδης, Μπανιώτης, Ψαρράς, Αλεξανδρίδης (61’ Τρίμχολντ), Γεωργόπουλος, Δαμανάκης (69’ Μαλιούφας), Κούδας, Κωστίκος