26/12/2020 - 08:49

Σπάνιο βίντεο σαν σήμερα και τιμωρία του ΟΦΗ

Ισοπαλία με Ολυμπιακό και εικόνα από το Γεντί Κουλέ του μακρινού παρελθόντος

26/12/1976: ΟΦΗ - Ολυμπιακός 1-1

Ο ΟΦΗ αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Ολυμπιακό, για τη 12η αγωνιστική της Α' Εθνικής. Ο Όμιλος είχε προηγηθεί με απευθείας φάουλ του Δημήτρη Παπαδόπουλου στο 36ο λεπτό και οι Ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν μόλις στο 90' με τον Κρητικόπουλο.

Ο ΟΦΗ αγωνιζόταν σχεδόν 1 ημίχρονο με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Ιβάντα στο 48ο λεπτό, επειδή χτύπησε εκτός φάσης τον Γαλάκο.

Από το παιχνίδι μας έχει μείνει ένα σπάνιο βίντεο, το οποίο μας δίνει μια εικόνα για το πώς ήταν το Γεντί Κουλέ εκείνη την εποχή.

Περίπου ένα μήνα αργότερα, η αθλητική δικαιοσύνη θα τιμωρήσει τον ΟΦΗ για αυτό το ματς, επειδή πριν τον αγώνα η αποστολή και το πούλμαν του Ολυμπιακού δέχθηκαν επίθεση στο αεροδρόμιο και στη διαδρομή.

Σε οπαδικό σάιτ του Ολυμπιακού βρήκαμε τα εξής αποσπάσματα από την Αθλητική Ηχώ: