18/01/2019 - 15:17

Το buzzer beater του 1966 που σφράγισε την πρωτιά του ΟΦΗ

Τα έκτροπα στο Περιστέρι και οι καταγγελίες του Ηρακλειώτη γιατρού. Η νίκη των Χανίων που βοήθησε τον ΟΦΗ.

Την περίοδο 1965 – 1966 ο ΟΦΗ επικράτησε του Παναιτωλικού με 2-1, με γκολ του Τακτικού στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Με αυτό το αποτέλεσμα ο ΟΦΗ σφράγισε την πρωτιά στον όμιλο του και έκανε όνειρα για την άνοδο στην Α'Εθνική.

Δυστυχώς, στα πλέι οφ που ακολούθησαν ο ΟΦΗ ουσιαστικά έχυσε την καρδάρα με το γάλα, καθώς σε μίνι - πρωτάθλημα 3 ομάδων, που ανέβαιναν οι 2 πρώτοι, τερμάτισε 3ος...

Στο ίδιο δημοσίευμα διαβάζουμε μια καταγγελία που αφορά άλλο προσεχές ματς του ΟΦΗ. Ηρακλειώτης γιατρός που βρέθηκε στο Ατρόμητος – ΟΦΗ στην Αθήνα καταγγέλλει την εχθρική στάση των γηπεδούχων, απέναντι στους Κρητικούς, καθώς ούτε επίδεσμο δεν παρείχαν για παίκτη του ΟΦΗ που τραυματίστηκε σοβαρά. Ενώ ο γιατρός χρειάστηκε να φυγαδευτεί.

Σε γενικές γραμμές, το απόκομμα που βρήκαμε στο αρχείο εφημερίδων της Βικελαίας είναι σε πανηγυρικούς τόνους για το μέλλον του κρητικού ποδοσφαίρου και του ΟΦΗ.

Ενδιαφέρον επίσης το σημείο για την ομάδα των Χανίων, η οποία αν και αδιάφορη, συνέτριψε τον (δεύτερο στην βαθμολογία) Φωστήρα με 5-0 και συνέβαλε στην πρωτιά του ΟΦΗ.