12/10/2020 - 11:14

Το πρώτο ματς του Ευγένιου Γκέραρντ στον πάγκο του ΟΦΗ

8/9/1985, ΟΦΗ - Απόλλων Καλαμαριάς 0-1

Το δημοσίευμα της εφημερίδας Έθνος, της Δευτέρας 9 Σεπτεμβρίου 1985, από τον Σώτο Παιδάκη, για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος της σεζόν 1985 - 1986, όταν ο ΟΦΗ τερμάτισε στη 2η θέση, την πρώτη χρονιά του Ευγένιου Γκέραρντ στην Κρήτη.

"Τρεις επιθέσεις, ένα γκολ και γερό δάγκωμα του ΟΦΗ

Σε μία από τις τρεις αντεπιθέσεις που πραγματοποίησε σε όλο τον αγώνα, η Καλαμαριά κατάφερε να πετύχει το μοναδικό και νικητήριο τέρμα επί του καλύτερού της ΟΦΗ (1-0) και να σημειώσει μία ακόμα έκπληξη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Με αμυντική τακτική σε όλη τη διάρκεια της συνάντησης οι φιλοξενούμενοι επεδίωξαν την ισοπαλία. Πέρασαν ανώδυνα τα πρώτα 45 λεπτά που η δραστηριότητά τους είχε περιοριστεί μέχρι το χώρο του κέντρου και αξιοποίησαν τη δεύτερη στη σειρά αντεπίθεσή τους στην επανάληψη.

Η ομάδα του ΟΦΗ φάνηκε κουρασμένη ασύνδετη και με επιθετικές αδυναμίες. Παρότι διατήρησε ασφυκτική υπέροχη στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, οι κυνηγοί της ήταν άστοχοι και τις περισσότερες φορές νικήθηκαν από τον εξαιρετικό χθες Σκούνα.

Στο 43ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ του ΟΦΗ που πέτυχε ο Περσίας. ο Μιχαηλίδης καταλόγισε φάουλ στον Τσιριμώκο, υποστηρίζοντας ότι τροφοδότησε τον σκόρερ με το χέρι, κάτι που επιβεβαίωσε και η χθεσινοβραδινή τηλεοπτική μετάδοση.

Στο 5ο και στο 21ο λεπτό κεφαλιές του Βλαστού και του Περσία αντίστοιχα, κατέληξαν μόλις άουτ.

Ο Μητσέας με έγκαιρη έξοδο πρόλαβε στο 61ο λεπτό τον Χατζηαντωνίου που ήταν σε θέση βολής.

Μόνος του με τον Σκούνα ο Γιάνγιανιν σούταρε στα ύψη στο 65ο λεπτό και ένα λεπτό αργότερα η Καλαμαριά άνοιξε το σκορ.

Ο Τσαλκιτζής με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά από σέντρα του Σαββάκη.

Δύο ακόμα ενέργειες του Σκούνα (78', 83') έδωσαν σωτήριες λύσεις για την ομάδα του, ενώ στο 89ο λεπτό ο Ζήνδρος απέτυχε να διπλασιάσει τα τέρματα της Καλαμαριάς. Το τελικό σουτ εξουδετέρωσε ο Μητσέας.

Εκτός από τον θαυμάσιο Σκούνα, από τους νικητές που έπαιξαν καταστροφικό ποδόσφαιρο, άρεσαν οι Τραϊανόπουλος, Σαββάκης και Τσαλκιτζής.

Από τον ΟΦΗ που αδικείται από το αποτέλεσμα, διακρίθηκαν οι Γιάνγιανιν, Τσινός και Αγιομαμίτης.

Η διαιτησία του Λάμπρου Μιχαηλίδη ήταν μέτρια.

ΟΦΗ: Μητσέας, Βασιλείου, Νόμπλιας, Τσινός, Αγιομαμίτης, Ίσης, Περσίας, Γιάνγιανιν (69' Κωνσταντινίδης), Τσιριμώκος, Παπαβασιλείου, (69' Σαμαράς), Βλαστός

Καλαμαριά: Σκούνας, Τραϊανόπουλος, Νεντίδης, Τομπουλίδης, Αλεξίου, Χατζηιωαννίδης, Σαββάκης, Κότσαλος, (80' Ζήνδρος), Περέιρα (46' Τσαλκιτζής), Κατρακυλάκης, Χατζηαντωνίου

ΟΦΗ - Καλαμαριά 0-1
Τα γκολ: 66' Τσαλκιτζής