Η ιστορία του Απόλλωνα Πόντου και η προϊστορία με τον ΟΦΗ

Η ταυτότητα της ομάδας της Καλαμαριάς και οι αγώνες με τον ΟΦΗ στην έδρα της.

Ο Απόλλων Πόντου, ο γνωστός για δεκαετίες σε όλους, ως Απόλλων Καλαμαριάς, ιδρύθηκε στις το 1926 στην Καλαμαριά, από Πόντιους πρόσφυγες. Η αρχική ιδέα ήταν η ίδρυση ενός συλλόγου με σκοπό τη διάδοση της πλούσιας μουσικής παράδοσης των Ποντίων. Έτσι επιλέχθηκε ως έμβλημα της ομάδας η κεφαλή του Απόλλωνα, θεού της μουσικής.

Αργότερα ακολούθησε η ίδρυση θεατρικού και αθλητικών τμημάτων. Τα χρώματα που επιλέχτηκαν για να αντιπροσωπεύουν το σύλλογο ήταν συμβολικά για την ποντιακή ιστορία: κόκκινο, για το αίμα των ανθρώπων που έχασαν τη ζωή τους, κατά τον εκπατρισμό των Ποντίων και μαύρο, για το πένθος.

Ο Απόλλων έχει μακρά παράδοση στο ελληνικό ποδόσφαιρο. Με 22 συμμετοχές στην πρώτη κατηγορία (σε όλες της τις μορφές), είναι φυσιολογικό να έχει τεθεί αρκετές φορές αντίπαλος με τον ΟΦΗ.

Η πρώτη φορά που οι δυο ομάδες τέθηκαν αντιμέτωπες ήταν την περίοδο 1983-84, στο γήπεδο της Καλαμαριάς και η λήξη του αγώνα τις βρήκε ισόπαλες, χωρίς τέρματα.

Στην Καλαμαριά, η προϊστορία είναι μάλλον μέτρια για τον ΟΦΗ, όπου μετράει 7 ήττες, 4 ισοπαλίες και μόλις 2 νίκες και αυτές τη δεκαετία του 80. Συγκεκριμένα, την περίοδο 1985-86 είχε επικρατήσει με 0-2 και την περίοδο 1988-89 είχε νικήσει 0-3. Η τελευταία εκτός έδρας αναμέτρηση, τη σεζόν 2007-08 είχε λήξει ισόπαλη 1-1.