23/04/2020 - 16:52

H Λίγκα θυμάται τα δυο πρόσωπα στην Τούμπα

Το review της 23ης αγωνιστικής από τη διοργανώτρια

Super League 2019-20 review: 23η αγωνιστική

Σχεδόν δύο χρόνια είχε να κερδίσει η ΑΕΚ ντέρμπι και χρειάστηκε να γυρίσει ο Σέρχιο Αραούχο για να πανηγυρίσει με δικό του γκολ το 1-0 επί του Παναθηναϊκού. Ένα αποτέλεσμα που φέρνει την ΑΕΚ αγκαλιά με την τρίτη θέση, αλλά και τον Παναθηναϊκό να εξασφαλίζει την παρουσία του στα πλέι οφ, καθώς οι ομάδες που μπορούσαν να τον φτάσουν δεν τα κατάφεραν.

Εκτός από την ΑΕΚ, μόνο Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ νίκησαν, αφού τα υπόλοιπα τέσσερα παιχνίδια έληξαν ισόπαλα. Ο Ολυμπιακός με πολύ άγχος και με δέκα παίκτες κατάφερε να σκοράρει στο τέλος με τον Χασάν, νικώντας 1-0 στο Περιστέρι. Ο ΠΑΟΚ νίκησε ευκολότερα, αλλά ο ΟΦΗ άντεξε στην Τούμπα ένα ημίχρονο. πριν χάσει με 4-0.

Το 1-1 στην Τρίπολη ανάμεσα σε Αστέρα και Άρη διαμορφώθηκε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά για το ίδιο σκορ στο Αγρίνιο, χρειάστηκε να ισοφαρίσει ο Βόλος τον Παναιτωλικό στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων!

Τα δύο σαββατιάτικα παιχνίδια δεν είχαν γκολ και το 0-0 δεν ικανοποίησε κάποια από τις τέσσερις ομάδες.

Στην κορυφή Ολυμπιακός 57, ΠΑΟΚ 55, ΑΕΚ 44, Παναθηναϊκός 37, Άρης 33, ΟΦΗ και Ξάνθη 28.

Στην ουρά Πανιώνιος 10, Παναιτωλικός 14, Λαμία 25.

Τα αποτελέσματα

08.02.2020: Πανιώνιος – Ξάνθη 0-0

08.02.2020: Λαμία – ΑΕΛ 0-0

09.02.2020: Αστέρας Τρίπολης – Άρης 1-1
(26’ Μαρκ Φερνάντεθ – 13’ Φραν Βέλεθ)

09.02.2020: Ατρόμητος – Ολυμπιακός 0-1
(90’ Χασάν. Στο 73’ κόκκινη Ελαμπντελαουί)

09.02.2020: ΠΑΟΚ – ΟΦΗ 4-0
(50’, 60’ Άκπομ, 66’ Λάμπρου, 83’ Αουγκούστο. Στο 50’ ο Σωτηρίου απέκρουσε πέναλτι του Μπίσεσβαρ)

09.02.2020: ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 1-0