31/03/2020 - 15:20

Η Super League θυμάται το ... μπλακ άουτ στη Λάρισα

Το review της 9ης αγωνιστικής από τη διοργανώτρια.

Super League 2019-20 review: 9η αγωνιστική

Η αγωνιστική ξεκινάει με ένα συναρπαστικό παιχνίδι στη Νέα Σμύρνη, όπου τίποτε δεν ευνοεί τον Πανιώνιο, καθώς στο 41’ φεύγει ο Μαξίμοβιτς με σοβαρό τραυματισμό, για να χάσει όλη τη σεζόν, ενώ στο 48’ αποβάλλεται και ο Μιλόγεβιτς. Ωστόσο καταφέρνει να προηγηθεί του Άρη, αλλά ισοφαρίζεται πέντε λεπτά πριν το τέλος σε 1-1.

Ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός για πρώτη φορά στη σεζόν δεν σκοράρει και μένει στο 0-0 στην Ξάνθη, περιμένοντας να δει τι θα γίνει την Κυριακή στην Τούμπα. Εκεί που ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον Παναθηναϊκό σε άλλο μεγάλο παιχνίδι! Ο ΠΑΟΚ ισοφαρίζει δύο φορές τον Παναθηναϊκό και το 2-2 δεν του επιτρέπει να πατήσει στην κορυφή. Είναι η δεύτερη απώλεια στην έδρα του, μετά τον Άρη.

Η Λαμία στο δευτεριάτικο παιχνίδι καταφέρνει να κάνει την πρώτη της νίκη, 1-0 επί του Ολυμπιακού Βόλου, και δείχνει ότι μπορεί να ελπίζει για κάτι καλύτερο. Έτσι μοναδική ομάδα χωρίς νίκη παραμένει ο Παναιτωλικός, που ούτε τον Αστέρα Τρίπολης καταφέρνει να νικήσει, μένοντας στο 1-1.

Πάντως η αγωνιστική επιφύλαξε και δύο συναρπαστικά παιχνίδια. Μια ακόμα ανατροπή σε αγώνα που έχανε με δύο γκολ, κατάφερε η ΑΕΛ. Ο ΟΦΗ της έβαλε δύο γκολ μέχρι το 7ο λεπτό, κάνοντας το γρηγορότερο 2-0 της ιστορίας του εκτός έδρας! Αλλά η ΑΕΛ είχε την απάντηση και επικράτησε 3-2.

Το ίδιο σκορ πέτυχε η ΑΕΚ επί του Ατρομήτου μετά από ένα ακόμα συναρπαστικό παιχνίδι στο «Σπύρος Λούης». Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Ατρόμητος ισοφάρισε στο 89’ και έχασε στις καθυστερήσεις.

Στη βαθμολογία: Ολυμπιακός 23, ΠΑΟΚ 21, ΑΕΚ 17, Ξάνθη και ΟΦΗ 16. Στις τελευταίες θέσεις: Πανιώνιος -1, Παναιτωλικός 3, Λαμία 7, Παναθηναϊκός και Βόλος 9.