09/01/2020 - 15:49

Πρώτο ημίχρονο που μένει πίσω ο ΟΦΗ στη SL1

Στοιχεία της 17ης αγωνιστικής από το σάιτ της Λίγκας.

Τα δύο γκολ της Ξάνθης, τα τέσσερα γκολ του Άρη, η παράδοση στο Περιστέρι και το ημίχρονο που βρέθηκε τελικά πίσω ο ΟΦΗ, είναι ξεχωριστές στιγμές της 17ης αγωνιστικής.

Όσα φέρνουν τα δευτερόλεπτα δεν τα φέρνουν οι μήνες...

Όσα φέρνει η ώρα δεν τα φέρνει ο χρόνος, λέει το παλιό ρητό, αλλά η Ξάνθη το διαφοροποίησε!

Πέτυχε δύο γκολ σε 75 δευτερόλεπτα στον αγώνα με την ΑΕΛ!

Έβαλε τόσα γκολ, όσα είχε πετύχει τους τελευταίους τρεις μήνες! Από τότε που νίκησε τον Παναθηναϊκό, στις 5 Οκτωβρίου, μέχρι και το παιχνίδι με την ΑΕΛ, η Ξάνθη έπαιξε δέκα παιχνίδια και πέτυχε δύο γκολ, ένα με τον Πανιώνιο και ένα με τον Ατρόμητο.

Ακόμα η Ξάνθη είχε να βάλει δύο γκολ σε ένα αγώνα από τις 29 Σεπτεμβρίου, 3-1 το Βόλο τότε. Από τότε σε ένδεκα αγώνες έβαλε μόλις τρία γκολ!

Μετά από 21 χρόνια...

Για τρίτη φορά στη φετινή σεζόν ο Άρης πέτυχε τέσσερα γκολ σε ένα παιχνίδι.

Νίκησε με 4-0 τον Παναθηναϊκό, το Βόλο με 4-0 και τον ΠΑΟΚ με 4-2.

Κάτι τέτοιο έχει να κάνει από την περίοδο 1998-99, όταν νίκησε με 4-1 τον ΠΑΟΚ, με 4-0 τον Εθνικό και με 4-2 τον ΟΦΗ.

Το ρεκόρ στην ιστορία του είναι έξι αγώνες με τέσσερα ή περισσότερα γκολ και το πέτυχε τις σεζόν 1967-68 και 1980-81.

Παράδοση στο Περιστέρι...

Και η πρόσφατη παράδοση συνεχίστηκε στο Περιστέρι.

Ο Ατρόμητος νίκησε για όγδοη φορά στη σειρά τον Αστέρα Τρίπολης και για έκτη στη σειρά με ένα γκολ διαφορά.

Θυμίζουμε ότι από το 2008 ως το 2013 ο Αστέρας έφυγε επτά φορές στις επτά χωρίς ήττα και από τι 2014 μέχρι σήμερα έχει χάσει και στις οκτώ επισκέψεις του!

Για πρώτη φορά...

Ο ΟΦΗ έκανε την όγδοη ήττα του, ωστόσο για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα βρέθηκε να χάνει στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Βόλος ήταν η πρώτη ομάδα που τον έστειλε στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ.

Στα προηγούμενα 16 ο ΟΦΗ είχε 13 ισόπαλα ημίχρονα και σε τρία ματς είχε προηγηθεί. Μάλιστα στην έδρα του είχε οκτώ ισόπαλα πρώτα ημίχρονα σε οκτώ αγώνες!