Σαν σήμερα, ΟΦΗ - ΑΕΚ 3-1

Το αφιέρωμα της διοργανώτριας

60 χρόνια Α' Εθνική: Σαν σήμερα, 14 Ιουνίου

1961

Η Προοδευτική έχει εξασφαλίσει την παραμονή της, η ΑΕΚ είναι μακριά από την κορυφή και έτσι το παιχνίδι τους από αναβολή είναι ανοικτό και θεαματικό. Η Προοδευτική επικρατεί, αφού ισοφαρίστηκε δύο φορές, με 4-2 (20’ κεφαλιά Μεσολογγίτης, 50’ σουτ Βαραμέντης, 72’ σουτ Δαούτης, 84’ κεφαλιά Μητώσης – 32’ σουτ Σταματιάδης, 68’ σουτ Νεστορίδης)

1964

Έχοντας ισοβαθμήσει στην προτελευταία θέση, η Νίκη Βόλου και ο Ολυμπιακός Χαλκίδας οδηγούνται σε μπαράζ στη Λαμία. Στα πρώτα 90 λεπτά οι ομάδες είναι ισόπαλες 1-1 (71’ φάουλ Λαλές – 58’ σουτ Γιαννακός). Στην παράταση δεν αλλάζει κάτι, μένει το 1-1, και η Νίκη Βόλου πανηγυρίζει για την παραμονή της, αφού επόμενο κριτήριο μετά την ισοπαλία είναι ο συντελεστής τερμάτων. Ο Ολυμπιακός Χαλκίδας μειονεκτεί και υποβιβάζεται.

1981

Στην τελευταία αγωνιστική η ΑΕΚ χάνει στο Ηράκλειο από τον ΟΦΗ με 3-1 (30’ σουτ Καραϊσκος, 31’ σουτ Γεωργιάδης, 66’ σουτ Δράκος – 18’ σουτ Μαύρος), αλλά μένει δεύτερη γιατί ο τρίτος Άρης χάνει επίσης, στην Πάτρα από την Παναχαϊκή με 1-0 (9’ σουτ Σπανοσωτηρόπουλος). Αλλά και ο ΠΑΟΚ χάνει την ευκαιρία να ξεπεράσει τον Άρη μένοντας με τον Πανσερραϊκό στην Τούμπα στο 3-3 (13’ φάουλ Δημόπουλος, 50’ κεφαλιά, 65’ σουτ Αλεξανδρίδης – 14’ σουτ, 68’ σουτ Πανταζής, 20’ κεφαλιά Γεωργιάδης)

2010

Ο Ολυμπιακός ανακοινώνει τη συνεργασία του με τον Γερμανό προπονητή Έβαλντ Λίνεν και ο ΠΑΟΚ με τον Ιταλό Μάριο Μπερέτα. Κανένας από τους δύο δεν πρόλαβε να κάνει ντεμπούτο στο πρωτάθλημα, αφού η συνεργασία τους λύθηκε πριν ξεκινήσουν οι αγώνες.