23/02/2020 - 11:45

Με ψηλά το κεφάλι οι κοριτσάρες του ΟΦΗ!

Άρης - ΟΦΗ 3-2

Ήττα με πολύ καλή εμφάνιση για τη Γυναικεία Ομάδα Ποδοσφαίρου του ΟΦΗ στη Θεσσαλονίκη, κόντρα στον πολύ δυνατό Άρη, για τη 14η αγωνιστική της Α' Εθνικής.

Ο ΟΦΗ είχε εξαρχής δύσκολη αποστολή και ταξίδεψε στη συμπρωτεύουσα με προβλήματα και σημαντικές απουσίες.

Και όμως, η ομάδα του Δημήτρη Χωματά δε "μάσησε" από προγνωστικά και ελλείψεις και ήταν απόλυτα αξιόμαχη, κόντρα σε μια ισχυρή ομάδα που παλεύει να ανταγωνιστεί, κάποια στιγμή, τον πολυνίκη συμπολίτη της ΠΑΟΚ που βρίσκεται σε άλλο επίπεδο.

Τα κορίτσια του ΟΦΗ, μάλιστα, κατάφεραν να προηγηθούν και άνοιξαν το σκορ με γκολ της Βάσως Κυδωνάκη στο 21ο λεπτό.

Όμως η γηπεδούχος ομάδα, η οποία βρίσκεται στη 2η θέση της βαθμολογίας, κατάφερε να γυρίσει το ματς πριν το ημίχρονο, με γκολ στο 26' και στο 39'.

Ο Άρης πέτυχε και τρίτο γκολ στο 56ο λεπτό, όμως οι Ομιλίτισσες αντέδρασαν και μείωσαν στο 60ο λεπτό σε 3-2 και πάλι με την Κυδωνάκη.

Στη συνέχεια ο ΟΦΗ είχε την απόλυτη υπεροχή και πάλεψε να βρει την ισοφάριση, που θα τους έδινε ένα πολύ σπουδαίο αποτέλεσμα, το οποίο φαινόταν ανέλπιστο πριν την έναρξη του αγώνα, αλλά τώρα η ήττα αφήνει μια γλυκόπικρη γεύση.

Το 3-2 ήταν και το τελικό σκορ, με τα κορίτσια του ΟΦΗ να γυρνάνε στην Κρήτη με ψηλά το κεφάλι και την εξαιρετική εμφάνιση στις βαλίτσες τους.