10/01/2021 - 22:15

Ατρόμητος - ΟΦΗ: Και όμως, μπορούσε να κερδίσει (video)

Στο καλύτερό του πνευματικά παιχνίδι σε αυτή τη σαιζόν, ο ΟΦΗ δεν έχασε από ένα βασικό του ανταγωνιστή. Μπορούσε και να κερδίσει το ματς.

Χρίστος Σμπώκος
Ο ΟΦΗ έφυγε από το Περιστέρι, με ένα θεωρητικά καλό αποτέλεσμα. Ιδιαίτερα, εφόσον έπαιζε με 10 παίκτες, για ένα ημίχρονο σχεδόν. Στην πραγματικότητα όμως, για 2ο ματς με τον Ατρόμητο φέτος, δεν κερδίζει ενώ είναι, έστω στα σημεία, καλύτερος. Αυτό δείχνει πως υπάρχει μια βελτίωση, εντός 2021. Μένει να φανεί, αν θα υπάρξει συνέχεια και σταθερότητα.

1ο ημίχρονο - Ντέρμπι που θα κρινόταν στις λεπτομέρειες

Στο 1ο ημίχρονο είδαμε ένα ντέρμπι. Με δύο ομάδες, που έπαιξαν για τη νίκη. Προσεκτικά μεν και με τακτική προσήλωση, αλλά με στόχο να κερδίσουν. Οι 11αδες δεν είχαν εκπλήξεις, σε σχέση με ό,τι περιμέναμε. Πρακτικά, οι αλλαγές αφορούσαν κυρίως rotation. Ο Σίμος επέλεξε να παίξει με δύο κλασσικά 8αρια, θέλοντας να έχει κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του ρυθμού. Σε μεγάλο βαθμό, το κατάφερε. Παράλληλα, με τον Γρίβα να πρεσάρει πολύ τα στόπερ του Ατρομήτου και αρκετά ψηλά, κατόρθωσε να χαλάσει το χτίσιμο των επιθέσεων του αντιπάλου.

Γενικά και οι 2 ομάδες απείλησαν με φάσεις στην πλάτη της άμυνας. Τόσο ο Ατρόμητος, με 1-2 περιπτώσεις, όπου ο Μανούσος ξέφυγε κι απείλησε, όσο και ο ΟΦΗ, με το οριακά οφσάιντ γκολ του Γρίβα, αλλά και το χαμένο τετ α τετ του Ουές. Ο ΟΦΗ πάντως, για 2ο σερί ματς έβγαλε απειλή και από στατική φάση, με το δοκάρι του Διαμαντή.

Οι απειλές του Ατρομήτου μειώθηκαν μάλιστα σταδιακά, αρχικά με την αλλαγή πλευράς Νέιρα - Μπαλογιάννη και στη συνέχεια με την αλλαγή πλευράς Βαφέα - Σελίμοβιτς, που έφεραν στον ΟΦΗ καλύτερα ματσαρίσματα και ισορροπία.

Βέβαια, για τον ΟΦΗ από νωρίς είχε διαφανεί ένας πιθανός κίνδυνος. Κάτι που συμβαίνει συχνά. Κίτρινες κάρτες σε μεσοαμυντικούς παίκτες, από πολύ νωρίς. Μεγιάδο και Λυμπεράκης είχαν στο πρώτο τέταρτο ήδη κάρτα, με ό,τι αυτό σημαίνει.

Η γενική εικόνα του πρώτου μέρους, έδειχνε πως το ματς θα κριθεί στις λεπτομέρειες, στην τακτική προσήλωση και στην πνευματική σταθερότητα.

2ο ημίχρονο - Με παίκτη λιγότερο, αλλά και μεγάλη ψυχραιμία ο ΟΦΗ

Ο πάγκος του ΟΦΗ έκανε από το 45’ τις πρώτες αλλαγές στο ματς, με Βούρο και Στάικο να μπαίνουν στο ματς, αντί Σελίμοβιτς και Μπαλογιάννη και αμέσως να δίνουν ενέργεια. Στα πρώτα λεπτά του 2ου μέρους, ο ΟΦΗ πατούσε καλά κι έλεγχε απόλυτα το ματς. Τότε ήρθε η 2η κίτρινη του Μεγιάδο, να αλλάξει τις αριθμητικές ισορροπίες, αλλά και τη στρατηγική των ομάδων.

Αρχικά, ο Ατρόμητος με μακρινά σουτ και ορμή έψαξε το γκολ, εκμεταλλευόμενος κάποια λεπτά που πήρε στον ΟΦΗ να ξαναβρεί τις θέσεις του. Ο Σίμος έφερε τον Βαφέα σε ρόλο αμυντικό χαφ και γύρισε την άμυνα σε 4αδα κι από τότε οι απειλές μειώθηκαν αισθητά και περιορίστηκαν σε ατομικές ενέργειες.

Στην αντίπερα όχθη, ο Κάναντι αποφάσισε στο τελευταίο 20λεπτο περίπου, να τα παίξει όλα για όλα, βάζοντας πρακτικά 4 επιθετικούς και αδειάζοντας το κέντρο του. Αυτό αποδείχθηκε πολύ κακή ιδέα, ο ΟΦΗ βρήκε χώρο να κρατήσει μπάλα στο κέντρο, ενώ όσο κυλούσε το ματς, τόσο έφτανε ευκολότερα προς την αντίπαλη περιοχή, βρίσκοντας 1-2 καλά σουτ.

Πλησιάζοντας στο τέλος, ο ΟΦΗ παρέμεινε ψύχραιμος, έβγαλε ενέργεια στις διεκδικήσεις του και κράτησε μακριά από την περιοχή του τον αντίπαλό του. Αν μάλιστα ήταν και πιο ήρεμος στην τελευταία φάση, με τους Σαρδινέρο και Νέιρα να δείχνουν πιο καθαρό μυαλό, θα είχε φύγει με τη νίκη.

Το ρεζουμέ

Ο ΟΦΗ έδειξε, για πρώτη φορά φέτος, για 94’ τακτική προσήλωση και πνευματική εγρήγορση. Έμεινε ψύχραιμος, είχε συναισθηματική σταθερότητα και απέφυγε πολλά από τα λάθη, που τον έχουν πληγώσει.

Για παράδειγμα, δεν έδωσε στατικές φάσεις στον αντίπαλο (0-7 τα κόρνερ, ελάχιστα τα φάουλ κοντά στην περιοχή). Δεν έκανε καθοριστικά λάθη στο δικό του τρίτο του γηπέδου, πέρα από 1-2 αδράνειες στο 1ο ημίχρονο. Πίεσε ψηλά, κυρίως όμως πίεσε επιθετικά και διεκδικητικά.

Με λίγο μεγαλύτερη ηρεμία και αποφασιστικότητα, είχε όλη τη δυνατότητα να πάρει ένα αποτέλεσμα, που θα του έδινε μεγάλη ώθηση. Ζητούμενο, τώρα πια, να δείξει συνέχεια και να χτίσει πάνω στις βελτιωμένες εμφανίσεις του, μέσα στο 2021.

Παρά τις αρκετές απουσίες, αυτό που φάνηκε στο συγκεκριμένο ματς επίσης, είναι πως σιγά σιγά αυξάνονται οι επιλογές για τον Σίμο, έχει τη δυνατότητα να παρεμβαίνει πιο δυναμικά στα ματς και να φέρνει παίκτες με ποιότητα από τον πάγκο. Κρατώντας, παράλληλα, την λογική του project, έχοντας εντός rotation αρκετούς (5 ξεκίνησαν σήμερα) νεαρούς ποδοσφαιριστές.

Η ακτινογραφία των παικτών

Βάτερμαν: Ακόμα ένα καλό ματς από τον Ολλανδό. Ήρεμος, καλός με τη μπάλα, σταθερός και στις επεμβάσεις του.

Ουές: Έχει πολλή ενέργεια, δίνει ταχύτητα και νεύρο στην ομάδα. Τα τελειώματα μένει να βελτιώσει, για να μιλάμε για έναν από τους πιο ολοκληρωμένους Έλληνες μπακ.

Λυμπεράκης: Πήρε νωρίς κίτρινη και αυτό τον δυσκόλεψε. Είχε δυσκολίες στο πρώτο μισάωρο από την πλευρά του. Πρέπει να γίνει πιο επιθετικός και ενεργητικός στο μαρκάρισμά του. Λογικά αντικαταστάθηκε.

Διαμαντής: Πολύ καλός και σε αυτό το ματς. Και με τη μπάλα και στις παρεμβάσεις του, με εξαίρεση 1-2 φάσεις στην πλάτη όλης της άμυνας. Απείλησε 1-2 φορές και είχε και δοκάρι.

Βαφέας:
Κάνει καλό ματς ως στόπερ ως το 60' και ως αμυντικό χαφ μετά, κάνει ακόμα καλύτερο. Χάνει 1-2 φάσεις στο 1ο μέρος, όμως όσο περνούσε η ώρα, βελτιωνόταν.

Σελίμοβιτς: Δεν ήταν σε καλή μέρα, είχε αργές αντιδράσεις και πιέστηκε. Ως αποτέλεσμα, αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο.

Μεγιάδο: Έκανε καλό ματς όσο έπαιξε, όμως πήρε πολύ νωρίς την 1η κίτρινη και αυτό του στοίχισε. Απώλεια για το ματς με τον ΠΑΟΚ.

Νέιρα: Τρέχει πολύ, στο 2ο ημίχρονο περισσότερο από ό,τι μας συνηθίζει κι αυτό τον κούρασε, με αποτέλεσμα να έχει κάποιες λάθος πάσες και κακά τελειώματα στο τέλος, ειδικά στο 94’. Παρόλα αυτά, βγάζει την κάθετη στο ακυρωθέν γκολ του Γρίβα και ηρεμεί το παιχνίδι. Ως αρχηγός, πρώτη φορά δεν πήρε κίτρινη, ίσως η ευθύνη αυτή να τον βοηθά στο συγκεκριμένο τομέα.

Μπαλογιάννης: Ορεξάτος, δραστήριος, με περισσότερα τρεξίματα από άλλα ματς, αλλά ξανά με ημιτελείς προσπάθειες. Καλά χτυπήματα, όπως συνήθως, σε στατικές φάσεις.

Στάρζεον: Σε άχαρο ρόλο για ακόμα ένα ματς, τρέχει αρκετά, πιέζει, κρατάει μπάλα και μαζεύει αρκετές κλωτσιές. Δεν έγινε απειλητικός, αλλά δεν τον βοηθά σε αυτό και η θέση που αγωνίζεται, ειδικά μετά την αποβολή.

Γρίβας: Το καλύτερό του ματς. Σε ρόλο φορ αποδίδει καλύτερα και με τις κινήσεις του δείχνει ότι αυτή η θέση του ταιριάζει. Πιέζει πολύ τα στόπερ, κυνηγά κάθε φάση, σκοράρει, έστω κι από πολύ οριακή θέση οφσάιντ και γενικά βοηθά την ομάδα.

Βούρος: Μπήκε στο ημίχρονο και βοήθησε πολύ. Πολλές παρεμβάσεις, δυναμικό παιχνίδι και σωστές αντιδράσεις, ειδικά όταν πιέστηκε ο ΟΦΗ.

Στάικος: Συνεχίζει να βρίσκεται σε καλή κατάσταση, μπαίνει στο ημίχρονο και δίνει ενέργεια, τρέχει πολύ και βοηθά τόσο αμυντικά, όσο και στις προσπάθειες της ομάδας να κρατήσει μπάλα και να βγει μπροστά.

Κοροβέσης: Από την ώρα που μπήκε, βοήθησε πολύ, κέρδισε πολλές φάσεις, ανασταλτικά τα πήγε καλά, ενώ και επιθετικά έδωσε ώθηση με αρκετά ανεβάσματα.

Σαρδινέρο: Μπαίνει να κρατήσει μπάλα και να ψάξει ίσως κάποια φάση για γκολ. Κάνει και τα δύο, όμως στο τέλος αιφνιδιάζεται, δεν αντιδρά με αποφασιστικότητα στην τελευταία μεγάλη στιγμή στο ματς στο 94’.

Τσιλιανίδης: Έπαιξε στο τέλος, φάνηκε πως δεν έχει ακόμα ρυθμό, όμως η επιστροφή του είναι σημαντική και σταδιακά θα βοηθήσει την ομάδα.