19/10/2020 - 14:17

Δεν ιδρώνει το αυτί του…

Έπαιξαν ρόλο οι απουσίες ή ο ΟΦΗ πλήρωσε, για άλλη μια φορά, το φόβο;

Συνεχίζουμε για 9ο παιχνίδι χωρίς νίκη στο Γεντί Κουλέ. Μία έδρα, που παλιότερα, ακόμα και σε χαλεπούς καιρούς, αποτελούσε μία δύσκολη εξόρμηση για τον αντίπαλο. Σίγουρα η απουσία του κόσμου, λόγω covid, έχει μερίδιο ευθύνης, ωστόσο για μένα το πρόβλημα δε στηρίζεται μονάχα σε αυτό. Εξάλλου, θα ήταν εύκολο να εναποθέσω τα όποια κακώς κείμενα στην κατάσταση αυτή και να ρίξω τα προβλήματα κάτω από το χαλάκι. Προσωπικά, δεν αρέσκομαι σε τέτοιες τεχνικές και δεν τις βρίσκω και ωφέλιμες.

Για να μην πολυλογώ, για άλλη μια φορά την Κυριακή, ο ΟΦΗ δέχθηκε γκολ στις καθυστερήσεις και στερήθηκε τους τρεις βαθμούς ή αν θέλετε, τους πέταξε στα σκουπίδια. Έγινε με Παναιτωλικό, εντάξει ήταν πρεμιέρα, είχαμε και το ευρωπαϊκό παιχνίδι, απολύτως φυσιολογικό. Έγινε με Ατρόμητο, λες εντάξει…φταίει η μοίρα μας. Όμως, το τρεις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού.

Ας τα πάρουμε από την αρχή. Σφυρίζει ο διαιτητής την έναρξη της αναμέτρησης. Όπως και στην Τούμπα, έτσι και τώρα, ο ΟΦΗ μπαίνει νευρικός και επιρρεπής σε λάθη στο ξεκίνημα, αλλά είναι τυχερός που δε δέχεται γκολ. Στο 3ο λεπτό, ο Βάτερμαν δε βρίσκει σωστά τον Μεγιάδο, ο Χατζηγιοβάνης έχει χώρο για σουτ, το επιχειρεί και ευτυχώς ο Ολλανδός πορτιέρο (θα τον βλέπει στον ύπνο του ο μικρός, για πολύ καιρό) επεμβαίνει σωστά και διώχνει σε κόρνερ. Εκτελείται το στημένο, ο Κουρμπέλης βρίσκει την μπάλα, αυτή καταλήγει στον Βέλεθ στη μικρή περιοχή, ωστόσο για καλή μας τύχη δεν ευστόχησε.

Πάμε και στο 23’. Ο Σάντσεθ έχει χώρο από τα δεξιά, προλαβαίνει και κάνει μια σέντρα συστημένη στον Καρλίτος, ο οποίος κάνει ξεμαρκάριστος την προβολή, ωστόσο το "waterboy" είναι σε ετοιμότητα και σώζει.

Μετά από τα πρώτα 25 λεπτά, ο ΟΦΗ έχει αρχίσει να παίρνει μπρος και στο 37’ φτάνει στο γκολ! Ο τραγικός Χατζηγιοβάνης δεν απομακρύνει και η μπάλα πάει στον Στάικο, ο οποίος απορεί με το σουτ που έπιασε (δεν έφυγε άουτ), αποκρούει ο Διούδης και στο ριμπάουντ ο Στάρζεον σκοράρει. Ένα λεπτό σιγής για φίλο της ομάδας, ο οποίος είχε ποντάρει στο να σκοράρει πρώτος ο Πασχάλης (μου διαφεύγει το όνομά του).

Το γκολ δίνει ψυχολογία στην ομάδα και συνεχίζει να απειλεί τα καρέ του ΠΑΟ. Όμορφη ενέργεια από τον Στάρζεον στο 39’, σουτ από πλάγια, η μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι. Στο 41’ σουτ του Μακέντα από πλάγια, αλλά εύκολα μπλοκάρει ο Βάτερμαν και ο ΟΦΗ πάει με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Εδώ, βάσει της εικόνας από το 30’ έως το 45’, κάθεσαι αναπαυτικά στην πολυθρόνα της καφετέριας και σκέφτεσαι "Ωραία, θα νικήσουμε και με απουσίες".

Έναρξη δευτέρου μέρους, η ομάδα πιστή στο ραντεβού της με την αδράνεια των πρώτων λεπτών, παραλίγο να ισοφαριστεί στο 47ο λεπτό. Ο Μακέντα αλλάζει με μεγάλη μπαλιά στον Καρλίτος, αυτός περνάει στον Χατζηγιοβάνη, ωστόσο αυτός πλασάρει πάνω στον Μπόι. Φτάνουμε όμως τελικά στην ισοφάριση. Ο Βέλεθ διανύει 20 μέτρα ανενόχλητος (αν είναι δυνατόν) και σεντράρει στην περιοχή. Δε διώχνει ο Γιαννούλης, αργή αντίδραση από Κοροβέση και ο Καρλίτος βρήκε τον άμοιρο ΟΦΗ, για να ανοίξει λογαριασμό στο πρωτάθλημα. Ο Βάτερμαν δεν είχε ορατότητα για να επέμβει.

Γίνεται το 1-1 λοιπόν και κάπου εδώ λες "Ώπα, δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα".

Φτάνουμε στο πέναλτι του 53ου λεπτού. Ο Μπουζούκης δείχνει την ποδοσφαιρική του ευφυΐα, εκτελώντας το στημένο με μπαλιά στην πλάτη του Στάρζεον, ο οποίος στη συνέχεια δεν προλαβαίνει την σέντρα του Χατζηγιοβάνη, η οποία φτάνει στον Ιταλό "μυταρά". Αυτός κάνει κάτι τσαλιμάκια και ανατρέπεται από τον Μεγιάδο. Ο Φωτιάς βάζει φωτιά στο ματς, δίνοντας την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να κάνει το 1-2 και να ελπίσει σε διπλό. Ωστόσο, το παιδί του νερού πέφτει σωστά και δεν αφήνει τον άλλοτε παίκτη των «μπέμπηδων» να σκοράρει από την άσπρη βούλα.

Ερχόμαστε στο 60’, όπου ακολουθεί συνεχής πίεση του ΟΦΗ στην περιοχή του ΠΑΟ. Πρώτη φάση, μετά από σέντρα του Στάρζεον, κεφαλιά ο Κοροβέσης (έλα Χριστέ και Παναγία) και ο Διούδης με εντυπωσιακή επέμβαση διώχνει σε κόρνερ. Στο 62’, κόρνερ του Πορτογάλου τατουαζάκια, κεφαλιά Σαρδινέρο, ξανά με το ένα χέρι ο Διούδης.

Λίγα λεπτά αργότερα, ο Ουές δε γεμίζει σωστά στην περιοχή, ο Σαρδινέρο με τον Διαμαντή εκεί κάνουν κάτι περίτεχνες ενέργειες, χωρίς αποτέλεσμα και ο Ζαγαρίτης με μια μπαλιά 25-30 μέτρων, βρίσκει τον Καρλίτος και αυτός έχει απέναντι τον Χατζηγιοβάνη, ο οποίος για άλλη μια φορά, πλασάρει πάνω στον Ολλανδό τερματοφύλακα. Στο 67’, ο Σερπέζης κλέβει από τον Μεγιάδο και δίνει στον Μακέντα, ο οποίος για καλή μας τύχη δεν απειλεί, όπως θα ήθελε.

ΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΓΚΟΛ στο 77’! Ο Βάτερμαν προσπαθεί να βρει με βολέ τον Σαρδινέρο, ο οποίος έχει μπροστά του τους Σένκεφελντ και Βέλεθ. Ο τελευταίος κάνει ένα χαζό γύρισμα και δωρίζει ουσιαστικά ένα κόρνερ στον ΟΦΗ. Εκτελεί ο Μπαλογιάννης, κεφαλιά Σαρδινέρο στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα στο δεύτερο, όπου είναι ο Αργεντίνος σκύλος (Μαλτέζ ήταν την Κυριακή, βέβαια) και σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα.

Εδώ λες "Παναγία μου ευχαριστώ, θα το πάρουμε το ματσάκι".

Ωστόσο, ο Θεός γελάει από ψηλά. Ο Παναθηναϊκός στα επόμενα 10 λεπτά, έχει αναγκάσει τον ΟΦΗ να οπισθοχωρήσει και να κλειστεί στα μετόπισθεν. Με μια πρόχειρη ματιά τριγύρω, βλέπω τους πάντες να εκτελούν ιεροτελεστία, που εστιάζει στην έκκριση στοματικών υγρών μέσα στην μπλούζα τους (ολογράφως: φτου σκόρδα!).

Η επίκληση στον τρισπάππου τους το μάγο δεν πιάνει και η ομάδα δέχεται στις καθυστερήσεις το γκολ. Βόλεϊ μέσα στην περιοχή, λάθος διώξιμο από τον Ουές, λάθος εκτίμηση από Βάτερμαν και να το 2-2 από Μακέντα.

Ατομική αξιολόγηση παικτών και προπονητή

Βάτερμαν: Ο MVP για τον ΟΦΗ, σώνοντας το πέναλτι και επεμβαίνοντας σωστά σε τετ-α-τετ του Χατζηγιοβάνη. Καθίσταται μοιραίος ωστόσο, όπως και με ΠΑΟΚ, εξαιτίας της λάθος εξόδου (να ζήσει το Μεσολόγγι) στο γκολ της ισοφάρισης. (8)

Διαμαντής: Πολύ καλή εμφάνιση, καθάρισε τις φάσεις στις οποίες εμπλεκόταν, δε θυμάμαι να είδα κάποιο λάθος που να έκανε μπαμ. (8.5)

Γιαννούλης: Στο ξεκίνημα έκανε λάθη, δεν εκτιμάει σωστά στο πρώτο γκολ του ΠΑΟ, θεωρώ ότι δεν έκανε πολύ καλό παιχνίδι γενικότερα. (6.5)

Ουές: Κινητικός στο πρώτο ημίχρονο, κέρδισε μπάλες, κράτησε μπάλα όταν χρειάστηκε. Αν βελτιώσει λίγο κάποιες επιπόλαιες επιλογές, τότε θα είναι μεγάλη αποκάλυψη. (7.5)

Κοροβέσης: Αμυντικά κάνει κάποια λαθάκια, εμπλέκεται στο γκολ του Καρλίτος, ωστόσο βοηθάει επιθετικά, με αποκορύφωμα το παραλίγο γκολ του στην κεφαλιά που έβγαλε ο Διούδης. (7)

Στάικος: Σχετικά καλό παιχνίδι, αν και παίκτης που δεν έχω σε ιδιαίτερη ποδοσφαιρική εκτίμηση. Ελάττωσε τα λάθη στις μεταβιβάσεις, από δικό του σουτ επήλθε το γκολ Στάρζεον. (7.5)

Μεγιάδο: Κάκιστο παιχνίδι, ίσως το χειρότερο του με την φανέλα του ΟΦΗ. Πολλά λάθη στις μεταβιβάσεις, ανόρεκτος στο να πιέσει, από αυτόν επήλθε το πέναλτι του Μακέντα. Το μόνο θετικό, ότι βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι και έσπρωξε την μπάλα στο πλεχτό. Μετά τον κορονοϊό είναι αγνώριστος. (5.5)

Σακόρ: Κράτησε μπάλα σε κάποια διαστήματα, μοίρασε σωστά, ωστόσο δε φάνηκε ιδιαίτερα μέσα στην αναμέτρηση. (7)

Στάρζεον: Πολύ καλή εμφάνιση. Σωστές μεταβιβάσεις, καλές εκτελέσεις κόρνερ (επιτέλους) και δείχνει ότι διαθέτει ποιότητα. Πέτυχε και το πρώτο γκολ άλλωστε. (8.5)

Γρίβας: Είχε κάποια ξεσπάσματα με ωραίες ενέργειες στο πρώτο μέρος, ωστόσο μετά εξαφανίστηκε. (7)

Σαρδινέρο: Σχετικά καλή εμφάνιση, αλλά όχι όπως μας συνήθισε στα προηγούμενα παιχνίδια. Θετικό πρόσημο, η ασίστ στο γκολ του Μεγιάδο. (7)

Λυμπεράκης: Μαχητικός, δείχνει ότι ξέρει τη θέση και περιμένω περισσότερα πράγματα στο μέλλον. (7)

Μπαλογιάννης: Από δική του εκτέλεση κόρνερ έρχεται το γκολ του Μεγιάδο. Γενικά, μοίρασε σωστά την μπάλα, χωρίς ωστόσο να φανεί στην υπόλοιπη ροή του αγώνα ιδιαίτερα. (7.5)

Γιάννου: Κράτησε μπάλα όποτε χρειάστηκε και καθυστέρησε το ρυθμό. Δεν είχε στηρίγματα μπροστά, για να απειλήσει τον Διούδη. (7)

Βαφέας: Δεν υπάρχει νόημα να κριθεί μέσα στην αναμπουμπούλα του γκολ. (-)

Παρατηρήσεις στη ροή του αγώνα

(+) Η ομάδα έδειξε βελτίωση στις στημένες φάσεις, καθώς από εκεί προήλθε το δεύτερο γκολ, ενώ παράλληλα απείλησε από εκτελέσεις του Στάρζεον, πριν την επίτευξη του γκολ.

(+) Παρότι είχαμε απουσίες, βρήκαμε αρκετές λύσεις δημιουργικά, κάτι το οποίο μαρτυράει το γεγονός ότι διευρύνθηκε το βάθος του πάγκου.

(+) Οι εξαιρετικές επεμβάσεις Βάτερμαν, ο οποίος επέδειξε την εμπειρία του για άλλη μια φορά.

(-) Συνεχίστηκαν τα λάθη στις μεταβιβάσεις, κάτι το οποίο πρέπει να προβληματίσει ,εφόσον είμαστε πρώτοι στη σχετική κατηγορία.

(-) Για άλλη μια φορά, τα γκολ του αντιπάλου προέρχονται από τρομερή ανασταλτική αδράνεια των αμυντικών.

(-) Οι λάθος έξοδοι Βάτερμαν, ο οποίος αντιμετωπίζει θεματάκια σε αυτές, από ό,τι φαίνεται.

(-) Οι τελευταίες κακές εμφανίσεις του Μεγιάδο, ο οποίος δε θυμίζει σε τίποτα τον περσινό. Ελπίζω να βελτιωθεί στην πορεία του πρωταθλήματος.

Παρατηρήσεις γενικού ενδιαφέροντος

• Θεωρώ λάθος την πράξη του Μεγιάδο να δείξει τα αυτιά του στους όποιους οπαδούς τον αποδοκίμασαν. Όταν αγωνίζεσαι, πρέπει να κλείνεις τα αυτιά σου και να κοιτάξεις να βελτιωθείς εντός αγωνιστικού χώρου. Προφανώς καταδικάζω την μερίδα οπαδών για την αχαριστία που επέδειξαν, ωστόσο αντιεπαγγελματική και η στάση του Αργεντίνου.

• Προσωπικά, δε δέχομαι ο κ. Σίμος να βγαίνει μετά από ένα τέτοιο αποτέλεσμα και να λέει ‘’αυτός ο ΟΦΗ μπορεί να κερδίσει κάθε αντίπαλο’’. Αρχικά δηλώνει έπαρση και δεύτερον δεν αποδεικνύεται μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Συνεχίζοντας λέει ‘’Για κάποιον λόγο δοκιμαζόμαστε’’. Μου θύμισε Άγγελο Αναστασιάδη και επίκληση στους Αγίους. Για εμένα λοιπόν, η τύχη είναι μία καλή δικαιολογία, όταν όλα τα υπόλοιπα που θα μπορούσες να την κάνεις για να ενεργήσει, πήγαν κατά διαόλου.

• Τέλος, δεν καταλαβαίνω πού αποσκοπούν τα πανό που αφορούν εθνικά θέματα. Στον αθλητισμό, δε χωρούν ούτε πολιτικά, ούτε εθνικά θέματα. Καταλάβετε το όσο είναι νωρίς, γιατί αποτελεί έναν από τους λόγους που ο κόσμος έχει απομακρυνθεί από τα γήπεδα τις τελευταίες δεκαετίες.

Αυτά σε γενικές γραμμές, ακολουθεί ένα δύσκολο πρόγραμμα για την ομάδα, που δεν ξέρω αν μπορεί να πάρει κάποια νίκη στα επόμενα 3 παιχνίδια, τουλάχιστον. Ελπίζουμε να δουν τα λάθη τους, να τα διορθώσουν (προπονητές, τεχνικό επιτελείο και παίκτες) και να σταματήσουν να εστιάζουν μόνο στη συναισθηματική σταθερότητα. Δεν μας φταίει καμία τύχη και κανένας ανάδρομος Ερμής. Όποτε το αντιληφθούμε, θα πάμε και μπροστά.

Ευχαριστώ για τη φιλοξενία του άρθρου και ελπίζω σε καλύτερες μέρες. Έως την επόμενη εβδομάδα, καλή υπομονή και ευχές για γρήγορη επάνοδο του νευρικού συστήματος, σε όσους δεν αντέχουν τα αρνητικά αποτελέσματα.