21/09/2019 - 21:24

Έτσι θα χάνει ο ΟΦΗ

Η πρώτη ήττα θα ερχόταν κάποια στιγμή. Και ήρθε, όπως ακριβώς «κολλάει», με τον τρόπο που αγωνίζεται η ομάδα. Παίζοντας μπάλα.

Χρίστος Σμπώκος
Το ματς του ΟΦΗ στο Βόλο ήταν χορταστικό, πολύ διασκεδαστικό και ενδιαφέρον για έναν ουδέτερο φίλαθλο, ελαφρώς ψυχοφθόρο για ένα φίλο του ΟΦΗ. Όμως καλό είναι να συνηθίζουμε, γιατί έτσι περίπου θα είναι τα παιχνίδια της ομάδας, ιδιαίτερα τα εκτός έδρας.

Τι ματς είδαμε

Είδαμε ένα ματς ροντέο, στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να έχουν εναλλάξ καλά 5λεπτα, όπου έβγαζαν επιθέσεις και απειλούσαν. 22 τελικές σε ένα ημίχρονο, οι περισσότερες εκ των οποίων όντως επικίνδυνες, είναι εντυπωσιακό. Θα μπορούσαν να έχουν μπει και 1 και 2 γκολ για κάθε ομάδα. Δεν μπήκαν όμως….

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΟΦΗ έκανε το σωστό τακτικά. Έλεγξε το ρυθμό του ματς, το πάγωσε λίγο, για να μην έχει αυτή την τρελή μορφή και προσπάθησε να το πάρει. Αυτό δείχνει άλλωστε και η αλλαγή του Σίμου νωρίς - νωρίς, όπου έβγαλε χαφ (Σακόρ) και έβαλε φορ (Φιγκεϊρέντο).

Ο ΟΦΗ πήγε να πάρει το παιχνίδι.
Σταμάτησε τα αρκετά λάθη έξω από την περιοχή, με τον Νέιρα να γυρίζει πιο πίσω, έδειξε υπομονή και έμοιαζε το ματς να κινείται μεταξύ ισοπαλίας και διπλού. Δεν το κατάφερε, γιατί ο Βόλος βρήκε γκολ, σε ένα από τα λίγα λάθη της ομάδας στο ημίχρονο αυτό.

Έτσι είναι το ποδόσφαιρο, δεν πλήρωσε ο ΟΦΗ τα αρκετά λάθη του πρώτου ημιχρόνου και την «πάτησε» στο καλό του ημίχρονο.

Γενικά, ο Βόλος έπαιξε όπως τον περιμέναμε, με ένα φορ - καταλύτη, που ανακάτεψε αρκετά την άμυνα του ΟΦΗ και τους μεσοεπιθετικούς του να σουτάρουν σε κάθε ευκαιρία. Παράλληλα, εμφάνισε την αδυναμία στη δεξιά του πλευρά αμυντικά, αλλά και στην πλάτη των δύο στόπερ του. Ο ΟΦΗ ήταν διαβασμένος, ήξερε τις αδυναμίες του, γι΄αυτό άλλωστε για πρώτη φορά είδαμε να σηκώνει αρκετά τη μπάλα σε σέντρες και στημένες φάσεις, όπου επίσης είχε εντοπιστεί αδυναμία. Βρήκε τις φάσεις, δε βρήκε το γκολ. Στο πρόγραμμα είναι και αυτά…

Τι έλειψε από τον ΟΦΗ

Αυτό που πλήρωσε ο ΟΦΗ, παρά τις 19 τελικές του προσπάθειες, δεν είναι, κατά τη γνώμη μου, η αποτελεσματικότητα στην τελική προσπάθεια. Όντως χάνονται κάποιες πολύ μεγάλες ευκαιρίες και 2 δοκάρια, αλλά άποψή μου είναι ότι δεν είναι αυτό η βασική αιτία. Η επιπολαιότητα και οι κακές αποφάσεις, τόσο στην τελική πάσα στην επίθεση, όσο και στην πρώτη - δεύτερη πάσα στην άμυνα, στο ξεκίνημα του χτισίματος των επιθέσεων, οδήγησαν σε αυτή τη «γκέλα». Και αυτό είναι το ευχάριστο νέο της ημέρας.

Και είναι ευχάριστο, γιατί είναι κάτι που βελτιώνεται. Μπορεί να το αλλάξει, δουλεύοντας.

Φυσικά, έγιναν και λάθη τοποθετήσεων στην άμυνα. Είναι κάτι που το γνωρίζουμε, όταν έχουμε δύο «νέους» στόπερ. Μένει να φανεί, αν θα βελτιωθεί με την προσθήκη του Κουτρουμπή και με τη δουλειά που γίνεται καθημερινά.

Τι κρατάμε από το ματς

Είδαμε ένα ακόμα ματς, όπου ο ΟΦΗ κυριαρχεί, παίζει επιθετικά και δημιουργικά, όπως είχε υποσχεθεί και προσφέρει ωραίο θέαμα. Αυτή τη φορά, το αποτέλεσμα δεν ήρθε. Αλλά αυτό συνέβη με την ομάδα να παίζει και να εφαρμόζει το πλάνο της. Πιθανότατα, θα ξανασυμβεί στο μέλλον. Είναι σημαντικό να κρατήσουμε, ότι ο ΟΦΗ επιμένει και σταθερά παίζει τη μπάλα του. Εμένα αυτό μου αρέσει και θα ήθελα να συνεχιστεί. Και ας έχει και κάποιες βραδιές σαν αυτή, με κόστος. Ομάδα που εκτός έδρας κάνει 19 τελικές και βγάζει 7-8 καθαρές ευκαιρίες, είναι λόγος να χαμογελάς.

Η ακτινογραφία των παικτών

Σωτηρίου: Πρώτο ματς που ζορίστηκε με τη μπάλα στα πόδια και έκανε κάποιες λάθος επιλογές. Γενικά δεν ήταν κακός, αλλά δεν έπιασε την απόδοση των προηγούμενων ματς. 6,5

Μπράουν: Έχει διάθεση και ζωντάνια. Προσπαθεί 90 λεπτά και μάχεται. Παίρνει πολλές επιθετικές ενέργειες, κάποιες καλές, κάποιες όχι και τόσο. Πίσω κάνει μερικά λάθη, κυρίως τοποθετήσεων. 6,5

Κοροβέσης: Φάνηκε επηρεασμένος από τον τραυματισμό και πιο υποτονικός από άλλα ματς. Δεν είχε τα ανεβάσματα που ξέρουμε και δυσκολεύτηκε, όπως όλη η άμυνα στο πρώτο ημίχρονο. 6

Νάστος: Ζορίστηκε με τον Γένρισεκ, είχε και κάποια λάθη και γενικά δεν έκανε τόσο καλό ματς, όσο τα προηγούμενα τρία. Φάνηκε πιο έντονα η απειρία του στη θέση αυτή. 6

Γιαννούλης: Σε πιο καλή μέρα από την υπόλοιπη 4αδα. Βοηθά στο χτίσιμο, αποφεύγει λάθη και απειλεί σε στημένες φάσεις. 7

Μεγιάδο: Πιεστικός και δυναμικός όπως πάντα, αλλά στο πρώτο ημίχρονο σπατάλησε πολλές δυνάμεις, προσπαθώντας να διορθώσει διάφορα λάθη. Δυσκολεύτηκε, χωρίς τον Νέιρα δίπλα του, να περάσει κάθετα τη μπάλα. Ξανά, όμως, σημαντικός για την ομάδα. 7

Σακόρ: Τον περιμέναμε να τον δούμε, πήρε την ευκαιρία λόγω απουσίας του Ναμπί, αλλά δεν ανταποκρίθηκε. Στατικός, αργός και με ημιτελείς προσπάθειες, σωστά αντικαταστάθηκε νωρίς από τον Σίμο. 5

Νέιρα: Όσο έπαιξε ως 10αρι, ήταν απειλητικός, έβγαλε τις γνωστές του κάθετες στον Μάνο (και ας χάθηκαν τα τετ α τετ), αλλά έλειψε από το χώρο μπροστά από την άμυνα. Όταν γύρισε 8αρι, βελτιώθηκε η εικόνα όλης της ομάδας. Κακή στιγμή, η αδυναμία του να κρατήσει τη μπάλα που οδήγησε στο γκολ του Βόλου. Άτυχος στο δοκάρι. 7

Σεμέντο: Ακόμα ένα ματς δραστήριος, ακόμα ένα ματς που φαίνεται η ποιότητά του, αλλά ακόμα ένα ματς που περιμένουμε το κάτι παραπάνω από αυτόν. Δεν είχε τις επιστροφές, που χρειαζόταν το συγκεκριμένο ματς. 6,5

Τσιλιανίδης: Δεν έπιασε την απόδοση των προηγούμενων παιχνιδιών. Ήταν όμως δραστήριος και κινητικός και με μεγάλη συμμετοχή στο παιχνίδι του ΟΦΗ. 6,5

Μάνος: Έκανε τις γνωστές του κινήσεις, έψαξε το γκολ, δεν του βγήκε το ματς. Έπαιξε από νωρίς τραυματίας και επηρεάστηκε. 6,5

Φιγκεϊρέντο: Πρώτο ματς που πήρε αρκετό χρόνο, έδειξε καλά στοιχεία, θράσος και διάθεση. Θα μπορούσε να έχει σκοράρει, πάλεψε πολύ και πίεσε, ακριβώς όπως έπρεπε να κάνει. 7

Βαζ: Δεν έπαιξε πολύ και δεν μπήκε γενικά στο κλίμα του ματς.

Σημείωση: Σε τέτοια ματς, η απουσία του Φερέιρα είναι πιο έντονη. Θα μπορούσε να βοηθήσει μπαίνοντας αλλαγή, έτσι όπως κυλούσε το παιχνίδι.