05/07/2020 - 09:50

Έχασε μεγάλη ευκαιρία για νίκη - Κέρδισε όμως πολλά περισσότερα

Ο ΟΦΗ δεν πήρε τη νίκη, είχε όμως πολλά κέρδη από την εικόνα του και την πολύ ανταγωνιστική παρουσία του, απέναντι στον ΠΑΟΚ που έπαιζε έναν «τελικό»

Πριν το ματς περιμέναμε να δούμε, αν ο ΟΦΗ θα το πιάσει από εκεί που το άφησε την Τετάρτη με τον Ολυμπιακό. Και όντως έτσι έγινε. Απέναντι σε έναν ΠΑΟΚ που έπαιζε τελικό, στάθηκε καλά, ήταν ανταγωνιστικός και τον κοίταξε στα ίσα. Είδαμε ένα πραγματικό ντέρμπυ, από αυτά που ο ΟΦΗ θέλει πια να παίζει και να προσπαθεί να τα κερδίζει.

Το παιχνίδι είχε δύο πρόσωπα. Στο 1ο, ο ΟΦΗ ήταν η καλύτερη ομάδα και θα μπορούσε να πάει και με μεγαλύτερο προβάδισμα. Στο 2ο, ο ΠΑΟΚ με αριθμητικό πλεονέκτημα επιτέθηκε κατά κύματα και κατάφερε να ισοφαρίσει. Ήταν πάντως από αυτά τα ματς, που πέρα από την τακτική και την ποδοσφαιρική λογική, χρειάστηκε και αρκετό συναίσθημα και ψυχικά χαρίσματα.

1ο ημίχρονο - Κυριαρχία ΟΦΗ και γκολ σήμα-κατατεθέν του παιχνιδιού του

Στο 1ο ημίχρονο, ο ΟΦΗ ήταν κυρίαρχος ως το 43’. Έλεγξε απόλυτα το ρυθμό, ήταν η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο και δίκαια κέρδιζε. Παρότι δέχτηκε ένα γκολ, από εκείνα που τον έχουν πληγώσει φέτος, με τη γνωστή αδυναμία στο transition. Και παρότι από το 43' και μετά, ένα 10λεπτο δηλαδή με τις καθυστερήσεις έχασε την ηρεμία του και τη συγκέντρωσή του.

Σε ένα από τα καλύτερά του ημίχρονα στη σαιζόν, έδειξε τις αρετές του. Καλό passing game, συνδυαστικό παιχνίδι, εκμετάλλευση των χώρων στα μεσοδιαστήματα των γραμμών του ΠΑΟΚ, φαντασία και όχι πολλές, αλλά πραγματικά απειλητικές τελικές προσπάθειες. Πίεσε καλά, πίεσε ψηλά και κυρίως αποτελεσματικά. Κατόρθωσε να ελέγξει το ρυθμό και να δώσει εκείνος τον τόνο στο ματς. Όλα αυτά συντέλεσαν, ώστε ο ΠΑΟΚ να βγάζει εκνευρισμό μέσα στο παιχνίδι, έχοντας δυσκολία να το φέρει στα μέτρα του.

Ο ΟΦΗ, θα μπορούσε να πει κανείς, ότι στο 1ο ημίχρονο έχασε την ευκαιρία να πάρει το ματς. Είχε τη δυνατότητα να πάει με καλύτερο προβάδισμα στα αποδυτήρια. Όμως κάνει μία καλή προσπάθεια και κυρίως μας προσφέρει 2 πολύ όμορφα γκολ. Δύο γκολ βγαλμένα από τις προπονήσεις της ομάδας. Γκολ που έχουμε ξαναδεί, αρκετές φορές φέτος.

Το γκολ του Νέιρα, μάλιστα, το ξαναείδαμε πολύ πρόσφατα, την Τετάρτη με τον Ολυμπιακό. Το 2ο γκολ, όπου ο ΟΦΗ αλλάζει με υπομονή πάνω από 20 πάσες και όταν βρίσκει το χώρο, σε 3’’ βγάζει το τρίγωνο που καταλήγει στο γκολ, είναι ακόμα καλύτερο. Το έχουμε ξαναδεί κι αυτό, με ωραία γκολ από συνδυαστικό παιχνίδι, όμως το συγκεκριμένο είναι μάλλον το καλύτερο φετινό γκολ.

Θεωρώ όμως ότι το πιο σημαντικό στο 2ο γκολ, είναι ότι η τελική συνεργασία βγαίνει από Βαζ, Στάικο και Μπράουν. Τρεις παίκτες «παγκίτες», δηλαδή. Δεν το έκαναν Σεμέντο - Τσιλιανίδης - Νέιρα, ας πούμε. Αυτό δείχνει πόσο δουλεμένη είναι η ομάδα, αλλά και ότι το πλάνο δεν αλλάζει, όποιοι κι αν παίζουν.

Το μοναδικό πρόβλημα του ΟΦΗ στο 1ο μέρος, ήταν ο Λημνιός. Από εκείνον ξεκινάει το γκολ στο 0-1, ενώ εκείνος είναι που βγάζει τις μοναδικές απειλητικές τελικές (κυρίως εκείνη στο 47', που βγάζει ο Γουάλι).

2ο ημίχρονο - Κυρίαρχος ΠΑΟΚ, κυρίως μετά την αποβολή

Στο 2ο ημίχρονο, όπως αναμενόταν ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και προσπάθησε να πάρει τα ηνία. Πήρε την κατοχή, προσπάθησε να βρει ευκαιρίες, αλλά ως το 57’ είναι μάλλον φλύαρος, παρότι έχει τον έλεγχο.

Στο σημείο αυτό έρχεται η φάση που πιθανόν έκρινε το ματς, με την αποβολή του Κουτρουμπή. Από το σημείο αυτό και μετά, άλλαξε πολύ η εικόνα, ο ΟΦΗ έπαιξε στο δικό του τρίτο, δε μπόρεσε να κρατήσει καθόλου τη μπάλα, ούτε και να εκδηλώσει επιθέσεις. Ο ΠΑΟΚ έχει δώσει - από την έναρξη του 2ου ημιχρόνου - πλάτος στην ομάδα του, μιας και στον άξονα δεν είχε τύχη και ο ΟΦΗ δυσκολεύεται να ανταποκριθεί. Μετά την αποβολή, γίνεται και ακόμα πιο επιθετικός. Κάπως έτσι, ξανά από στημένη φάση, δέχεται την ισοφάριση. Ακόμα και μετά την αποβολή του Εσίτι, η εικόνα δεν αλλάζει, μιας και ο ΟΦΗ δείχνει εξουθενωμένος, από το τρέξιμο με παίκτη λιγότερο.

Παρόλα αυτά, στο 96' χάνει τεράστια ευκαιρία να πάρει το παιχνίδι με τον Νέιρα, κόντρα στη ροή του ματς. Η φάση αυτή ίσως να δείχνει, ότι έλειψε λίγο τόλμη από την ομάδα στο τελευταίο μισάωρο, θα μπορούσε να πιστέψει περισσότερο σε κάποια κόντρα επίθεση.

Το ρεζουμέ

Για 2ο σερί ματς, ο ΟΦΗ παρουσιάζεται ανταγωνιστικός. Το σχήμα με 3αδα πίσω και έμφαση στον άξονα, ελλείψει και εξτρέμ, δείχνει να του ταιριάζει καλά. Και ενώ με τον Ολυμπιακό φάνηκε, κυρίως, ότι τον βοηθά να κοντρολάρει το ρυθμό, με τον ΠΑΟΚ φάνηκε ότι μπορεί να τον βοηθήσει και να κάνει δημιουργικό παιχνίδι, βγάζοντας τις αρετές του στο γήπεδο.

Βέβαια η νίκη δεν ήρθε, όμως είναι παιχνίδι από αυτά που εκπαιδεύουν την ομάδα και της δίνουν μαθήματα ουσίας για το μέλλον.

Η ακτινογραφία των παικτών

Γουάλι: Καλή εμφάνιση. Κάνει και μία σημαντική απόκρουση στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και γενικά είναι σταθερός.

Μπράουν: Στο 1ο μέρος, έχει πολλούς χώρους επιθετικά, τους οποίους όμως δεν εκμεταλλεύεται, ως τη στιγμή του 2ου γκολ, που βγάζει την ασσίστ. Στο 2ο ημίχρονο, υπέφερε με τον Γιαννούλη, ενώ επιθετικά δεν πήγε καλά (αυτόν σημάδευε ο Γουάλι σε όλα τα ελεύθερα, αλλά σε καμία μονομαχία δε βγήκε νικητής).

Κοροβέσης: Χάνει τον Λημνιό στο 0-1. Στη συνέχεια ανεβαίνει, βγάζει ασσίστ στον Νέιρα στην ισοφάριση και κάνει καλύτερο ματς. Στο 2ο μέρος, τρέχει και παλεύει πολύ.

Γιαννούλης: Βοηθά κυρίως με τα ηγετικά του προσόντα. Στο 1ο γκολ του ΠΑΟΚ χάνει και εκείνος τη φάση, αλλά σε γενικές γραμμές βοήθησε πολύ.

Κουτρουμπής: Κάνει καλό ματς με τον Σφιντέρσκι. Κάνει καλό ματς με τη μπάλα στα πόδια και συμμετέχει στο 2ο γκολ. Κάνει όμως ένα εντελώς αχρείαστο και αδέξιο μαρκάρισμα, έχοντας κίτρινη, στο κέντρο του γηπέδου και «κρεμάει» την ομάδα.

Μαρινάκης: Με τη μπάλα στα πόδια βοηθά αρκετά, παίζοντας σε πολλές φάσεις στο 1ο ημίχρονο ως μπακ. Στο 2ο ημίχρονο υποφέρει κι αυτός, χάνει 2-3 κεφαλιές μέσα στην περιοχή και γενικά δυσκολεύεται.

Μεγιάδο: Πάρα πολλά τρεξίματα, μεγάλη προσπάθεια. Στην αρχή ξεκινά με λάθη στις μεταβιβάσεις του, αλλά στη συνέχεια διορθώνεται. Προς το τέλος, φάνηκε πολύ κουρασμένος.

Στάικος: Όσο είχε δυνάμεις, ήταν πολύ δραστήριος, βοήθησε πολύ στην πίεση, αλλά και δημιουργικά, ενώ είναι και εκείνος μέσα στο 2ο γκολ.

Νέιρα: Ο καλύτερος του γηπέδου. Βάζει ένα γκολ, δημιουργεί και χάνει ένα ακόμα στο 96', τρέχει πάρα πολύ, βοηθά στο να κυριαρχήσει ο ΟΦΗ στο 1ο ημίχρονο και γενικά πατά σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου.

Βαζ: Από τα καλύτερά του παιχνίδια στον ΟΦΗ. Δυστυχώς, θυσιάζεται στο 60', λόγω της αποβολής. Ως τότε όμως, είναι δημιουργικός, έχει ουσία αυτή τη φορά στο παιχνίδι του και ένα καλό τελείωμα που πάει στο δοκάρι.

Φιγκεϊρέντο: Μεγάλες μάχες με την άμυνα του ΠΑΟΚ. Σκόραρε, πίεσε, βοήθησε πολύ και όσο είχε δυνάμεις, τον ένιωθε η αντίπαλη άμυνα.

Βίκτορ: Ακόμα ένα μεστό παιχνίδι. Παίζει δυναμικά, δείχνει την εμπειρία του και βοηθά πολύ σε ρόλο στόπερ.

Σακόρ: Μπήκε όταν ο ΠΑΟΚ πίεζε πολύ, έτρεξε αρκετά, κάλυψε χώρους, αλλά δε μπόρεσε να κρατήσει μπάλα και να εκδηλώσει κάποια επίθεση.

Μάνος: Είχε ευκαιρία στο λίγο χρόνο που αγωνίστηκε, σε 2 φάσεις τουλάχιστον, να πάει σε καλύτερες επιλογές και να βγάλει ο ΟΦΗ κόντρα επιθέσεις με καλές προϋποθέσεις.

Νάστος: Μπήκε στο τέλος σε ρόλο στόπερ.

Βαθμολογία από σήμερα δε θα βάζω, γιατί θεωρώ ότι χάνουμε την ουσία.

Υ.Γ: Παρότι ο διαιτητής έκανε ότι περνά από το χέρι του για να πρωταγωνιστήσει, προτιμώ να μείνω συνεπής και να μην αναφέρω ούτε και σε αυτή την ανάλυση, κάτι που να αφορά το κομμάτι αυτό του παιχνιδιού.