16/07/2020 - 10:00

Ήττα με κάτω τα χέρια για τον ΟΦΗ

Ένα ματς που ήρθε να του θυμίσει, ότι έχει πολλή δουλειά ακόμα μπροστά του

Ο ΟΦΗ στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι του, παρουσιάστηκε πολύ κατώτερος και των απαιτήσεων του ματς, αλλά και του αντιπάλου του και δίκαια, εύκολα και καθαρά, έχασε για 4η φορά φέτος από τον Ολυμπιακό. Αυτή τη φορά, χωρίς να τον κάνει να ιδρώσει, όμως… Δυστυχώς, για αρκετούς από τους ποδοσφαιριστές μας, έμοιαζε να έχει τελειώσει ήδη η χρονιά.

Το ματς, ποδοσφαιρικά, δεν αντέχει σε μεγάλη ανάλυση. Ο Ολυμπιακός, με τον αέρα του γρήγορου γκολ, έλεγξε απόλυτα το παιχνίδι. Έμπαινε, όποτε πατούσε λίγο το γκάζι, στην περιοχή του ΟΦΗ και έβρισκε τελικές. Κυρίως από την αριστερή πλευρά του ΟΦΗ, αλλά και κάθετα. Σε αντίθεση με τον ΟΦΗ, που στο 1ο ημίχρονο ήταν απελπιστικά ακίνδυνος.

Το 1ο ημίχρονο, είναι η απόδειξη του ότι το να έχεις την κατοχή, δε σε βοηθά πάντα. Ειδικά όταν ο αντίπαλός σου, σε περιμένει και με στοχευμένη πίεση, σε οδηγεί σε συνεχή λάθη κάτω από τη σέντρα.

Στο 2ο ημίχρονο, η αλλαγή σχηματισμού του ΟΦΗ (4αδα πίσω), αλλά και η χαλάρωση του Ολυμπιακού από το 0-3 και μετά, του επέτρεψε να κυκλοφορήσει λίγο καλύτερα τη μπάλα, να φτάσει κοντά στην περιοχή και να έχει μερικές ευκαιρίες για γκολ. Ως εκεί όμως. Γενικά, ήταν μία κακή μέρα αγωνιστικά για τον ΟΦΗ, που θα πρέπει, για να διαφωνήσω με τον τίτλο του site για το παιχνίδι, να μην την ξεχάσει γρήγορα. Να είναι πάντα στο μυαλό του, για να του θυμίζει πόση δουλειά έχει ακόμα μπροστά του.

Δεν έχει νόημα επιπλέον ανάλυση. Μία ομάδα υπήρχε στο γήπεδο και εύκολα επικράτησε. Και επειδή το ποδοσφαιρικό περνάει σε δεύτερη μοίρα, αποφάσισα να κάνω μία εξαίρεση για δύο σχόλια:

• Ο Ανέστης Νάστος, στις δηλώσεις του, επανέλαβε την τρομερή του ατάκα, την περσινή μετά τον Πλατανιά, αποχαιρετώντας τον ΟΦΗ. Είναι ένας ποδοσφαιριστής που πρόσφερε, έδωσε παραπάνω από όσα μπορούσε και με το ήθος του συνέβαλε στην πρόοδο της ομάδας. Τον ευχαριστούμε πολύ!

• Ο ΟΦΗ έκανε, πριν το παιχνίδι, μία ενέργεια που γίνεται σε όλα τα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα. Συνεχάρη με το pasillo τον φετινό πρωταθλητή (έτυχε να είναι ο Ολυμπιακός). Για μένα αυτό είναι το υγιές, είναι το νόημα του σπορ και σαν κίνηση μου ταιριάζει. Είναι ένα μήνυμα ακόμα, για το τι πρεσβεύει η ομάδα. Ξέρω ότι πολύ κόσμο τον χάλασε ή και τον εξόργισε, αλλά αυτός είναι ο νέος ΟΦΗ, αυτή είναι η φιλοσοφία του και ό,τι συνέβη, είναι συνέχεια όλων όσων έχουν ειπωθεί, αλλά και όλων όσων έχουν γίνει αυτά τα σχεδόν 2 χρόνια.

Η ακτινογραφία των παικτών

Γουάλι: Μέτριο ματς, μπορούσε να αντιδράσει καλύτερα στο 2ο γκολ.

Δεληγιαννίδης: Πέρα από έξυπνο γκολ (το έχει ξανακάνει, μάλιστα), δε φάνηκε ιδιαίτερα. Στο 2ο ημίχρονο, σε ένα ρόλο χαφ - εξτρέμ ήταν λίγο καλύτερος.

Κοροβέσης: Δεν πήγε καλά, ταλαιπωρήθηκε πολύ από τις συνεργασίες Ραντζέλοβιτς και Γκασπάρ. Μέχρι και το 60' είχε σοβαρές δυσκολίες.

Βαφέας: Κακό παιχνίδι ως αριστερό στόπερ, πολλά προβλήματα στο πλάι και στην πλάτη του, δίκαια αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο.

Κουτρουμπής: Κάνει ένα φτηνό πέναλτι, πολύ νωρίς. Ως το 60' και εκείνος είχε σοβαρά προβλήματα στην πλάτη του. Κακό ματς.

Μαρινάκης: Ένα ημίχρονο στόπερ, με μέτρια απόδοση και δυσκολίες, ένα ημίχρονο μπακ με λίγο βελτιωμένη εικόνα.

Βίκτορ: Ο μοναδικός που έμοιαζε να παίζει επίσημο παιχνίδι. Σοβαρός και πειθαρχημένος.

Στάικος: Είχε ξανά διάθεση, αλλά δεν είχε ούτε καθαρό μυαλό, ούτε και δυνάμεις. Ίσως έπρεπε να πάρει ανάσες.

Σακόρ: Ανασταλτικά, εκτός τόπου και χρόνου, αφήνει τον Βαφέα και τον Κοροβέση συνεχώς αβοήθητους. Επιθετικά, πήρε κάποιες πρωτοβουλίες, αλλά έμειναν ημιτελείς. Δε βοήθησε καθόλου σε αυτό το ματς.

Ναμπί: Ακόμα ένα ματς, που καθυστερούσε με φλυαρία τις επιθέσεις. Του λείπει μόνιμα η απλότητα και η τακτική προσήλωση.

Νοικοκυράκης: Είχε διάθεση, αλλά είχε σοβαρή δυσκολία με τους ψηλούς και δυνατούς στόπερ του Ολυμπιακού. Στο 2ο ημίχρονο έγινε λίγο απειλητικός, αλλά μοιάζει να θέλει δουλειά, για να μπορεί να μπει στο rotation της ομάδας.

Γιαννούλης: Έπαιξε ένα ημίχρονο, σουλούπωσε λίγο την κατάσταση και βοήθησε να στρώσει λίγο η κατάσταση πίσω.

Βαζ: Ακόμα ένα ματς, που έχει διάθεση και κινητικότητα, αλλά όχι ουσία. Υπήρχαν φάσεις που «κουτουλούσε» με τον Ναμπί.

Σουρνάκης: Έπαιξε λίγο περισσότερο από ό,τι με την ΑΕΚ. Αλλά θα μπορούσε να παίξει κι ακόμα πιο πολύ. Έδειξε καλά στοιχεία με τη μπάλα στα πόδια, αλλά στη φάση που ήταν το παιχνίδι, δεν τον βοήθησε να δοκιμαστεί περισσότερο.

Nάστος: Τον ευχαριστούμε πολύ για αυτά τα 4,5 χρόνια.

Μπράουν: Δεν πρόλαβε να κάνει και πολλά πράγματα.