05/01/2020 - 16:42

Κακή ήττα, με αρκετή τροφή για αυτοκριτική

Η ήττα από τον Βόλο ήταν πισωγύρισμα. Και έχει αρκετή τροφή για σκέψη και αυτοκριτική. Αρκεί να υπάρχει ψυχραιμία.

Χρίστος Σμπώκος
Δεν μπήκε όπως θα ήθελε και θα θέλαμε όλοι, ο ΟΦΗ στο 2020. Ξεκίνημα με ήττα εντός έδρας απέναντι σε ομάδα «μικρομεσαία», με πολύ μέτρια εικόνα και απόδοση και με παράπλευρες ατυχίες (τραυματισμός Σακόρ, κυρίως). Και με όλα αυτά, είχαμε την κλασσική Ομιλίτικη, αναζωπύρωση μιας - ιντερνετικής και καφενειακής, κυρίως - γκρίνιας, μιας και στο γήπεδο υπήρξε χειροκρότημα - στήριξης.

Το παιχνίδι

Πρώτο Ημίχρονο - Ξεκίνησε σωστά, αλλά έχανε τον προσανατολισμό του, όσο περνούσε η ώρα

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε σωστά. Όχι καλά, ούτε πολύ δυναμικά, αλλά έμοιαζε να εφαρμόζει το πλάνο του και να παίζει με βάση αυτό. Καλή κυκλοφορία της μπάλας, έλεγχος του ρυθμού (κατοχή 60% ως το 20’) και συστηματική προσπάθεια να φέρει την μπάλα στην περιοχή του Βόλου και να βρει ευκαιρίες. Του έλειψε η ένταση και η πίεση ψηλά, όπως και η ταχύτητα σκέψης και συνεργασίας, στοιχεία που αποδεδειγμένα του «λύνουν τα χέρια».

Από το 25' και μετά όμως, η εικόνα άλλαξε. Ο ΟΦΗ έχασε τον προσανατολισμό και το σωστό παιχνίδι του. Ανούσιες κινήσεις, πολύ αργές συνεργασίες, κακές αποφάσεις και επανάληψη λαθών, που έχουμε ξαναδεί στην αμυντική του συμπεριφορά και στις τοποθετήσεις του. Το γκολ του Βόλου άλλωστε, είναι ένα από τα παρόμοια γκολ που έχει δεχτεί φέτος η ομάδα.

Μέσα στη ροή του ματς και σε σετ παιχνίδι, ο Βόλος βγάζει μία καλή συνεργασία και φτάνει στην περιοχή του ΟΦΗ. Ο σκόρερ Λύρατζης είναι εκείνος που ξεκινά και τη φάση, κατεβάζει τη μπάλα, μοιράζει πλάγια στον Ντεντάκη και κάνει κίνηση μέσα στην περιοχή, για να δημιουργήσει υπεραριθμία. Ο ΟΦΗ δεν απαντά ποτέ στις κινήσεις αυτές. Ο Γιαννούλης (1) έχει βγει πλάγια να καλύψει τον Κοροβέση, που έχει χάσει την πρώτη μονομαχία. Ο Κοροβέσης (2) μπαίνει μεν να καλύψει το Γιαννούλη, αλλά με μεγάλη απόσταση από το άλλο στόπερ και χαλαρός. Μαρινάκης (3) και Μπράουν (4) βρίσκονται ξαφνικά με 3 παίκτες, οι 2 αναμενόμενοι (φορ και εξτρέμ) και ο Λύρατζης που έχει μπει ως κρυφό φορ. Τα αμυντικά χαφ του ΟΦΗ δεν τον ακολουθούν, ο Στάικος (5) μένει μακριά, τον χάνει από τον έλεγχό του και κάπως έτσι έρχεται το γκολ. Μας θυμίζει διάφορα γκολ που έχουμε δει, όπως ας πούμε εκείνο του Δημούτσου στη Λαμία ή τα γκολ στο Περιστέρι.

1o goal Volou

Δεύτερο Ημίχρονο - Μισή αντίδραση

Περιμέναμε να δούμε, αν και πόσο μπορεί να αντιδράσει ο ΟΦΗ. Στο πρώτο 10λεπτο, είδαμε κυρίως διάθεση αντίδρασης, αλλά παρέμεναν οι δυσκολίες στη δημιουργία καλών φάσεων. Δεν υπήρχε καθαρό μυαλό, αντίθετα υπήρχε μεγάλη βιασύνη και ανωριμότητα στην τελική ενέργεια (πάσα ή σουτ).

Από το 55’ και μετά, ήρθε ένα ανέβασμα της απόδοσης, βγήκαν κάποιες γρήγορες συνεργασίες και έγινε απειλητικός. Όμως, συνέχιζε να είναι εμπόδιο η βιασύνη και η αναποτελεσματικότητά του. Αδυνατούσε να κοιτάξει με καθαρό μυαλό την εστία και να εκτελέσει. Όταν ο Νέιρα το έκανε στην επαναφορά, πλασάροντας πονηρά, το γκολ ήρθε.

Στη συνέχεια πάντως, όχι μόνο δεν ήρθε το 2ο γκολ, αλλά δέχτηκε και στη μοναδική φάση του αντιπάλου, το 1-2. Σε μία φάση που ξεκινά από ένα κόρνερ που κερδίζει ο Βόλος, λόγω χαλαρής αντιμετώπισης του σουτ εκτός περιοχής (το έδωσε εύκολα ο ΟΦΗ). Και συνεχίζεται με ένα «παραδοσιακό» λάθος. Αδράνεια, ενώ έχει τον πλήρη αριθμητικό έλεγχο της φάσης και έχει κινηθεί όπως έπρεπε.

Με 6 παίκτες απέναντι σε 4 και από μία κίνηση αρκετά έξω από το 1ο δοκάρι, όπου το μόνο που αρκεί είναι να πιέσεις, να παρενοχλήσεις λίγο τον αντίπαλο, να μην πλασάρει με το μοναδικό τρόπο που μπορεί να απειλήσει. Δεν έγινε όμως αυτό και δεν είναι η πρώτη φορά.

2o goal Volou

Από το 1-2 και μετά, έγινε αυτό που - κατά τη γνώμη μου - πρέπει να προβληματίσει την ομάδα και τους προπονητές της (τους κανονικούς, όχι της εξέδρας) περισσότερο. Δεν υπήρξε αντίδραση. Καμία συναισθηματική σταθερότητα, που ο Σίμος ζητά διαρκώς. Λίγα τρεξίματα, καθόλου μυαλό. Δεν βγήκε χαρακτήρας, κάτι που σε άλλα ματς είχε γίνει. Μοιραία, ήρθε μία κακή ήττα. Ο Βόλος κατορθώνει με 36 τελικές εις βάρος του σε 2 ματς, να κερδίσει και τα 2!

Το ρεζουμέ

Με τη λήξη του ματς, οι προπονητές καφενείων, πληκτρολογίων και ίντερνετ, πήραν το όπλο τους. Έχω δει σχόλια εκτός πραγματικότητας, εκτός ποδοσφαιρικής λογικής, ισοπεδωτικά, αστεία, έως και προσβλητικά. Δε με αφορούν και θεωρώ ότι δεν αγγίζουν την ομάδα. Ούτε και συμφωνώ, από την άλλη, ότι ο ΟΦΗ έχασε γιατί ήταν άτυχος ή γιατί ο Γκαραβέλης έκανε κάτι εξωπραγματικό.

Μετά από κάθε ματς, χρειάζεται αυτοκριτική παραγωγική. Και το ματς αυτό, προσφέρει αρκετά σημεία και συμπεράσματα:

• Η ομάδα πάσχει από έλλειψη αποτελεσματικότητας. Βγάζει πολλές τελικές προσπάθειες σε κάθε ματς, αλλά λίγα γκολ. Όταν σε 15 τελικές, κάνεις 1 μόλις γκολ κι αυτό γίνεται διαρκώς, δε σημαίνει ότι οι αντίπαλοι τερματοφύλακες είναι όλοι… Μπουφόν! Μάλλον σημαίνει ότι δεν έχεις ωριμότητα στην τελική σου προσπάθεια. Προσωπικά, θεωρώ ότι η ωριμότητα λείπει και στην τελική πάσα. Χθες είδαμε φάσεις που δεν έλειψε τίποτα άλλο, εκτός από το μυαλό και την ηρεμία. Για παράδειγμα, ο Τσιλιανίδης αν είχε ηρεμία στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου (όπως εκείνη που είχε στο δοκάρι στο Αγρίνιο, που έπαιξε με μυαλό) θα είχε ισοφαρίσει και δε θα είχε σπάσει τη μούρη του Γκαραβέλη.

Ο ΟΦΗ δέχεται τα ίδια γκολ. Με 3 τρόπους. Στην πλάτη του στο transition, λόγω κακής αμυντικής συμπεριφοράς των χαφ και εξτρέμ του και με ατομικές αδράνειες σε στατικές φάσεις.

Εφόσον είναι μία χρονιά που επιζητάς τη βελτίωση, αυτά είναι τα δύο βασικά σημεία που δείχνει να έχει «κολλήσει» η ομάδα. Προφανώς λύνονται με δουλειά, μαγικές λύσεις δεν υπάρχουν.

Κόντρα στη συνήθεια μου για καθαρά ποδοσφαιρικές αναλύσεις, μερικά επιμέρους «παραποδοσφαιρικά» σχόλια:

• O τραυματισμός του Σακόρ και η γρήγορη αλλαγή, προφανώς επηρέασαν την ομάδα. Δεν αποτελεί δικαιολογία, γιατί είναι μέρος του ποδοσφαίρου κι αυτό.

• Υπάρχουν ποδοσφαιριστές που βγάζουν κούραση (κυρίως πνευματικά). Το γεγονός ότι ο πάγκος δεν παρεμβαίνει συνήθως νωρίς στα ματς με αλλαγές, δείχνει ότι δε θεωρεί ότι υπάρχουν έτοιμες λύσεις, έξω από τον κορμό των 15-16 παικτών. Αυτό είναι πολύ πιο σοβαρό πρόβλημα, από μία ερμηνεία του στυλ «κοιμούνται στον πάγκο». Κανείς προπονητής δεν κοιμάται στον πάγκο. Και κανείς προπονητής όταν πιστεύει ότι έχει λύση για να αλλάξει το ματς, δεν την κρατάει έξω, ως το 77 και το 85.

Οι θεωρίες συνωμοσίας, για παίκτες που ετοιμάζονται να φύγουν και δεν παίζουν, δεν αξίζουν σε αυτό τον ΟΦΗ. Μπορεί να έχει παίκτες εκτός ρυθμού, ή παίκτες σοφτ ή παίκτες που δεν ήταν συγκεντρωμένοι, ακόμα και παίκτες μέτριας ποιότητας, αλλά παρασκήνιο η ομάδα αυτή δεν έχει. Ας το καταπιούμε, να πάμε παρακάτω.

• Έχω κουραστεί να γράφω, ότι αν θέλουμε όντως να βοηθάμε, η ισοπέδωση δεν είναι ο τρόπος. Μπορείς ήρεμα να επιχειρηματολογήσεις, για στοιχεία που σε προβλημάτισαν σε ένα ματς, να πεις τη γνώμη σου ακόμα και να διαφωνήσεις. Αν αρχίσεις να κάνεις σαν γαυροπαοκοβαζελοαεκτζής μετά από κάθε γκέλα, δε βοηθάς.

• Στο ματς αυτό με τον Βόλο, δε φάγαμε κανένα γκολ επειδή δεν έχουμε στόπερ. Μην κολλάει άλλο εκεί, η μεταγραφική βελόνα. Ναι, χρειαζόμαστε παίκτη εκεί, αλλά δεν είναι αυτό η αιτία του κακού για όλα!

Η ακτινογραφία των παικτών

Σωτηρίου: Δεν απειλήθηκε πολλές φορές. Όταν συνέβη, δε μπόρεσε να αντιδράσει. 6

Μπράουν: O γνωστός Μπράουν, με διάθεση, αλλά αργός στις αποφάσεις του, κυρίως επιθετικά. Αμυντικά δε ζορίστηκε, αλλά πέρα από ένα καλό ανέβασμα στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου, δε βοήθησε μπροστά. 5,5

Κοροβέσης: Μέτριο ματς. Εμπλέκεται στα 2 γκολ του Βόλου και γενικά δεν έχει ουσία και αποφασιστικότητα στο παιχνίδι του. Ίσως τον επηρέασε κι ο τραυματισμός. 5

Μαρινάκης: Πρέπει να βρεθεί η λύση να παίζει δεξιά. Είναι καλύτερα και για την ομάδα και για εκείνον. 6

Γιαννούλης: Είχε καλές και κακές στιγμές, κυρίως σε κάποιες μεταβιβάσεις. Έπαιζε με ίωση, επιδεινώθηκε και αυτό είναι πρόβλημα. Περαστικά του. 6

Σακόρ: Μεγάλη απώλεια, φάνηκε και μέσα στο ματς. Πάνω που είχε βρει ρυθμό. Περαστικά του.

Στάικος: Το πάλεψε, έτρεξε, αλλά δε μπόρεσε να δώσει την ένταση, την πίεση και το κάτι παραπάνω. Τακτικά έχει νεκρά διαστήματα (πχ, στο 1ο γκολ). Δε φοβάται να σουτάρει κι αυτό είναι θετικό. Καλό είναι να είναι πιο ήρεμος, όταν το κάνει. 5,5

Νέιρα: Χωρίς να είναι σε καλή μέρα, είναι εκείνος που μπορεί να υποστηρίξει, καλύτερα από κάθε άλλον μέσο, το πλάνο. Έκανε λάθη σε κάποιες πάσες, αν και σε αυτό έπαιζε ρόλο η κίνηση ή η μη κίνηση των υπολοίπων. Έβγαλε, πάντως, την κλασσική κάθετη του στο Φιγκεϊρέντο. Και απέδειξε ξανά ότι ξέρει να πατά περιοχή και να απειλεί, τόσο με το γκολ όσο και με την κεφαλιά, που σχεδόν κατά λάθος κόβει ο Γένρισεκ. 6,5

Τσιλιανίδης: Προσπαθεί πολύ. Αλλά μοιάζει κουρασμένος, κυρίως πνευματικά. Βιάζεται και πιέζεται να κάνει το κάτι παραπάνω. Πρέπει να βρεθεί χρόνος να ξεκουραστεί και να ηρεμήσει, γιατί είναι πολύτιμος για την ομάδα και το πλάνο της. 6

Σεμέντο: Ενώ αρχικά φάνηκε ότι θα τον ταλαιπωρήσει τον Ντεντάκη από δεξιά, όσο περνούσε η ώρα του βγήκε η έλλειψη ρυθμού και ο φόβος για τραυματισμό. Ο ώμος είναι ύπουλο και δύσκολο σημείο. Κάπου από το μισάωρο και μετά έμεινε, εκτός ματς. Ίσως θα ήταν καλύτερο να βγει, να προστατευτεί (από αντιπάλους και από συνομωσιολόγους). 5,5

Φιγκεϊρέντο: Άλλο ένα ματς που παλεύει και δίνει μάχες. Βρήκε λίγες φάσεις, θα μπορούσε να τελειώσει καλύτερα εκείνη του πρώτου ημιχρόνου στο 12’, από την κάθετη του Νέιρα. 6

Βαζ: Δε μπήκε ποτέ στο ματς. Χάνει και μία μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει και να ξεχάσουμε την εικόνα του. Δεν έχει καταφέρει να σταθεροποιήσει την απόδοση του, τώρα που παίρνει ευκαιρίες. 5

Μάνος: Μπήκε αργά και φάνηκε ότι δεν ήταν ήρεμος και με καθαρό μυαλό. Είναι πολύ σημαντικό, για ομάδα και παίκτη, να ηρεμήσει.