27/10/2019 - 17:13

Ο ΟΦΗ εκτός από μέθοδο και πλάνο έχει και θετική αύρα

Ας το δούμε έτσι. Ότι υπάρχει μία καλή ενέργεια, που ενισχύει την υγιή προσπάθεια μιας ομάδας, που επιδιώκει να αναπτυχθεί (εντός και εκτός γηπέδου), παίζοντας και δημιουργώντας.

Να τα βάλουμε τα πράγματα από την αρχή, στη σωστή τους βάση. Στο ματς, όπου ο ΟΦΗ έβγαλε στο γήπεδο λιγότερο από κάθε άλλο τις δυνατότητές του, κέρδισε απέναντι σε βασικό αντίπαλο για την 6αδα και μία ομάδα φορμαρισμένη, που έχει πάρει - μέχρι τώρα - τρία διπλά. Μπορεί να το θεωρήσει καλό νέο αυτό κάποιος, νομίζω.

Φυσικά, είδαμε αρκετά θέματα, κάποια που ξέραμε ήδη, κάποια που σήμερα φάνηκαν εντονότερα και δίνουν τροφή για σκέψη και δουλειά. Ο Σίμος, άλλωστε, μας έχει ήδη πει ότι αρέσουν οι προκλήσεις στην ομάδα, οπότε μοιάζει πιθανότερο, τα λάθη αυτά και τα προβλήματα, να λειτουργήσουν ως κίνητρο.

Ο αντίπαλος

Σημαντικότερη κάνει τη νίκη αυτή, το ότι ο αντίπαλος έκανε καλά, περίπου όλα όσα ήθελε, ενώ παράλληλα, σε μεγάλο μέρος του ματς, κατόρθωσε να καλύψει τις αδυναμίες του. Περιμέναμε την Ξάνθη με πολυπρόσωπη, μαζική, αρκετά μέτρα πίσω, μεθοδική άμυνα και αντεπιθέσεις. Αυτό έκανε και το έκανε καλά. Και επειδή στο ποδόσφαιρο παίζει μπάλα και ο αντίπαλος, το γεγονός ότι κέρδισε ο ΟΦΗ μία ομάδα που έπιασε καλή απόδοση, είναι σοβαρό κέρδος. Δίνει αυτοπεποίθηση και «φόρα».

Η Ξάνθη έβγαλε όλα τα χαρακτηριστικά της. Πολύ καλά κλεισμένοι χώροι, ελάχιστες καλές ευκαιρίες για απειλές, δυναμικό παιχνίδι όπου χρειάστηκε, γρήγορες μεταβάσεις, με τρομερές επιστροφές στην άμυνα, αλλά και καλές προσπάθειες για αντεπιθέσεις, έναν τρόπο που της δίνει, συνήθως, γκολ. Δεν κατάφερε να δείξει ένα μόνο στοιχείο της. Ότι τιμωρεί τα λάθη του αντιπάλου.

Ο ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ έκανε λάθη, αλλά δεν τιμωρήθηκε γι’ αυτά. Ας το δούμε ως θετική αύρα, που ενισχύει μία υγιή προσπάθεια και μία ομάδα που επιδιώκει να αναπτυχθεί, παίζοντας και δημιουργώντας.

Όπως πάντα, προσπάθησε να κυριαρχήσει και να κάνει το παιχνίδι του. Για διάφορους λόγους, δεν κατάφερε να κάνει όλα όσα μας έχει δείξει, ότι μπορεί να κάνει καλά. Έκανε, όμως, κάποια βασικά, που του έφτασαν.

Η πίεση του ψηλά, δεν ήταν πάντα αποτελεσματική. Από την άλλη, με έναν Μεγιάδο σε τρομερή μέρα, αυτή τη φορά κατάφερνε να έχει άμεσες αντιδράσεις και αναχαιτίσεις σε 2ο χρόνο.

Δεν είχε ωριμότητα και αποτελεσματικότητα στις τελικές του πάσες. Από την άλλη, βρήκε γκολ από δύο τρομερές ασσίστ από Ναμπί και Νέιρα, που αποδεικνύει την υψηλή τους ποιότητα.

Δεν απέφυγε τα λάθη στο build up. Παρότι κάποιες φορές επέλεξε να βγάλει γρήγορα τη μπάλα, υπήρξαν κάποιες στιγμές που πολύ εύκολα θα μπορούσαν να στοιχίσουν.

Δε βρήκε γρήγορο γκολ στην αρχή του ματς. Το πέναλτι χάθηκε και μαζί η ευκαιρία να κάνει το ματς πιο εύκολο. Βρήκε, όμως, γρήγορο γκολ στο 2ο ημίχρονο και έτσι μπόρεσε, από εκεί και ως το 75, να κυριαρχήσει απόλυτα.

Είχε μία σειρά από προβλήματα ο ΟΦΗ χθες. Κυρίως στο 1ο ημίχρονο και στο τελευταίο 10λεπτο. Υπήρξαν διαστήματα που ήταν στατικός και φλύαρος. Υπήρξε ένα διάστημα, μετά το πέναλτι, που υπήρχε εκνευρισμός. Δεν μπόρεσε να κερδίσει φάσεις στο ένας εναντίον ενός. Δεν έβγαλε τις γρήγορες συνεργασίες, που θα μπορούσαν να διασπάσουν την κλειστή άμυνα. Το πάλεψε, αλλά δεν το πέτυχε στο 1ο ημίχρονο.

Η αλήθεια είναι ότι από το 45-75, τα έκανε σχεδόν όλα καλά. Γρήγορες κινήσεις, γρήγορες συνεργασίες, καλά τελειώματα. Γι’ αυτό και κέρδισε. Όλο το υπόλοιπο παιχνίδι και κυρίως το τελευταίο 20λεπτο, θα είναι πολύ ενδιαφέρον υλικό για μελέτη και βελτίωση. Χρήσιμο κι αυτό…

Υπάρχουν και μερικά ακόμα στοιχεία, που σαν Οργανισμός αξίζει να τα κρατήσουμε από τo σημερινό παιχνίδι:

• Σε ένα ακόμα ματς εντός έδρας, είδαμε να αυξάνεται ο κόσμος στην εξέδρα. Παιχνίδι με το παιχνίδι, ο κόσμος έρχεται πιο κοντά και μάλιστα φτιάχνοντας μία γιορτινή ατμόσφαιρα.

Η φιλοξενία 350 παιδιών στη θύρα 1. Αυτό είναι το μέλλον της ομάδας.

• Η συνέχιση της πρωτοβουλίας για ευαισθητοποίηση του κόσμου για την πρόληψη του Καρκίνου του μαστού.

Η ακτινογραφία των παικτών:

Σωτηρίου: Σε κακή μέρα, με πολλά λάθη στις μεταβιβάσεις του, που ευτυχώς δε στοίχισαν - 5

Μπράουν: Φανερά εκτός ρυθμού. Διάθεση είχε, αλλά δεν ήταν σε καλή μέρα, με λάθος τοποθετήσεις αμυντικά και αργοπορία επιθετικά. Έμοιαζε μπερδεμένος - 5,5

Κοροβέσης: Είχε και πάλι διάθεση και πήρε πολλές προσπάθειες. Δεν βγήκαν όλες, αλλά το πάλεψε. Πρέπει να προσέξει τα μαρκαρίσματά του. Οριακά αποφύγαμε και ένα πέναλτι, στη φάση μετά το λάθος του Σωτηρίου - 6,5

Γιαννούλης: Μαχητικός και ηγετικός. Καλό ματς, σε γενικές γραμμές - 7,5

Μαρινάκης: Πήρε πολλές επιθετικές πρωτοβουλίες, κάποιες δεν του βγήκαν. Το πάλεψε και κινήθηκε πολύ. Δεν είναι η καλή του θέση, αλλά έκανε ικανοποιητική προσπάθεια - 6,5

Μεγιάδο: Άψογος. Τρομερός στην πίεση, κάλυψε χώρους και λάθη και ήταν παντού. Και αυτή τη φορά, ήταν καλός και στις πάσες του - 9

Νέιρα: Ένας από τους λόγους που ζορίστηκε ο ΟΦΗ, ήταν η κακή μέρα του Αργεντίνου. Δεν του βγήκαν οι πάσες και οι ενέργειες, εκνευρίστηκε και δεν πρόσφερε όσα συνήθως. Παρόλα αυτά και πάλι απειλεί και, βέβαια, βγάζει εξαιρετική ασσίστ στο 2ο γκολ. Θα λείψει στη Λάρισα - 6

Ναμπί: Κινητικός και ορεξάτος. Πολύ απείθαρχος (κλασσικά) στο 1ο ημίχρονο, κάνει όμως το απρόβλεπτο (επίσης κλασσικά) και με την πάσα του ξεκλειδώνει την άμυνα στο 1ο γκολ, Χρειάζεται να δώσει κάτι παραπάνω αμυντικά - 7,5

Σεμέντο: Μέτριο ματς, δεν κατάφερε να δημιουργήσει ρήγματα ή να δώσει το κάτι παραπάνω που θα άνοιγε την άμυνα. Παρόλα αυτά, τελειώνει καλά τη φάση στο 2ο γκολ, δικαιώνοντας τον Σίμο που τον άφησε 90 λεπτά - 6

Τσιλιανίδης: Ο καλύτερος μεσοεπιθετικά στο 1ο ημίχρονο. Πρόσφερε και στο 2ο ημίχρονο, αν και δεν του βγήκαν οι πάσες και τα σουτ. Χρήσιμος, όπως πάντα, και τακτικά συνεπέστατος. Έτρεξε και για τους συμπαίκτες του και κουράστηκε νωρίς - 7

Φιγκεϊρέντο: Σκόραρε, έτρεξε, έδωσε μάχες. Θετικός σε γενικές γραμμές. Αποδεικνύεται ότι έβαλε πολύ γρήγορα δύσκολα στον Μάνο, δημιουργώντας ένα, καλό για την ομάδα, ανταγωνισμό στη θέση αυτή - 7,5

Μάνος: Μπήκε με διάθεση, πάλεψε, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει. Πάντως, ήταν πιο δραστήριος από ό,τι στο Φάληρο, πριν μία εβδομάδα.

Νάστος: Έπαιξε αναγκαστικά, στο πιο δύσκολο σημείο του ματς για τον ΟΦΗ. Απέφυγε τα λάθη.

Βαζ: Έπαιξε ελάχιστα.