30/09/2019 - 18:05

Όντως, χτίζεται κάτι ωραίο στον ΟΦΗ!

Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη, δεν είναι σύμπτωση.

Χρίστος Σμπώκος
Η πρόκληση για τον ΟΦΗ, πριν το ματς με τον Αστέρα, ήταν να βγάλει χαρακτήρα και αντίδραση, μετά την πρώτη ήττα της χρονιάς στο Βόλο. Τελικά, όπως πήγε το ματς, με τον Αστέρα να προηγείται, το τεστ έγινε ακόμα πιο απαιτητικό.

Ο στόχος επετεύχθη!

Και χαρακτήρα και αντίδραση είδαμε και οξυδέρκεια, όταν έπρεπε να εκμεταλλευθεί αδυναμίες του αντιπάλου, όπως προέκυψαν στη διάρκεια του ματς και σωστή διαχείριση του παιχνιδιού, σε μια μέρα που δεν έπιασαν όλοι τη μεγάλη απόδοση.

Πως πήγε το παιχνίδι

Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να ξαφνιάσουν η μία την άλλη, με την αρχική τους σύνθεση. Έξω Μάνος και Ναμπί που έχασαν προπονήσεις, σε μια κίνηση του Σίμου που δείχνει αφενός ότι εμπιστεύεται όλο το ρόστερ και αφετέρου ότι στηρίζεται σε μια ποδοσφαιρική λογική και κανόνες και όχι σε «ηρωισμούς» του στυλ «ήθελε πολύ να παίξει ο παίκτης». Από την άλλη, ο Αστέρας για πρώτη φορά έπαιξε με 4-3-3, θυσιάζοντας ένα φορ για ένα ακόμα χαφ και τοποθετώντας πολύ ψηλά τον Ιγκλέσιας, με στόχο να κόψει το χτίσιμο παιχνιδιού από πίσω του ΟΦΗ.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε δυνατά και πιεστικά. Στο πρώτο τέταρτο, πάτησε περιοχή και έβγαλε φάσεις. Στη συνέχεια όμως, ο Αστέρας πέτυχε το στόχο του, «ενοχλούσε» αποτελεσματικά τον ΟΦΗ ψηλά, αναγκάζοντάς τον σε πολλές λάθος μεταβιβάσεις. Βρήκε, μάλιστα, και 2 καλές ευκαιρίες να απειλήσει. Πάντως, όσες φορές ο ΟΦΗ κατόρθωσε να ανέβει σωστά, απείλησε, έχοντας δοκάρι και 1-2 καλές στιγμές. Κάπως έτσι έκλεισε το ημίχρονο.

Στο 2ο μέρος ο ΟΦΗ μπήκε και πάλι δυνατά, έβγαλε τελικές και έδειχνε πιο κοντά στο γκολ. Όμως ο Αστέρας βρήκε χώρο και εκμεταλλεύτηκε μια κακή συνολικά αμυντική αντίδραση και άνοιξε το σκορ.

Οι αλλαγές που αλλάζουν τις ισορροπίες

Αμέσως μετά είχαμε 2 αλλαγές, που επηρέασαν καθοριστικά την εξέλιξη. Την είσοδο του Ναμπί αντί του Βαζ και την έξοδο του Πασσαλίδη, που αντικαταστάθηκε αναγκαστικά από τον Αντζουλά. Ο Ναμπί έδωσε πνοή και ενέργεια στην επίθεση (βγάζει ασσίστ και συμμετέχει στο 2ο γκολ), ενώ ο Αντζουλάς γίνεται «στόχος» των παικτών του ΟΦΗ, καθώς στο χώρο ευθύνης του δημιουργούνται διαρκώς ρήγματα.

Ασφαλώς και η κόκκινη του Ινγκλέσιας (που είχε κουραστεί και ήταν θέμα χρόνου να αντικατασταθεί) επηρεάζει το παιχνίδι, αλλά εκτίμησή μου είναι ότι οι 2 αλλαγές υπήρξαν καθοριστικότερες.

Μετά τη γρήγορη ισοφάριση, είδαμε ορμή και επιμονή από τον ΟΦΗ. Εκμεταλλεύτηκε απόλυτα τις αδυναμίες του Αστέρα και βρήκε πολύ γρήγορα και το 2ο γκολ, με μια από αυτές τις γρήγορες συνεργασίες, που από την αρχή της σαιζόν αποτελούν δύναμη για την ομάδα. Το τρίτο γκολ στο τέλος, έμοιαζε νομοτελειακό.

Τι μας άρεσε

• Η εξυπνάδα και ο χαρακτήρας που έβγαλε η ομάδα. Καμία σχέση με ό,τι ζούσαμε πέρυσι.

• Ότι είχαμε συνέχεια στο πλάνο. Είδαμε καλή μπάλα και, κυρίως στο 2ο ημίχρονο, παιχνίδι επιθετικό και κυριαρχικό. 23 τελικές, 3 γκολ, 3 δοκάρια και 61% κατοχή, είναι δείγμα κυριαρχίας. Πάλι. Και σύμπτωση επαναλαμβανόμενη, δεν είναι σύμπτωση.

Η επιμονή στο πλάνο, ακόμα κι αν δεν πήγαιναν όλα όπως τα θέλαμε. Κάτι που δείχνει αφοσίωση στο πλάνο αυτό, αλλά και αυτοπεποίθηση και πίστη στη δουλειά που έχει γίνει και τις δυνατότητες της ομάδας.

Το καλό κλίμα στην εξέδρα, που έδειξε εμπιστοσύνη στην ομάδα μετά το 0-1.

Κι άλλη αποβολή (3η) και πάλι για σκληρό παιχνίδι, μετά από ενέργεια που προδίδει εκνευρισμό. Ούτε κι αυτό είναι τυχαίο. Προκαλεί ο τρόπος παιχνιδιού του ΟΦΗ, κούραση και νεύρα στον αντίπαλο.

Η ομάδα παίζει μπάλα. Και σε λίγους μήνες μέσα, παρουσιάζει μια πολύ ελκυστική ποδοσφαιρική πρόταση. Φυσικά, μπορούμε να περιμένουμε περισσότερα… Αλλά τη διαρκή πρόοδο που μας «έταξαν», τη βλέπουμε.

Τι δε μας άρεσε

Η απώλεια ελέγχου του ματς, σε κάποια σημεία του 1ου ημιχρόνου. Ναι, προφανώς παίζει κι ο αντίπαλος, αλλά όσο πιο πολύ μειώνουμε αυτά τα διαστήματα, τόσο το καλύτερο.

Τα λάθη στις μεταβιβάσεις έξω από την περιοχή μας. Το ίδιο συνέβη στο Βόλο, περίπου στο ίδιο χρονικό σημείο.

Κάποιες κακές αντιδράσεις, συνολικά αμυντικά. Σε transition και τοποθετήσεις.

• Η επιπολαιότητα και οι βιαστικές επιλογές σε πολλές τελικές ενέργειες, ειδικά ως το 60’. Το είδαμε και στο Βόλο.

Σε γενικές γραμμές, ο ΟΦΗ συνεχίζει να προσφέρει καλό θέαμα και να παρουσιάζει μια ωραία ποδοσφαιρική πρόταση, καλοδουλεμένη. Προχωρά μεθοδικά και μας γεμίζει αισιοδοξία. Περιθώρια βελτίωσης υπάρχουν ακόμα, πάντα θα υπάρχουν.

Η ακτινογραφία των παικτών

Σωτηρίου: Δεν είχε δουλειά πολλή, αλλά βγάζει ένα τετ α τετ και συμμετέχει στο χτίσιμο του ματς - 7,5

Μαρινάκης: Μεγάλη διάθεση και πολλά τρεξίματα και ανεβάσματα. Στο 1ο ημίχρονο ζορίστηκε λίγο με τον Μαρκ Φερνάντες, αλλά το ξεπέρασε – 7

Κοροβέσης: Καλή εμφάνιση, πολλές πρωτοβουλίες και αποτελεσματική παρακολούθηση του Ριέρα. Κερδίζει και την αποβολή - 7,5

Νάστος: Όπως πάντα, τα έδωσε όλα. Έχει κάποιες λάθος τοποθετήσεις, που ευτυχώς δε στοίχισαν (πχ, κεφαλιά Ιγκλέσιας). Όταν πήγε στη θέση του, φάνηκε καλύτερος - 7

Γιαννούλης: Από τους καλύτερους. Στο πρώτο ημίχρονο ο καλύτερος. Στο γκολ χάνει τον Λουίς Φερνάντες. Γενικά όμως, ήταν δραστήριος και σωστός - 7,5

Μεγιάδο: Όπως πάντα, σημαντικός. Πιεστικός και δυναμικός. Στο 1ο ημίχρονο κάνει αρκετές λάθος πάσες, αλλά στη συνέχεια το διόρθωσε. Ελπίζουμε να μην έχει κάτι σοβαρό - 7

Νέιρα: Κάνει και εκείνος μερικά λάθη στο 1ο ημίχρονο και χάνει μια μεγάλη ευκαιρία, αλλά στη συνέχεια ανεβαίνει, παίρνει πρωτοβουλίες, μοιράζει παιχνίδι, σκοράρει, βγάζει ασσίστ και είναι καθοριστικός. Συμπλήρωσε κάρτες, σε μια μάλλον ατυχή απόφαση του διαιτητή - 8

Βαζ: Σε μέτρια μέρα, δε βοήθησε – 6

Σεμέντο: Είναι παίκτης που έχει την ατομική ενέργεια και μπορεί να κάνει τη διαφορά. Αρκεί να είναι πιο ουσιαστικός - 7,5

Τσιλιανίδης: Παρότι δεν είναι στη μέρα του, είναι και άτυχος με το δοκάρι, η αντίπαλη άμυνα τον νιώθει και δημιουργεί καταστάσεις - 7,5

Φιγκεϊρέντο: Πολύ καλό ματς. Διαρκή κίνηση, δοκάρι σεντερφορίσιο και γκολ επίσης σέντερ φορ, δύσκολο στην εκτέλεση. Μας άφησε λόγους να αισιοδοξούμε - 8

Ναμπί: Το καλύτερό του ματς. Δίνει ασσίστ, βοηθά στην παραγωγή φάσεων και κάνει και το απρόβλεπτο στη φάση του 2ου γκολ - 8

Κουτρουμπής: Μάλλον ήρθε η ώρα να μπει. Δεν έπαιξε πολύ για να κριθεί, θα μπορούσε να αποφύγει την κάρτα.

Μάνος: Έπαιξε λίγο για να κριθεί. Πρόλαβε, πάντως, να βγει σε θέση για γκολ. Αυτή τη φορά πάσαρε, αλλά ο Ναμπί αστόχησε. Έτσι, για να δούμε πόσο άσκοπη ήταν η ανάλυση όλη την εβδομάδα.