09/12/2019 - 18:05

Όσο είναι διπρόσωπος, θα έχει πρόβλημα

Ο ΟΦΗ συνεχίζει να μην έχει διάρκεια στο παιχνίδι του μακριά από την Κρήτη, με συνέπεια οι επιδόσεις του εκτός έδρας να είναι απογοητευτικές.

Χρίστος Σμπώκος
Ο ΟΦΗ πήγε στη Λαμία, με στόχο να αλλάξει την εικόνα του και εκτός έδρας και να διακόψει ένα ακόμα αρνητικό σερί με συνεχείς ήττες, αλλά κυρίως με συνεχή παιχνίδια, όπου δεν είχε διάρκεια στην καλή του απόδοση. Δυστυχώς, δεν το κατάφερε. Ήταν και πάλι διπρόσωπος και έχασε, παρότι προηγήθηκε και έμοιαζε να ελέγχει το ματς.

Το παιχνίδι

Γνωρίζαμε εξαρχής, ότι απέναντί του θα βρει μία ομάδα που δέχεται δύσκολα, γκολ αλλά και σκοράρει δύσκολα. Ο ΟΦΗ κατάφερε, πολύ νωρίς, να βρει τρόπο να σκοράρει, κάνοντας ιδανικό ξεκίνημα. Κι όμως, κατόρθωσε σε ένα ματς που θα μπορούσε να πάει «τελειωμένο» με 0-2 στο ημίχρονο, να ισοφαριστεί στο διάστημα της κυριαρχίας του και να το χάσει στο 2ο ημίχρονο, χωρίς καν να αντιδράσει.

To 1o ημίχρονο

Στο πρώτο ημίχρονο, ο ΟΦΗ έπαιξε σωστά. Έλεγξε το παιχνίδι, είχε κατά βάση την κατοχή της μπάλας και έψαχνε φάσεις από τον άξονα, αλλά και από τα πλάγια, με κάθετο και συνδυαστικό παιχνίδι. Όπως έπρεπε και όπως μας έχει συνηθίσει. Στο διάστημα αυτό, παρά τις μικρές αδράνειες πίσω, δεν είχε απειληθεί καθόλου, προφανώς γιατί δεν έδινε μπάλα και ανάσες στη Λαμία.

Μάλιστα, το ξεκίνημα ήταν ιδανικό. Ο Ναμπί έπαιξε κάθετα τον Μάνο στο χώρο που ξέραμε ότι «πονάει» η Λαμία, λόγω έλλειψης ταχύτητας στην αμυντική της τετράδα.

1 καθετη Ναμπι για πεναλτι στο Μάνο

Στη συνέχεια, ο ΟΦΗ έβγαλε αρκετές φάσεις και με συνδυασμούς από τα πλάγια (22’ σουτ Νέιρα από στρώσιμο Τσιλιανίδη από δεξιά, 32’ σουτ Τσιλιανίδη από στρώσιμο Σεμέντο από αριστερά), που όπως μας έχει συνηθίσει ο ΟΦΗ, φορτώνει με 4 και 5 παίκτες την αντίπαλη περιοχή.

2 σουτ Νέιρα 22

Παράλληλα, ο ΟΦΗ είχε στο μενού του και το κάθετο παιχνίδι. Μετά τη φάση του πέναλτι, απειλεί πρώτα με τον Μάνο στο 19’ μετά την κάθετη του Μπράουν και μετά στην πιο κλασσική ευκαιρία στο 34’, με την κάθετη του Νέιρα για τον Σεμέντο.

Είδαμε, δηλαδή, την επιθετική τριάδα του ΟΦΗ, με ή χωρίς Ναμπί, στο παιχνίδι να είναι δραστήρια και να βρίσκει χώρους και τελικές.

3 καθετη Νέιρα για Σεμεντο 34

Όπως πάντα στα παιχνίδια του ΟΦΗ, καθοριστικό ρόλο παίζει το πόσο ενεργά πιέζει ψηλά για να ανακτά τη μπάλα και να ξαναπαίρνει κατοχή ή και να βρίσκει ανοιχτή την αντίπαλη άμυνα. Κι αυτό στη Λαμία, στο 1ο ημίχρονο το έκανε σωστά και αρκετά αποτελεσματικά.

4 πιεση ΟΦΗ στο 1ο ημιχρονο

Κι ενώ λοιπόν, παρά τις 4-5 καλές προϋποθέσεις (αριθμός πολύ μεγάλος, απέναντι σε μία ομάδα που ξεχωρίζει για τη σφιχτή της άμυνα και τους κλειστούς χώρους που δίνει στον αντίπαλο) σε 43’ μόλις λεπτά, δεν έχει γίνει το 0-2, μόνος του ο ΟΦΗ έρχεται να «χαρίσει» ένα γκολ στη Λαμία.

Αρχικά η 4αδα της άμυνας χάνει το συντονισμό της, δεν παίζει σωστά την ευθεία και «τρυπάει» από τη διαγώνια κίνηση του δεξιού ακραίου της Λαμίας. Παρά το 4 εναντίον 1 ο ΟΦΗ αιφνιδιάζεται.

5 αρχη φασης πεναλτι Λαμίας

Και στη συνέχεια, παρότι η μπάλα πάει σε ένα χώρο που ο επιθετικός της Λαμίας δύσκολα θα μπορούσε να κάνει κάτι, με τη μπάλα να κυλάει αρκετά πλάγια, ένα λάθος μαρκάρισμα (με πλάτη, χωρίς να βλέπει) του Κοροβέση, δίνει το δικαίωμα στο διαιτητή να δώσει ένα, αχρείαστο εντελώς, πέναλτι.

6 πέναλτι Λαμίας

Το 2ο ημίχρονο

Το ημίχρονο τελειώνει με τον ΟΦΗ να δείχνει αποδιοργανωμένος, στα ευτυχώς λίγα λεπτά των καθυστερήσεων. Και αντί η ανάπαυλα να επιδράσει θετικά και η ομάδα να ξαναβρεί τη συναισθηματική σταθερότητα, που ο Σίμος από την αρχή της σαιζόν έχει θέσει ως προτεραιότητα, επιστρέφει στο γήπεδο μία ομάδα αναζωογονημένη και αποφασισμένη (η Λαμία) και μία ομάδα υπνωτισμένη και παθητική (ο ΟΦΗ, δυστυχώς).

Οι προσωπικές μονομαχίες αρχίζουν να χάνονται, η μία μετά την άλλη, οι αδράνειες γίνονται πολλές, οι αποφάσεις και οι τοποθετήσεις των παικτών είναι στην συντριπτική πλειοψηφία τους λάθος και η έλλειψη πάθους, πίστης, αλλά και συγκέντρωσης, εμφανής.

Η Λαμία προειδοποιεί, από πολύ νωρίς, με τον Μπεχαράνο. Σε μία φάση, που βλέπουμε πολλά από τα προβλήματα, μαζεμένα. Κανείς δεν πιέζει τη σέντρα από δεξιά. Ενώ υπάρχουν 6 παίκτες μέσα στην περιοχή, μόνο ένας ελέγχει το παίκτη που του «αναλογεί», ενώ μοιάζει όλη η άμυνα να μην έχει συναίσθηση ούτε των κινήσεων των 2 παικτών της Λαμίας που έρχονται από πίσω, ούτε του κενού που έχει δημιουργηθεί στο πέναλτι.

7 προειδοποίηση Λαμίας

Κάπως έτσι, ο Μπεχαράνο (ο ένας εκ των δύο κεντρικών χαφ που γνωρίζαμε εξαρχής ότι έρχονται από πίσω και ψάχνουν τελικές) σηκώνεται ανενόχλητος και χάνει μία μεγάλη ευκαιρία. Αιφνιδιάζεται πρακτικά ο ΟΦΗ, από μία φάση σήμα - κατατεθέν της Λαμίας (κίνηση χαφ, σέντρα, ψηλό παιχνίδι, κλπ).

8 κεφαλιά Μπεχαράνο

Ο ΟΦΗ, δυστυχώς, δε ξύπνησε από τις προειδοποιήσεις (έγιναν και 1-2 ακόμα, μικρότερης κλίμακας) και μοιραία ήρθε το γκολ.

Στην αρχή της φάσης, θεωρητικά, ο ΟΦΗ έχει γυρίσει και αμύνεται με αρκετούς ποδοσφαιριστές. Όμως, η εφαρμογή της ευθείας της 4αδας της άμυνας, δεν είναι καλή, ενώ παράλληλα η Λαμία έχει φορτώσει την μία πλευρά με τις υπεραριθμίες που ξέραμε ότι επιδιώκει και δημιουργεί ρήγμα.

9 αρχή φάσης για το 2 1

Στη συνέχεια, τα πράγματα γίνονται χειρότερα. Ο στόπερ βγαίνει πλάγια να καλύψει το κενό που έχει δημιουργηθεί, τα μαρκαρίσματα είναι όλα από απόσταση, πλην εκείνου πάνω στον Τουράμ από τον Γιαννούλη που είναι σωστό, ο Δημούτσος συνεχίζει να έρχεται από πίσω για πιθανό ριμπάουντ, σε αντίθεση με Σεμέντο και Νέιρα που βλέπουμε μόνο τις σκιές τους. Παρ’ όλα αυτά, ο ΟΦΗ στέκεται τυχερός, ο Ρόμανιτς στέλνει τη μπάλα στον Τουράμ και ο Γιαννούλης τον κόβει.

10 γκολ Λαμίας part 2

Το πρόβλημα είναι, ότι ενώ η φάση δεν έχει τελειώσει, το μαρκάρισμα των ποδοσφαιριστών του ΟΦΗ έχει σχεδόν σταματήσει. Με εξαίρεση Σακόρ και Σωτηρίου, που βλέπουν το «κακό» να έρχεται και τον Δημούτσο να έχει οπλίσει, αλλά δεν προλαβαίνουν να κοντράρουν το σουτ.

11 γκολ Λαμίας part 3

Σε αντίθεση με Κοροβέση και Γιαννούλη, που μένουν στο ίδιο σημείο. Το πρόβλημα είναι, ότι αν κάποιος είχε όντως πιθανότητες να προλάβει το κακό (που δημιουργήθηκε γιατί κανείς εκ των Σεμέντο και Νέιρα δεν ακολουθεί τον Δημούτσο, μετά το αρχικό ρήγμα) είναι εκείνοι και όχι οι 2 που έσπευσαν.

Η αντίδραση του ΟΦΗ δεν ήρθε ποτέ

Όπως και να έχει, το γκολ μπαίνει στο 60. Ο χρόνος να αντιδράσει ο ΟΦΗ, ήταν αρκετός. Η αντίδραση, όμως, που περιμέναμε, δεν ήρθε ποτέ. Ο ΟΦΗ, πέρα από ένα σουτ του Μάνου στο 56 (στο 1-1), δε δημιουργεί καμία απειλή προς την εστία της Λαμίας.

Αναλώνεται σε ανούσιο, οριζόντιο παιχνίδι, κυρίως στο κέντρο του γηπέδου και υποπίπτει σε λάθη διαρκώς στην - όχι και αφόρητη - πίεση της Λαμίας, η οποία ξεκινούσε σχεδόν στο κέντρο και όχι πολύ ψηλά. Με λάθος τοποθετήσεις, επέτρεπε στη Λαμία να βγάζει φάσεις και να μην του επιτρέπει, κυρίως, με σιγουριά και ηρεμία να χτίσει το παιχνίδι του.

13 αμυνα ΟΦΗ στο 2ο

Η είσοδος του Κουτρουμπή, αντί του Μπράουν και η μετατόπιση του Μαρινάκη στα δεξιά, για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα ίσως, δημιούργησε μία 4αδα, όπου όλοι αγωνίζονταν στη φυσική τους θέση. Αυτό, όμως, δε φάνηκε στο γήπεδο, με τη σιγουριά πίσω να μην υπάρχει και τις πολλές αδράνειες και λάθος τοποθετήσεις, να δημιουργούν πανικό στην ομάδα.

Στη συνέχεια, η είσοδος του Φιγκεϊρέντο στο παιχνίδι, αντί του Κοροβέση και η αλλαγή σχηματισμού σε 3-5-2, δε λειτούργησε. Η Λαμία άλλαξε και εκείνη σε 5-3-2, βάζοντας ένα ακόμα στόπερ και οι χώροι κλείδωσαν. Θα ξεκλείδωναν, μόνο αν ο ΟΦΗ σταματούσε να είναι στατικός και αργός και δημιουργούσε ξανά συνδυασμούς, με ταχύτητα και διαρκείς κινήσεις. Κάτι τέτοιο δεν έγινε ποτέ, όμως.

O ΟΦΗ έχτιζε με αργό ρυθμό και χωρίς μεγάλη φαντασία τις επιθέσεις του, με τη Λαμία να πιέζει από το κέντρο και πίσω. Οι γραμμές του είναι μακριά, οι αποστάσεις μεγάλες και η δυσκολία να επιτεθεί σωστά, πολύ έντονη. Πολλές λάθος πάσες και μία νευρικότητα, χωρίς όμως «νεύρο».

14 ΟΦΗ στο 2ο part 1

Κι όταν ακόμα η μπάλα περνούσε σωστά το κέντρο, συνήθως με τον Σακόρ που πάλευε μόνος του εκεί, οι χώροι δεν υπήρχαν, αλλά και οι κινήσεις που θα τους δημιουργούσαν, το ίδιο. Ειδικά ο Σεμέντο, έμοιαζε εντελώς εκτός παιχνιδιού.

15 ΟΦΗ στο 2ο part 2

Το ρεζουμέ

Για τη χθεσινή ήττα του ΟΦΗ, αλλά κυρίως για την εικόνα του στο 2ο ημίχρονο, δε φταίει κανένας διαιτητής και κανένας τραυματισμός του Ναμπί. Ο Ναμπί αποχώρησε στο 10 και ο ΟΦΗ από τότε - ως το 43 - έβγαλε 4 φάσεις. Η δε φάση του πέναλτι, είναι ένα «δώρο» στον αντίπαλο.

Τι φταίει:

• H ανωριμότητα της ομάδας στις ευκαιρίες που δημιουργεί.

• Η μεγάλη διαφορά στην απόδοσή της στα δύο ημίχρονα. Είναι χαρακτηριστικό, ότι το 1ο ημίχρονο έκλεισε με 3 τελικές για τη Λαμία και 6 για τον ΟΦΗ και 58% κατοχή μπάλας. 11 φάουλ είχε κάνει η Λαμία και 8 ο ΟΦΗ. Στο 2ο ημίχρονο, η Λαμία είχε 9 τελικές ενώ ο ΟΦΗ μόλις 1. Η Λαμία έκανε (ενώ αμυνόταν 30 λεπτά) 9 φάουλ, ενώ ο ΟΦΗ 11. Η δε κατοχή της μπάλας, ήταν μοιρασμένη. Καμία φορά οι αριθμοί λένε ψέματα, αλλά στην περίπτωση αυτή, περιγράφουν αυτό που συνέβη.

• Ο ΟΦΗ στο 2ο ημίχρονο δεν κέρδισε σχεδόν καμία προσωπική μονομαχία, αντιθέτως έκανε πολλά λάθη, είχε αδράνειες και κακές τοποθετήσεις.

• Η ομάδα του 2ου ημιχρόνου ήταν φλύαρη, στατική και άνευρη. Σε αντίθεση με τη μεθοδική, μεστή και κάθετη ομάδα του 1ου μέρους.

Παίκτες - κλειδιά της ομάδας, δεν πήγαν καλά.

• Στον πάγκο δεν υπήρχαν οι ποδοσφαιριστές που θα μπορούσαν να αλλάξουν δραστικά την εικόνα της ομάδας.

Τώρα, στις επόμενες 10 μέρες, υπάρχουν 2 πολύ σημαντικά εντός έδρας παιχνίδια, απέναντι σε δύο ομάδες που είναι καλύτερες τώρα, από ό,τι ήταν τον Αύγουστο που εκτός έδρας πήραμε αποτελέσματα (Άρης και ΠΑΟ). Στη συνέχεια, ακολουθεί ένα ακόμα εκτός στο Αγρίνιο, οπότε και θα συζητήσουμε ξανά για το πρόβλημα στα εκτός έδρας. Προτεραιότητα αυτή τη στιγμή είναι, τουλάχιστον, να δούμε τον καλό ΟΦΗ στην έδρα του.

Η ακτινογραφία των παικτών

Σωτηρίου: Δεν έχει ευθύνη στα γκολ, όπου χρειάζεται επεμβαίνει σωστά - 7

Μπράουν: Ξεκινάει καλά με επιθετικές πρωτοβουλίες και συνέπεια αμυντική, αλλά όσο περνά η ώρα πέφτει η απόδοσή του. Τον παρασέρνει η κακή μέρα της υπόλοιπης άμυνας - 5,5

Κοροβέσης: Σε πολύ κακή μέρα. Από την αρχή του ματς - 4

Γιαννούλης: Δεν είχε τη σταθερότητα και το καθαρό μυαλό, που μας είχε συνηθίσει τελευταία. Χάνει αρκετές μονομαχίες και έχει κάποιες αδράνειες αμυντικά - 5

Μαρινάκης: Ξεκίνησε καλά, αλλά η απόδοσή του έπεσε κατακόρυφα στο 2ο ημίχρονο, με λάθος θέσεις, αλλά και λάθος μεταβιβάσεις - 5

Σακόρ: Πάλευε μόνος του στο κέντρο. Από τους λίγους που είχαν «νεύρο» και σφυγμό στο 2ο ημίχρονο και που κράτησε σωστά τη θέση του - 7

Νέιρα: Άλλος στο 1ο ημίχρονο, άλλος στο 2ο. Η ηρεμία και το κάθετό του παιχνίδι, έδωσαν τη θέση τους στη στατικότητα και τα λάθη - 5

Ναμπί: Έπαιξε λίγο, αλλά πρόλαβε να βγάλει την κάθετη στο πέναλτι και να το εκτελέσει εύστοχα.

Σεμέντο: Στο 1ο ημίχρονο είχε συμμετοχή στο παιχνίδι, χωρίς να κάνει κάτι ιδιαίτερο, ενώ χάνει και μία σημαντική ευκαιρία (πάντως πλασάρει καλά). Στο 2ο ημίχρονο ήταν κρυμμένος κι εκτός ματς εντελώς - 4,5

Τσιλιανίδης: Αν και στο 1ο ημίχρονο πήγε καλά, όσο περνούσε η ώρα βούλιαζε στη γενική μετριότητα. Πάλεψε, προσπάθησε να έχει συμμετοχή και πρωτοβουλίες, αλλά έκανε λάθη κι έμεναν ημιτελείς οι προσπάθειές του - 5,5

Μάνος: Ξεκινάει καλά, μοιάζει να είναι θέμα χρόνου το γκολ και μετά πνίγεται στα (αδικαιολόγητα) νεύρα του και στο άγχος του - 5

Στάικος: Ήταν δραστήριος, αλλά όχι ουσιαστικός - 5

Κουτρουμπής: Μπήκε να δώσει σιγουριά και ψυχραιμία, αλλά έκανε ξανά λάθη, είχε αδράνειες και πολλές λάθος πάσες. Πρέπει άμεσα να βελτιωθεί, γιατί τον χρειάζεται η ομάδα - 4

Φιγκεϊρέντο: Στα λίγα λεπτά που έπαιξε, δε φάνηκε ιδιαίτερα.