25/08/2019 - 16:55

Πρώτο δείγμα θετικό, με χρήσιμα μαθήματα!

Πήραμε αισιόδοξα μηνύματα, πήραμε καλά μαθήματα, αποφύγαμε τα «χοντρά» παθήματα.

Χρίστος Σμπώκος
Πάει το πρώτο επίσημο - φιλικό της σαιζόν λοιπόν. Ο ΟΦΗ έφυγε με ένα βαθμό από μία δύσκολη έδρα, απέναντι σε ένα αντίπαλο πιο έτοιμο, λόγω Ευρώπης και παρά τις ελλείψεις του στο κέντρο της άμυνας.

Αντικειμενικά αν το δει κανείς, είναι ένα θετικό αποτέλεσμα. Από την άλλη, προσωπικά, θεωρώ ακόμα πιο θετικό ότι ο Γιώργος Σίμος, στις δηλώσεις του μετά το ματς, έδειξε να είχε πλήρη συναίσθηση της κατάστασης, της διπροσωπίας της ομάδας, αλλά και να μην είναι «ευχαριστημένος» με την ισοπαλία. Είναι ένα πρώτο, πολύ ενθαρρυντικό δείγμα, για το πώς προσεγγίζει τα ματς.

Το παιχνίδι

Είδαμε όσα περιμέναμε. Και επειδή οι 2 ομάδες μοιράστηκαν από ένα καλό ημίχρονο, λίγο - πολύ είδαμε όλα όσα μπορούσαμε να δούμε, όσα επιζητούσαμε και όσα φοβόμασταν. Ή σχεδόν όλα. Δε μου αρέσει να ευλογώ τα γένια μας, αλλά οι αναλύσεις για το ματς ήταν πολύ κοντά στην πραγματικότητα.

Ο Άρης κατέβηκε με την αναμενόμενη 10αδα μέσα στο γήπεδο. Μοναδική έκπληξη, η αλλαγή στο τέρμα. Δεν επηρέασε την έκβαση του ματς, παρότι η απειρία του Έμμαν φάνηκε σε 1-2 φάσεις, που όμως δεν εκμεταλλεύτηκε ο ΟΦΗ. Και ο ΟΦΗ όμως, κατέβηκε όπως τον περιμέναμε. Χωρίς εκπλήξεις και με το στυλ παιχνιδιού που μας είχε «υποσχεθεί».

Στο πρώτο ημίχρονο, ο ΟΦΗ πέτυχε να κάνει το παιχνίδι κυριαρχίας που ήθελε. Πήρε την μπάλα, την κυκλοφόρησε καλά, έβγαλε μπροστά κινήσεις, καλές συνεργασίες και γρήγορες εναλλαγές της μπάλας, φτάνοντας έτσι σε αρκετές καλές ευκαιρίες και σε ένα γκολ. Γενικά στα πρώτα 45, μας έστειλε πολύ αισιόδοξα μηνύματα για το μεσοεπιθετικό του παιχνίδι, αλλά και για την οργάνωσή του σαν ομάδα. Αμυντικά στάθηκε ικανοποιητικά και απειλήθηκε στην ουσία από 2-3 ατομικά λάθη, που δεν απέφυγε. Το πρεσάρισμά του αρκετά ψηλά ήταν επιτυχημένο. Κρατάμε σαν παρατήρηση ότι το πρεσάρισμα δεν έγινε υπερβολικά ψηλά και με αφέλεια, αλλά προσεκτικά και μεθοδικά. Ο Άρης βραχυκύκλωσε από τον τρόπο παιχνιδιού του ΟΦΗ, δεν μπόρεσε να κάνει το passing game που του αρέσει και πήγε σε άμεσο παιχνίδι, μακρινές μεταβιβάσεις και ατομικές ενέργειες, κυρίως του Φετφατζίδη. Αν εξαιρέσει κανείς το δοκάρι όμως, δεν ήταν επικίνδυνος.

Στο δεύτερο ημίχρονο είδαμε την άλλη όψη. Τι γίνεται δηλαδή όταν ο αντίπαλος κατορθώσει να πάρει την μπάλα και να κάνει εκείνος παιχνίδι. Ο ΟΦΗ δε μπόρεσε να αντιδράσει, έχασε μέτρα, μπήκε πολύ προς την περιοχή του και βέβαια έδωσε τη δυνατότητα στον Άρη να πατήσει αρκετά την περιοχή, να κάνει τελικές με καλές προϋποθέσεις, να πάρει ένα πέναλτι που έχασε και τελικά να βρει το γκολ που έψαχνε. Ήταν φανερό, ότι όσο ο ΟΦΗ δεν έβρισκε τρόπο να ελέγξει το ρυθμό και να κάνει κατοχή μπάλας, θα περνούσε δύσκολα. Τελικά και με λίγη τύχη, δε δέχτηκε άλλο γκολ και όπως είπε και ο Σίμος, πήρε ένα καλό μάθημα από αυτά τα 45 λεπτά.

Σίγουρα έπαιξε ρόλο, όσο προχωρούσε το ματς, η μεγαλύτερη ετοιμότητα του Άρη, αλλά αυτό ήταν αυτονόητο. Πολύ ενδιαφέρον στοιχείο επίσης, ότι τα γκολ των 2 ομάδων τα έβαλαν οι αμυντικοί μέσοι τους. Αυτό δείχνει ότι, ο ΟΦΗ και ο Άρης θα είναι 2 από τις επιθετικές ομάδες του πρωταθλήματος, που θα ανεβάζουν αρκετούς παίκτες στην αντίπαλη περιοχή, όταν βγαίνουν μπροστά.

Τι κρατάμε από τον ΟΦΗ

• Τις καλές επιθετικές συνεργασίες του πρώτου ημιχρόνου.

• Την καλή εφαρμογή του πλάνου
που είχε σχεδιάσει και «υποσχεθεί» όλο αυτό τον καιρό.

• Την καλή οργάνωση και τις καλές αποστάσεις
ανάμεσα στις γραμμές στο πρώτο ημίχρονο.

Το ότι η ομάδα έδειξε να καταλαβαίνει πότε πρέπει να παγώσει το ρυθμό και πότε να ανεβάσει ταχύτητα.

Το ότι απέφυγε να παραχωρήσει πολλές στημένες φάσεις στον αντίπαλο.

• Τη μεγάλη διάθεση
σε όλη τη διάρκεια του ματς.

Η ομάδα παίζοντας μεθοδικά και πρεσάροντας σωστά, κατάφερε να βελτιώσει τις επιδόσεις της στο αμυντικό transition, που από πέρυσι μας ταλαιπωρεί.

Τι θέλουμε να αλλάξει

• Η αδυναμία να κρατήσει την μπάλα, που φάνηκε στο 2ο ημίχρονο.

• Τα ατομικά, φτηνά, λάθη
σε μεταβιβάσεις γύρω από την περιοχή, αλλά και σε τοποθετήσεις και αποφάσεις.

• Να γίνει λίγο πιο σοβαρή και κυνική η ομάδα στην τελική της προσπάθεια
(σουτ ή πάσα).

Το highlight

Η φάση του γκολ για τον ΟΦΗ. Συμπυκνώνει πολλά από όσα περιμένουμε από την ομάδα. Μία επίθεση που χτίζεται σωστά, μία ωραία κίνηση του Μάνου, μία καλή κάθετη στο χώρο από τον Νέιρα, μία έξυπνη, αλλά και γρήγορη εναλλαγή μπάλας Σεμέντο και Κοροβέση και μία πανέξυπνη πάσα του τελευταίου στον Μεγιάδο που ήρθε από πίσω. Πιθανόν μία δουλεμένη φάση. Αξίζει να σημειώσουμε ότι την ώρα της πάσας πατάνε περιοχή 5 παίκτες του ΟΦΗ (Μάνος, Σεμέντο, Ναμπί, Τσιλιανίδης, Νέιρα) ενώ σκοράρει ένας 6ος που προστίθεται. Επιτίθεται δηλαδή η ομάδα, σε εκτός έδρας ματς, στο ξεκίνημα μάλιστα του ματς, με 7 παίκτες….

Το ρεζουμέ

Γενικά, είναι πολύ νωρίς για ασφαλή συμπεράσματα. Πήραμε μία μικρή γεύση για το τι θα δούμε. Το συνολικό πρόσημο, κατά τη γνώμη μου, είναι θετικό. Στο «καλό» μας ημίχρονο, είδαμε αρκετά από όσα η ομάδα μας είχε υποσχεθεί. Προφανώς όχι όλα, αλλά είδαμε αρκετά. Είδαμε επίσης μία έξυπνη προσέγγιση και μεθοδικότητα. Και επειδή υπήρξε και «κακό» ημίχρονο, το γεγονός ότι και ο Σίμος, αλλά και ο Νάστος με το Σεμέντο στις δηλώσεις τους, επεσήμαναν ότι είδαν το πρόβλημα, δείχνει ότι τουλάχιστον θα δουλέψουν πάνω στις αδυναμίες που εμφανίστηκαν. Έχουμε μία εβδομάδα να κάνουμε όσες βελτιώσεις μπορούμε, ενόψει ΠΑΟ. Ο οποίος ΠΑΟ στο πρώτο του δείγμα με τη Λαμία, δε φάνηκε τρομακτικός και σίγουρα όχι καλύτερος του Άρη. Μετά, στη διακοπή, θα μπορεί η ομάδα, τα μαθήματα που ανέφερε ο Σίμος, να τα δουλέψει πιο αναλυτικά, με τις προσθήκες και των στόπερ που αναμένουμε.

Η ακτινογραφία των παικτών:

Σωτηρίου: Σταθερός, σοβαρός και αποτελεσματικός. Μία καλή εμφάνιση γενικά, που έδινε ηρεμία και ασφάλεια στην άμυνα. Κάποιες λάθος μεταβιβάσεις με τα πόδια, ήταν το μοναδικό που μπορεί να του επισημάνει κανείς - 9

Μαρινάκης: Καλό παιχνίδι σε γενικές γραμμές. Πάλεψε, έτρεξε, είχε και ανεβάσματα στο πρώτο ημίχρονο. Είχε και καλή συνεργασία και βοήθειες από τον Τσιλιανίδη που έπαιζε μπροστά του - 7

Κοροβέσης: Είχε διάθεση, πάλεψε, προσπάθησε, αλλά από την πλευρά του ήταν που έπαιξε ο Άρης. Τον ταλαιπώρησε ο Φετφατζίδης, έκανε λάθος στην αρχή της φάσης του γκολ του Άρη, αλλά και το πέναλτι. Έβγαλε την ασίστ, αλλά γενικά δεν ήταν το καλύτερο του παιχνίδι, παρότι τα έδωσε όλα, όπως συνήθως - 6

Νάστος: Ήταν, όπως πάντα, ορεξάτος και παθιασμένος. Αυτή τη φορά όμως, ήταν και πιο προσεκτικός και προσηλωμένος, από άλλες φορές. Έχει δύο σωτήριες παρεμβάσεις στο 1ο ημίχρονο και άπειρες μάχες με τον Ιντέγε. Κέρδισε τις πιο πολλές, έχασε και κάποιες, αλλά γενικά έπαιξε στο 101%, σε μία θέση που δεν ξέρει. Αν θέλει κάτι να του επισημάνει κάποιος, είναι οι 2-3 περιπτώσεις που δεν ακολουθεί την υπόλοιπη άμυνα και καλύπτει από το οφσάιντ τους παίκτες του Άρη - 8

Γιαννούλης: Σοβαρός και αποτελεσματικός, στις περισσότερες φάσεις. Είχε διάθεση και πάθος και βοήθησε πολύ. Ήταν επίσης πολύ προσεκτικός με την μπάλα, πετυχαίνοντας ένα από τα βασικά ζητούμενα από τους στόπερ μας, δηλαδή την ασφαλή πρώτη πάσα - 8

Μεγιάδο: Βάζει το γκολ, είναι παντού, τρέχει ασταμάτητα, πιέζει αγρίως και γενικά κάνει εξαιρετικό παιχνίδι. Με εξαίρεση μία λάθος πάσα έξω από την περιοχή, που παραλίγο να στοιχίσει, είναι καλός και στις κοντινές μεταβιβάσεις που κάνει. Πήρε και την κλασσική κίτρινη κάρτα του, αλλά γενικά ήταν ο MVP μαζί με τον Σωτηρίου - 9

Νέιρα: Δεν είναι στη μέρα του, φάνηκε και στη μεγάλη χαμένη ευκαιρία του. Όμως και πάλι από αυτόν πέρασε κάθε επίθεση, εκείνος ήταν που άπλωνε το παιχνίδι και για άλλη μία φορά έδειξε ότι ξέρει να πατά περιοχή. Παράλληλα μάρκαρε και πίεσε πολύ και ειδικά στο πρώτο 60λεπτο, είχε καλά κλεψίματα. Μετά το γκολ του Άρη ήταν αυτός που έδειξε χαρακτήρα και προσπάθησε να κρατήσει την ομάδα. Μπορούσε σίγουρα να αποφύγει την κίτρινη κάρτα. Κατά τη γνώμη μου, μπορούσε να αναλάβει και 1-2 στημένα - 7,5

Ναμπί: Στο καλό 1ο ημίχρονο έχει κάποιες από τις κλασσικές του ατομικές ενέργειες, που όμως μένουν ημιτελείς. Προσπαθεί να πιέσει και να μαρκάρει περισσότερο από ό,τι ξέραμε, αλλά όσο περνά η ώρα, τόσο το αμελεί περισσότερο. Τα στημένα του δεν ήταν καλά αυτή τη φορά. Θα μπορούσε η αλλαγή του με το Σακόρ να γίνει και 10-15 λεπτά νωρίτερα - 6

Σεμέντο: Κάνει ένα πολύ καλό 1ο ημίχρονο, με τη δεξιά πλευρά του Άρη να βλέπει διαρκώς ρήγματα από εκεί. Έδειξε ότι έχει το πακέτο (ταχύτητα - τεχνική) για να βοηθήσει πολύ. Προσπάθησε να βοηθήσει και αμυντικά, αλλά όσο περνούσε το ματς τόσο περισσότερο το αμελούσε, αφήνοντας τον Κοροβέση σε κάποιες φάσεις εκτεθειμένο. Ας ελπίσουμε να μην είναι σοβαρός ο τραυματισμός του που οδήγησε στην αλλαγή - 7,5

Τσιλιανίδης: Επιθετικά δε φάνηκε όσο ο Σεμέντο, αν και βοήθησε και εκείνος αρκετά. Ήταν όμως συνεπέστατος τακτικά σε όλο το ματς, με πολλές βοήθειες στο μπακ πίσω του και πολλά τρεξίματα. Φαίνεται ότι είναι από τις σημαντικές προσθήκες στην ομάδα - 7

Μάνος: Πίεσε πολύ, έτρεξε πολύ, έκανε πολλές κινήσεις (από μία τέτοια ξεκινά το γκολ) και γενικά ήταν πολύ καλός. Δε βρήκε ευκαιρίες για τελικές προσπάθειες, αλλά με τον τρόπο που έπαιξε, είναι σίγουρο ότι θα τις βρει στα επόμενα ματς - 7,5

Σασί: Μπήκε εκτάκτως λόγω του τραυματισμού του Σεμέντο (που δύσκολα θα έβγαινε αλλιώς). Πάλεψε, είχε διάθεση, τακτικά ήταν συνεπής, ενώ βρήκε και μία τελική στη μοναδική καλή συνεργασία του ΟΦΗ επιθετικά στο 2ο ημίχρονο. Θα μπορούσε να τελειώσει καλύτερα τη φάση, πιθανόν - 7

Σακόρ και Μπράουν έπαιξαν λίγο για να κριθούν.

Σίμος: Είχε προετοιμάσει καλά το ματς. Παρουσίασε μία οργανωμένη και μεθοδική ομάδα, που στο 1ο ημίχρονο έβγαλε αρκετά από αυτά για τα οποία μας είχε προετοιμάσει. Μια επιθετική ομάδα με ποδόσφαιρο κυριαρχίας, δηλαδή. Κατάφερε να μη δούμε το πρόβλημα στο αμυντικό transition που μας στοιχειώνει. Στο 2ο ημίχρονο που η ομάδα πιέζεται, ίσως θα μπορούσε να τη φρεσκάρει νωρίτερα με το Σακόρ αντί του Ναμπί. Γενικά πάντως δεν είχε και πολλές λύσεις στον πάγκο. Βέβαια δε γνωρίζουμε το βαθμό ετοιμότητας του Νορβηγού. Σίγουρα θα ήθελε να έχει το Φερέιρα, όταν είδε το Σεμέντο να ζητά αλλαγή. Με την ταχύτητά του και τους χώρους που είχε αφήσει ο Άρης, θα ήταν πολύ χρήσιμος. . Καταγράφουμε στα ενδιαφέροντα, ότι η ομάδα για 10 περίπου λεπτά έπαιξε με 3αδα πίσω. Σίγουρα όμως θετικό το ντεμπούτο του - 8