07/10/2019 - 19:37

Τα ματς του ΟΦΗ, δε θες να τελειώσουν!

Είναι παιχνίδια που βλέπεις και μέθοδο, ουσία και σοβαρότητα, αλλά κυρίως βλέπεις χαρά για το ποδόσφαιρο!

Χρίστος Σμπώκος
Πριν ξεκινήσει το παιχνίδι, περιμέναμε ένα σφιχτό αντίπαλο, παθιασμένο, που θα επιχειρήσει να χαλάσει το παιχνίδι του ΟΦΗ, βάζοντας αρκετή σκοπιμότητα στο τραπέζι. Και αυτό είδαμε. Έτσι, το παιχνίδι είχε δύο όψεις, μία σε κάθε ημίχρονο. Πιο ισορροπημένο ματς στο 1ο και ένας καταιγιστικός ΟΦΗ στο 2ο. Συνολικά, είδαμε ένα ακόμα χορταστικό ματς, με ωραίο ποδόσφαιρο, ρυθμό και φάσεις.

Πρώτο ημίχρονο: Φλυαρία και σκοπιμότητα

Ο Παπαβασιλείου, παρέταξε την ομάδα του με αλλαγές. Κάποιες του «έπιασαν», άλλες όχι τόσο. Οφείλει όμως κανείς, να του αναγνωρίσει ότι είχαν τη δική του ταυτότητα, με πιο επιθετικογενείς επιλογές, σε σχέση με ό,τι είχαμε δει μέχρι σήμερα.

Ήταν «τυχερός» που ο Μανιάτης δεν ήταν διαθέσιμος, έτσι μία αδυναμία διαπιστωμένη στον άξονα, με την κακή συνεργασία Κόρμπου - Μανιάτη και την έλλειψη ταχύτητας, διορθώθηκε. Ο Μαξίμοβιτς που έπαιξε εκεί, ήταν από τους διακριθέντες. Η απουσία του Άρσε δε φάνηκε καθόλου, με τον Μιλόγεβιτς να είναι ό,τι καλύτερο δημιουργικά για την ομάδα και να δυσκολεύει πολύ τον ΟΦΗ, ενώ και ο Παπανικολάου που προτιμήθηκε αντί του Καμαρά, πήγε καλά. Αρχικά τουλάχιστον. Τέλος, έχοντας δει το πρόβλημα στα προηγούμενα ματς από τη δεξιά πλευρά, επιχείρησε να διορθώσει και αυτό με τον Παπαγεωργίου αντί του Ρέντζα. Εδώ δεν τα κατάφερε. Κυρίως, γιατί η ρίζα του κακού είχε να κάνει με τις κακές επιστροφές και αμυντικές επιδόσεις του Τσιλούλη, που παίζει μπροστά του.

Ο ΟΦΗ στο 1ο ημίχρονο δεν μπήκε όπως θα ήθελε. Παρότι είχε διάθεση, δεν μπόρεσε να έχει ισορροπία, οι γραμμές έμοιαζαν μακριά και έπεσε για λίγο στην παγίδα του Πανιωνίου. Ίσως να είχε να κάνει και με την έλλειψη του Μεγιάδο, να χρειάστηκε η ομάδα, δηλαδή, λίγο χρόνο να προσαρμοστεί σε αυτήν. Κατοχή μπάλας, χωρίς όμως απειλητικές συνεργασίες. Δεν την αξιοποιούσε και περιοριζόταν σε μία φλυαρία, που βόλευε τον αντίπαλο. Αντιθέτως, ο Πανιώνιος, είχε στο νου του να εκμεταλλευτεί το διαπιστωμένο θέμα του ΟΦΗ στο αμυντικό transition και το ότι η άμυνά του παίζει πάρα πολύ ψηλά. Είχε δείξει τον τρόπο ο Αστέρας Τρίπολης, με το γκολ που είχε βάλει, έκανε το ίδιο και ο Πανιώνιος και βρήκε και εκείνος γκολ.

Το θετικό για τον ΟΦΗ ήταν, ότι παρότι δεν είχε πιάσει απόδοση, έμεινε ήρεμος και ήταν μεθοδικός. Πήγε τη μπάλα συστηματικά στη δεξιά πλευρά του Πανιωνίου και επιχείρησε να βρει ευκαιρίες με στημένες φάσεις, όπου επίσης υπήρχε διαπιστωμένο πρόβλημα του αντιπάλου. Το βρήκε, πήγε στο ημίχρονο ισόπαλος, έχοντας μεγαλύτερη ηρεμία για να αναδιοργανωθεί.

Δεύτερο ημίχρονο: Καταιγίδα και γιορτή

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΟΦΗ μπήκε «στα κόκκινα». Βελτίωσε το παιχνίδι του, σε όλους τους τομείς. Καλύτερος στο transition και την ισορροπία του, πιο δυνατός στις μονομαχίες, πιο πιεστικός ψηλά, πιο κοντά οι γραμμές του, καλύτερο και πιο κάθετο passing game και ακόμα περισσότερες πρωτοβουλίες, για παιχνίδι ένας εναντίον ενός. Πρακτικά, αξιοποίησε τον έλεγχο του ματς και την κατοχή της μπάλας. Είναι χαρακτηριστικό, ότι στο 1ο ημίχρονο είχε 6 τελικές προσπάθειες, ενώ στο 2ο ημίχρονο έκανε 15.

Όταν ο ΟΦΗ πιάνει απόδοση σαν αυτή του 2ου ημιχρόνου, είναι πολύ δύσκολο για τον αντίπαλο να ανταποκριθεί και κάπως έτσι και ο Πανιώνιος δε μπόρεσε να αντιδράσει, σε κανένα σημείο.

Τι μας άρεσε

Η μεθοδικότητα και η ψυχραιμία του πρώτου ημιχρόνου, όταν το ματς δεν πήγαινε όπως ήθελε ο ΟΦΗ και η επιμονή στο πλάνο.

Η χαρά και η διάθεση για ποδόσφαιρο που βγάζουν οι ποδοσφαιριστές. Το ευχαριστιούνται και οι ίδιοι και μαζί τους και όσοι παρακολουθούμε τα παιχνίδια του ΟΦΗ.

Η αδιαφορία του ΟΦΗ για τις (ακατανόητες) διαμαρτυρίες παικτών και πάγκου του αντιπάλου, στο 1ο ημίχρονο. Δεν επηρεάστηκε καθόλου και αυτό είναι πολύ θετικό.

Οι δηλώσεις του Γιώργου Σίμου, ο οποίος από παιχνίδι σε παιχνίδι "λύνεται" και μας παρουσιάζει, πέρα από ένα καλό προπονητή και έναν άνθρωπο με προσωπικότητα, σοβαρότητα, ικανό να «κουβαλήσει» το βάρος και τις αξίες αυτού του νέου ΟΦΗ.

Η πρωτοβουλία της ΠΑΕ ΟΦΗ για την εκστρατεία ενημέρωσης για την πρόληψη του Καρκίνου του Μαστού και της ενίσχυσης της ΜΚΟ «Στόχος - Πρόληψη».

Το κλίμα γιορτής στο γήπεδο.

Η κάλυψη της απουσίας του Μεγιάδο. Χρειάστηκε λίγη ώρα, αλλά η ομάδα έδειξε ότι μπορεί να διαχειρίζεται ικανοποιητικά, κομβικές απουσίες παικτών για το πλάνο της, όπως αυτή.

Η εμφάνιση του Σακόρ, που έδειξε ένα διαφορετικό, πολύ καλύτερο πρόσωπο. Είναι μία σημαντική επένδυση για τον ΟΦΗ ο ποδοσφαιριστής αυτός και είναι καλό που άλλαξε την εικόνα του.

Τι δε μας άρεσε

Σε ένα παιχνίδι με σκορ 4-1, 71% κατοχή και 21 τελικές, δε μπορείς να γκρινιάξεις και για πολλά, αλλά επειδή εχθρός του καλού είναι το καλύτερο, ας εντοπίσουμε κάποια σημεία.

Η έλλειψη ισορροπίας και σωστών τοποθετήσεων στο πρώτο ημίχρονο και η «επανάληψη» του ίδιου γκολ με τον Αστέρα.

Η φλυαρία του πρώτου ημιώρου.

Άντε τώρα να περιμένεις 2 εβδομάδες για το επόμενο ματς

Ο ΟΦΗ συνεχίζει να προσφέρει καλό θέαμα και να παρουσιάζει μια ωραία ποδοσφαιρική πρόταση, με μεθοδικότητα και σοβαρότητα, αλλά και κέφι και χαρά στο παιχνίδι του. Περιθώρια βελτίωσης πάντα θα υπάρχουν, αλλά είναι θετικό ότι βλέπουμε διαρκώς και πρόοδο. Μετά τη διακοπή, υπάρχει ένα δύσκολο πρόγραμμα, με απαιτητικά παιχνίδια και ανυπομονούμε να δούμε και σε αυτά, τον νέο ΟΦΗ του Σίμου.

Η ακτινογραφία των παικτών:

Σωτηρίου: Δεν είχε πολλή δουλειά. Δεν έχει και πολλά περιθώρια στο γκολ που δέχεται - 7

Μαρινάκης: Μεστό ματς, σοβαρός και πειθαρχημένος, με ανεβάσματα αρκετά - 7

Κοροβέσης: Καλό ματς, με πολλές βοήθειες επιθετικά και συνεισφορά στη δημιουργία. Βοήθησε τον Σεμέντο και πίεσαν πάρα πολύ τη δεξιά πλευρά του Πανιωνίου, αναδεικνύοντας τις αδυναμίες της - 8

Γιαννούλης: Όπως πάντα, απαραίτητος και σημαντικός στο χτίσιμο των επιθέσεων από πίσω. Πολύ θετικός και με αρκετά ανεβάσματα και ως αριστερό μπακ, όταν μεταφέρθηκε εκεί - 7,5

Νάστος: Όπως πάντα, είχε διάθεση και τα έδωσε όλα. Είχε λάθη στις τοποθετήσεις του και κάποιες αργές κινήσεις, αλλά κάνει ό,τι μπορεί σε μία θέση που δεν είναι αυτή που ξέρει - 6,5

Σακόρ: Αρχικά «χάνεται» στην έλλειψη ισορροπίας συνολικά της ομάδας, στο πρώτο ημίωρο. Σταδιακά ανεβάζει απόδοση, βελτιώνεται τακτικά και δείχνει πολύ θετικά σημάδια, τόσο αμυντικά, όπου ήταν δυναμικός και αποτελεσματικός, όσο και επιθετικά, με αρκετές πρωτοβουλίες. Θετική επανεμφάνιση - 8

Νέιρα: Κι αυτός ξεκινά μουδιασμένα και ανεβάζει στροφές, σταδιακά. Κι όταν ανεβάζει εκείνος στροφές, παίρνει μαζί κι όλη την ομάδα. Στο 2ο γκολ, μας θυμίζει ότι από πέρυσι είναι ο καλύτερος χαφ μας, στο να πατά περιοχή και να τελειώνει φάσεις - 8

Ναμπί: Πάρα πολύ καλός δημιουργικά, με ατομικές πρωτοβουλίες, σουτ, αλλά και κάθετες πάσες. Λίγο πιο αποτελεσματικός μπορεί να γίνει, πάντως, όπως και λίγο πιο διαθέσιμος στο αμυντικό κομμάτι. Τον ένιωσε για τα καλά ο Πανιώνιος - 8,5

Σεμέντο: Ο MVP του ματς, «ντοπαρισμένος» από την κλήση του στην Εθνική του ομάδα. Πολλές πρωτοβουλίες, πολλά τρεξίματα, δημιούργησε τεράστιο πρόβλημα στην αντίπαλη άμυνα και θα μπορούσε να έχει βάλει κι άλλο γκολ. Σε ματς με πιο ποιοτικούς αντιπάλους, θα χρειαστεί να κοιτάξει και λίγο περισσότερο τις επιστροφές του - 9

Τσιλιανίδης: Πολύ καλό ματς, αρκετές πρωτοβουλίες και δυναμική παρουσία στο παιχνίδι της ομάδας. Συνεισφέρει πολύ και αμυντικά, δείχνοντας προσήλωση και συνέπεια τακτικά - 8,5

Φιγκεϊρέντο: Παρότι είχε κλειστεί καλά και είχε λίγους χώρους, έδωσε μάχες, έκανε και 2-3 καλές ενέργειες, προσπάθησε να βρει φάσεις, ενώ πίεσε και πολύ καλά την αντίπαλη άμυνα. Δεν έπιασε την απόδοση του Αστέρα, αλλά σίγουρα βοήθησε - 7,5

Κουτρουμπής: Ορεξάτος όσο έπαιξε. Φάνηκε να έχει ενταχθεί στη φιλοσοφία της ομάδας και να είναι έτοιμος, μετά τη διακοπή, να αναλάβει τον ενεργό ρόλο, για τον οποίο προορίζεται.

Στάικος: Μπήκε με διάθεση και «ξεψαρωμένος». Δεν έπαιξε μεγάλο διάστημα για να κριθεί, αλλά είναι θετικό που μπαίνει κι αυτός στο rotation της ομάδας, πια.

Μάνος: Έκανε πολλά, για το λίγο χρόνο που έπαιξε. Δείχνει ότι είναι το φορ, που η αντίπαλη άμυνα τον νιώθει, για τα καλά. Φάνηκε να θέλει, υπερβολικά πολύ, ένα γκολ. Η διακοπή θα τον βοηθήσει να επανέλθει 100% και να ηρεμήσει. Τα γκολ θα έρθουν...