07/06/2020 - 10:41

Το έχασε μόνος του ο ΟΦΗ

Χωρίς να είναι χειρότερος, πλήρωσε τον αποσυντονισμό του μετά το 60' και την αναποτελεσματικότητά του

Χρίστος Σμπώκος
Κάτι αιώνες μετά, ξαναείδαμε ποδόσφαιρο λοιπόν. Σε ένα ματς που κύλησε σε αναμενόμενα πλαίσια, με βάση τα δεδομένα, ο ΟΦΗ ηττήθηκε, σε ένα ματς που εύκολα θα μπορούσε τουλάχιστον να μην το χάσει. Πάντως είδαμε ένα παιχνίδι καλό, ανοικτό και με ενδιαφέρον.

Οι δύο ομάδες έδειξαν ξανά τα στοιχεία που γνωρίζαμε ότι διαθέτουν. Με τη διαφορά ότι στις ειδικές συνθήκες που παίζουν τώρα, είναι πιο δύσκολο να εφαρμόσουν ολοκληρωμένα το πλάνο τους, να μην έχουν νεκρά διαστήματα και να βγάλουν τρεξίματα και αυτοματισμούς, που το Μάρτιο θα έβγαζαν. Επιβεβαίωσαν επίσης ξανά, ότι είναι δύο από τις καλές ομάδες του πρωταθλήματος, που αξίζει να κάτσει κανείς να δει τα παιχνίδια τους.

Το παιχνίδι:

1ο ημίχρονο: Σύνοψη του ΟΦΗ

Τα δύο ημίχρονα κύλησαν αντίστροφα. Πιο δυνατά μπήκε στο πρώτο 10λεπτο ο Άρης, όμως ο ΟΦΗ μετά βρήκε τα πατήματα του, κυκλοφόρησε τη μπάλα, έβγαλε φάσεις και σκόραρε. Παρότι ο Νέιρα εμφανώς ήταν έξω από τα νερά του στα πλάγια, η ομάδα έδειχνε αρκετά στοιχεία θετικά και έλεγχε το παιχνίδι, έχοντας κατοχή μπάλας και, κυρίως, έλεγχο του ρυθμού.

Δέχτηκε όμως ένα γκολ στο τέλος του ημιχρόνου, σε ένα σημείο που σε όλη τη σαιζόν είχε θέμα. Και μάλιστα, με ένα τρόπο που επίσης τον έχουμε ξαναδεί: ο εξτρέμ δε γυρίζει να βοηθήσει τον μπακ, οι 2 αμυντικοί χαφ έχουν κακές θέσεις και το κέντρο της άμυνας αργεί να βγει στη μπάλα, παρότι ο αντίπαλος δεν έχει παραπάνω παίκτες στην περιοχή. Κατά κάποιο τρόπο, ο ΟΦΗ είπε να μας θυμήσει το 1ο ημίχρονο και τα καλά και τα κακά του.

2ο ημίχρονο: Κακή διαχείριση του ματς και αναποτελεσματικότητα

Στη συνέχεια, ο ΟΦΗ μπήκε πιο δυνατά ως το 60'-65', αλλά μετά υπήρξε μία μεγάλη πτώση. Θεωρώ ότι οφείλεται λιγότερο σε ανέβασμα απόδοσης του Άρη (παρότι κατάφερε να βάλει περισσότερο στο παιχνίδι τον Φετφατζίδη) και περισσότερο στην κακή διαχείριση του ματς από τον ΟΦΗ. Οι αλλαγές δεν τον βοήθησαν, έχασε τον έλεγχο στα χαφ κυρίως, αποσυντονίστηκε και το πλήρωσε. Ένα αχρείαστο φάουλ έξω από την περιοχή και μία αδυναμία στο transition, ήταν αρκετά.

Βέβαια, ο ΟΦΗ θα μπορούσε έστω να ξαναμπεί στο ματς, αλλά πλήρωσε (όπως πολλές φορές μέσα στη σαιζόν) την αναποτελεσματικότητά του. Είναι στοιχείο που όποτε το βελτίωσε, πήρε νίκες.

Σε γενικές γραμμές, όταν τελειώνεις ένα ματς με 59% κατοχή μπάλας, 11 τελικές έναντι 8 του αντιπάλου, εκτός έδρας μάλιστα κι έχεις χάσει 3-1, σημαίνει ότι το έχασες μέσα από τα χέρια σου. Τα νεκρά διαστήματα και τα λάθη, ξέραμε από πριν ότι θα στοιχίσουν. Αυτή τη φορά την πάτησε ο ΟΦΗ. Από νωρίς πήρε το μάθημα, ίσως και να αποδειχθεί χρήσιμο στην πορεία αυτού του μίνι πρωταθλήματος.

Τι κρατάμε από το ματς:

• «Απαντώντας» σε μία από τις ερωτήσεις που είχαμε ενόψει των play offs ο Σίμος έδειξε ότι θα προσπαθήσει να αξιολογήσει ποδοσφαιριστές (πχ, Γουάλι, Μάνο, Νοικοκυράκη), να δώσει χρόνο σε παίκτες που έλειπαν (πχ Σακόρ) και να δοκιμάσει παίκτες σε διαφορετικές θέσεις (πχ, Νέιρα, αν και προσωπικά περίμενα αυτή τη δοκιμή με το Ναμπί). Το ανέφερε άλλωστε και στις δηλώσεις του στη Nova.

• O ΟΦΗ είναι ομάδα που στηρίζεται στα καλά τρεξίματα της και στους αυτοματισμούς της. Οπότε, λογικά όσο κυλούν τα παιχνίδια θα βελτιώνεται.

• Υπάρχουν αδυναμίες που «επιμένουν» και είναι σημαντικό, έστω και στις ειδικές συνθήκες αυτές, να προσπαθήσει να τις βελτιώσει, ενόψει και της νέας σαιζόν.

• Είδαμε ξανά ποδόσφαιρο. Κι αυτό είναι το πιο σημαντικό. Η ζωή προχωρά…

Η ακτινογραφία των παικτών:

Γουάλι: Περίεργη περίπτωση τερματοφύλακα. Δεν ήταν σε καλή μέρα από ό,τι φάνηκε. Πιθανότατα δε θα μπορούσε να βγάλει κάποιο από τα 3 γκολ, αλλά το ότι έμεινε όρθιος στα 2 (κυρίως στο 3ο) είναι αγχωτικό. Δεν έπαιξε κι όσο καλά περιμέναμε με τα πόδια - 5

Μαρινάκης: Πήγε καλά, κυρίως στο 1ο ημίχρονο. Ανέβηκε αρκετά και βοήθησε επιθετικά. Είχε απέναντί του το Μπρούνο Γκάμα, ένα από τα καλά εξτρέμ του πρωταθλήματος. Όσο περνούσε η ώρα, έπεφτε η απόδοσή του - 5,5

Γιαννούλης: Ο Άρης δεν έβαλε τη μπάλα στην περιοχή και δεν απείλησε από τον άξονα. Έτσι οι στόπερ του ΟΦΗ είχαν λιγότερη δουλειά. Στο 1ο γκολ συνολικά το κέντρο άμυνας αδρανεί - 5,5

Κουτρουμπής: Ισχύει, λίγο - πολύ, ό,τι και για τον Γιαννούλη. Μπορούσε να πάει και καλύτερα στο θέμα των μεταβιβάσεών του - 5,5

Κοροβέσης: Πήγε πάρα πολύ καλά με το Φετφατζίδη, προσπάθησε να ανέβει και αρκετές φορές, απέφυγε λάθη και γενικά ήταν από τους καλύτερους του ΟΦΗ. Στο 1ο γκολ μένει χωρίς καμία βοήθεια - 6,5

Μεγιάδο: Μαχητικός και πιεστικός, όπως τον ξέραμε. Απέφυγε τα λάθη στις μεταβιβάσεις του και γενικά πήγε καλά. Μοναδικό ψεγάδι, η απουσία του από τη φάση του 1ου γκολ του Άρη - 7

Σακόρ: Ξεκίνησε μουδιασμένος, αλλά μετά το 10λεπτο ανέβασε ρυθμό, σκόραρε και μοίραζε παιχνίδι. Η έξοδός του αποσυντόνισε πολύ την ομάδα - 6

Ναμπί: Είχε όρεξη, είχε ιδέες, αλλά δεν του έπιασαν τα περισσότερα. Δεν του πήγαν καλά και οι στημένες φάσεις που ανέλαβε. Το πάλεψε, αλλά δεν ήταν η μέρα του, παρότι είχε συμβολή στην καλή εικόνα του 1ου ημιχρόνου - 6

Νέιρα: Δεν είναι εξτρέμ. Δυσκολευόταν εκεί να παίξει όπως ξέρουμε, αλλά το πάλεψε. Είχε κακά τελειώματα σε 2-3 καλές ευκαιρίες. Όταν ήρθε στον άξονα, έβγαλε 3 κάθετες, μισό - γκολ. Ίσως άργησε να μετακινηθεί προς τα μέσα - 5,5

Σεμέντο: Παρότι συμμετέχει στο γκολ, είναι γενικά εκτός ματς. Συμμετέχει (ή πιο σωστά δε συμμετέχει) και στη φάση της ισοφάρισης. Γενικά, το ότι έβγαλε το 90λεπτο, με 5 αλλαγές, είναι αρκετά κολακευτικό - 4

Μάνος: Κινητικός, ορεξάτος, έψαξε τις φάσεις, βγάζει την ασσίστ στο γκολ και γενικά βοηθά πολύ. Έπαιξε για την ομάδα, πίεσε, γύρισε και γενικά συμμετείχε πολύ και έδειχνε πιο ήρεμος από ό,τι στα τελευταία του ματς. Η έξοδός του, έκανε τον ΟΦΗ λιγότερο απειλητικό - 6,5

Στάικος: Ημιτελείς προσπάθειες, λάθη και ένα διπλό στο 2ο γκολ, με αχρείαστο φάουλ. Δεν ήταν σε καλή μέρα και δε βοήθησε από όταν μπήκε - 4

Φιγκεϊρέντο: Άργησε να μπει στο ματς, βρήκε 2 καλές ευκαιρίες όταν ο Νέιρα έπαιξε στον άξονα και τον τροφοδότησε σωστά και κάθετα, αλλά δε μπόρεσε να σκοράρει - 5,5

Νοικοκυράκης, Βίκτορ και Μπράουν μπήκαν αρκετά αργά για να κριθούν. Πάντως, ο Νοικοκυράκης έδειξε ορεξάτος και ξεψαρωμένος.

ΥΓ: Εμφανής η αποχή και στο διαιτητή του ματς.