18/02/2020 - 17:45

Τώρα, μετράνε οι νίκες... Έστω κι έτσι!

Ο ΟΦΗ έπαιζε έναν τελικό, απέναντι στον βασικό του ανταγωνιστή ως χθες, Ατρόμητο. Τον κέρδισε, έστω κι αν έπαιξε μόνο ένα ημίχρονο. Στη φάση που βρισκόμαστε, αυτό είναι το σημαντικό.

Χρίστος Σμπώκος
Όλοι ξέραμε - και μετά τα αποτελέσματα του Σαββατοκύριακου, ότι η ώρα της κρίσης για την είσοδο του ΟΦΗ στην 6αδα είχε φτάσει. Στο ματς με τον Ατρόμητο ο ΟΦΗ έπρεπε, μετά από καιρό, να κάνει κάτι και ο ίδιος για τον εαυτό του. Ευτυχώς το έκανε. Τώρα κρατά την τύχη του, στα δικά του πόδια. Αλλά για να συνεχίσει στα επόμενα 2 ματς και να φτάσει ως το τέλος, πρέπει να κρατήσει την ψυχολογία της νίκης αυτής, τη διάθεση και το «νεύρο» του 2ου ημιχρόνου, αλλά και να βελτιώσει πολλά από τα αγωνιστικά του στοιχεία.

Το παιχνίδι

1ο ημίχρονο - Ο Ατρόμητος έκανε αυτά που περιμέναμε από τον ΟΦΗ

Πριν το ματς, συζητούσαμε για το αργό κέντρο άμυνας του Ατρομήτου, την έλλειψη ταχύτητας και στα αμυντικά χαφ, αλλά και την αδυναμία του στα πλάγια μπακ. Περιμέναμε δηλαδή πίεση ψηλά, πολλές κινήσεις στην πλάτη της άμυνας, ανάμεσα σε στόπερ και μπακ, αλλά και ενδιάμεσα από τις γραμμές του Ατρομήτου. Δε συνέβη τίποτα από αυτά. Αντιθέτως, ο Ατρόμητος, με μία επιθετικότερη του αναμενομένου προσέγγιση (απόρροια της νίκης της Τρίπολης στον Βόλο, που ανέβασε το βαθμολογικό πήχη για την 6αδα) τα έκανε.

Πίεζε ψηλά συστηματικά, με κάποια 5λεπτα μεγαλύτερης έντασης, κατορθώνοντας να σταματήσει το σωστό χτίσιμο επιθέσεων του ΟΦΗ. Η απουσία του Νέιρα ήταν - απελπιστικά - εμφανής, με τον Ναμπί να μένει πολύ ψηλά και να μη μπορεί να δώσει λύσεις. Παράλληλα ο Ατρόμητος, συστηματικά, έψαχνε επιθέσεις σημαδεύοντας την πλάτη της άμυνας του ΟΦΗ, που χθες είχε βαριά κορμιά, αλλά και ανάμεσα σε στόπερ και μπακ. Κυρίως στην πλευρά Βαφέα και Γιαννούλη. Με Μανούσο, Γιακουμάκη και Ενσικουλού να κινούνται πολύ και να αλλάζουν θέσεις, η επιλογή αυτή του βγήκε.

Κάπως έτσι ο Ατρόμητος έβγαλε 2-3 καλές φάσεις στο 1ο ημίχρονο, τη στιγμή που ο ΟΦΗ δεν έφτανε με τίποτα στην περιοχή, έψαχνε τον Φιγκεϊρέντο με ψηλές μπάλες και είχε εντελώς εκτός ματς, τους 2 εξτρέμ του και τον Ναμπί. Γενικά ο ΟΦΗ στο διάστημα αυτό, δεν πήρε ποτέ τον έλεγχο του παιχνιδιού, δεν έκανε το δικό του παιχνίδι κι άφησε τον Ατρόμητο να παίζει «σαν ΟΦΗ».

2ο ημίχρονο - Οι αλλαγές αυτή τη φορά ευνόησαν τον ΟΦΗ

Σε αντίθεση με το ματς της Τούμπας, οι αλλαγές του ημιχρόνου ήταν υπέρ του ΟΦΗ. Ο Σίμος, βλέποντας το σοβαρό πρόβλημα στο χτίσιμο των επιθέσεων και την έλλειψη ενέργειας και έντασης στα χαφ, πέρασε τον Βαφέα εκτός ματς, γύρισε στόπερ τον Βίκτορ και δίπλα στον Μεγιάδο έβαλε τον Στάικο.

Την ίδια στιγμή, αναγκαστικά, ο Κατράνης βγήκε για τον Ατρόμητο και στη θέση του ως αριστερό μπακ μπήκε ο Νάτσος, ένας μάλλον άπειρος και σίγουρα δεξιός μπακ.

Η διαφορά φάνηκε αμέσως. Ο ΟΦΗ πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού, πήρε κατοχή μπάλας, άρχισε να γίνεται πιο πιεστικός και να βάζει ένταση. ενώ έγινε και πιο κάθετος στο passing game του. Η διαφορά φάνηκε ακόμα περισσότερο, όταν έγιναν οι 2 επόμενες αλλαγές. Η είσοδος του Βαζ στο 63’ αντί του Ναμπί, έκανε τον ΟΦΗ πιο γρήγορο, πιο δημιουργικό και πιο κινητικό. Αντιθέτως η έξοδος του Μανούσου, λίγα λεπτά αργότερα, με ένα αμυντικό χαφ να μπαίνει στη θέση του (Μάντσον), έκανε τον Ατρόμητο ελάχιστα απειλητικό και έδωσε σύνθημα οπισθοχώρησης.

Κάπως έτσι, από το 55'-60' έως και το 80', ο ΟΦΗ κυριάρχησε, άρχισε να πατά πολύ στην περιοχή, να βγάζει τελικές εντός εστίας, να δοκιμάζει τον Μέγερι και, γενικά, να ψάχνει με μεθοδικό τρόπο και στα σοβαρά το γκολ. Το βρήκε 2 φορές που δε μέτρησαν, αλλά το πέτυχε στην 3η και φαρμακερή, χάρη στην ποδοσφαιρική ευφυΐα και οξυδέρκεια του Φιγκεϊρέντο. Στο τελευταίο 15λεπτο, ο ΟΦΗ έδειξε πιο έτοιμος από άλλα ματς, να διαχειριστεί το προβάδισμά του. Δεν κλείστηκε, δε γύρισε πολλά μέτρα πίσω, πίεσε ψηλά τον Ατρόμητο και δεν τον άφησε να βάζει τη μπάλα στην περιοχή, όπου είχε «παρκάρει» πολλούς παίκτες (είσοδος Βέλλιου, προώθηση Γούτα κλπ).

Το ρεζουμέ

Ο ΟΦΗ πήρε ένα ματς - τελικό, παίζοντας, ουσιαστικά, μόνο ένα ημίχρονο. Αυτό, πρακτικά, δείχνει ότι είναι ανώτερος σαν ομάδα, αλλά δείχνει κιόλας ότι «πετάει» ακόμα ημίχρονα. Η διάρκεια στα 2 τελευταία ματς, θα είναι βασικό ζητούμενο.

Το δεύτερο ζητούμενο θα είναι, όπως γράφω καιρό κι όπως είπε και ο Σίμος μετά (αλλά και πριν) το ματς, η αποτελεσματικότητα. Με τον Ατρόμητο, στο πρώτο ημίχρονο ο ΟΦΗ είχε 5 τελικές κι ο Ατρόμητος 2. Απειλητική ομάδα, όμως, σε καμία περίπτωση δεν ήταν ο ΟΦΗ. Στο 2ο ημίχρονο, ο ΟΦΗ έχει 7 τελικές (+2 τα ακυρωθέντα γκολ), εκ των οποίων οι 4 εντός εστίας. Γι’ αυτό πήρε και το ματς.

Σημειώσεις

Τρία εξω-αγωνιστικά σχόλια, κόντρα στο «χαρακτήρα» αυτού του κειμένου:

1. Είδα το ματς από την τηλεόραση. Η διαφορά στον παλμό και την ένταση της εξέδρας, ήταν εμφανής και νομίζω ότι έδωσε σοβαρή ώθηση.

2. Η εικόνα της διοίκησης στη διάρκεια και μετά το ματς, νομίζω ότι είναι η καλύτερη απάντηση σε σενάρια αποχωρήσεων, αλλά και σε συνομωσιολόγους, που αμφέβαλαν για το αν η ομάδα θέλει να μπει στα play off.

3. Δεν ασχολούμαι ποτέ με διαιτησία. Με αφορμή, όμως, τις δηλώσεις Παντελίδη, έχω ένα γενικό σχόλιο. Θα κάνει πολύ καλό στο ποδόσφαιρό μας, αν πρώτα από όλα οι ίδιοι οι ποδοσφαιριστές, προπονητές και παράγοντες, κάτσουν να μελετήσουν τη χρήση του VAR. Θα έχουμε λιγότερες διαμαρτυρίες, λιγότερες ανούσιες γκρίνιες και πιθανόν και καλύτερη εφαρμογή του.

Η ακτινογραφία των παικτών

Σωτηρίου: Σταθερός όταν χρειάστηκε. Κάνει λάθος εκτίμηση στη φάση, που πιάνει τη μπάλα έξω από την περιοχή, αλλά τον έσωσε το VAR. Με τα πόδια τον έχουμε δει και καλύτερο. 6

Μπράουν: Είχε διάθεση, ανέβηκε αρκετές φορές και απέφυγε τις αδράνειες αμυντικά. Κάνει, γενικά, καλό ματς. 6,5

Γιαννούλης: Δυσκολεύεται με Γιακουμάκη και Μανούσο να κινούνται διαρκώς, ανάμεσα σε εκείνον και το Βαφέα. Επιθετικά πήρε λίγες προσπάθειες. Ευτυχώς από το επόμενο ματς, επανέρχεται στα στόπερ. 5,5

Βαφέας: Σημάδευαν την πλάτη και δίπλα του, σε όλο το πρώτο ημίχρονο και πιέστηκε αρκετά. Με τη μπάλα στα πόδια, έκανε και κάποια λάθη, που δε στοίχισαν πάντως. 5

Κουτρουμπής: Αν δούμε το ματς συνολικά κι όχι μόνο το 2ο ημίχρονο, θα ήταν ο MVP του ΟΦΗ. Αλάνθαστος με τη μπάλα στα πόδια, παίρνει πρωτοβουλίες, ενίοτε αναλαμβάνοντας και το ρόλο των χαφ. Αμυντικά είχε καλές τοποθετήσεις, χωρίς αδράνειες και λάθη. 7,5

Βίκτορ: Το οξύμωρο είναι ότι πήγε καλύτερα ως στόπερ, παρά ως χαφ. Στο 1ο ημίχρονο, δε βοήθησε στην ανάπτυξη. Είχε και κάποιες λάθος τοποθετήσεις αμυντικά. Στο 2ο ημίχρονο, ήταν πιο σταθερός. Στις στατικές φάσεις, φαίνεται ότι θα βοηθήσει. 5,5

Μεγιάδο: Πιεστικός και δυναμικός, όπως πάντα. Στο 1ο ημίχρονο προσπαθεί, χωρίς μεγάλη επιτυχία, να καλύψει την απουσία του Νέιρα δημιουργικά. Στο 2ο με την ομάδα να παίζει πιο σωστά, ανέβασε κι εκείνος τις επιδόσεις του με τη μπάλα στα πόδια. 7

Ναμπί: Η απουσία του Νέιρα τον έφερε στην 11αδα. Αποδείχθηκε ότι δεν είναι έτοιμος για να ξεκινήσει. Δε ζητούσε χαμηλά τη μπάλα, για να βοηθήσει στο χτίσιμο των επιθέσεων, όταν την έπαιρνε, δεν είχε ουσία κι όταν η ομάδα αμυνόταν, απλά παρακολουθούσε. Μάλλον δεν έπρεπε να ξεκινήσει και σίγουρα μπορούσε να βγει κι ακόμα πιο νωρίς. 4,5

Σεμέντο: Αν δεν ήταν ματς που χρειαζόταν ο ΟΦΗ γκολ και αν ο Ναμπί δεν ήταν σε τόσο κακή κατάσταση, θα είχε βγει από νωρίς μάλλον. Επιθετικά χλιαρός και τακτικά ασυνεπής στο πρώτο 45λεπτο. Στο 2ο ημίχρονο, όταν όλη η ομάδα ανέβασε απόδοση, αλλά και ο Παντελίδης έφερε από εκεί το Νάτσο, ανέβηκε, δημιούργησε ρήγματα και έγινε απειλητικός. Συνεχίζει να είναι για εκείνον ζητούμενο η διάρκεια και η αποτελεσματικότητα. 6

Τσιλιανίδης: Ισχύει ό,τι και για τον Σεμέντο. Στο 1ο ημίχρονο, δε βοήθησε καθόλου. Στο 2ο όταν η ομάδα ξύπνησε, ήταν πιο δραστήριος, αλλά όχι στα επίπεδα που τον είχαμε συνηθίσει. Και για εκείνον ζητούμενο είναι η διάρκεια και η αποτελεσματικότητα. 6

Φιγκεϊρέντο: Στο 1ο ημίχρονο πασχίζει να γίνει απειλητικός, αλλά ο τρόπος που παίζει η ομάδα, το κάνει ανέφικτο, με ψηλές μπάλες ανάμεσα σε 2 στόπερ ψηλά και σκληρά. Στο 2ο ημίχρονο όμως, η ομάδα τον αξιοποιεί καλύτερα. Βάζει ένα γκολ ποδοσφαιρική ευφυίας και ποιότητας και χάνει λίγο αργότερα ακόμα ένα. Δικαιωματικά MVP του ματς, ίσως και του 2ου γύρου συνολικά. 8

Στάικος: Μπήκε κι έδωσε πνοή και ώθηση στα χαφ και γενικά στην ομάδα. Βγάζει 2 καλά σουτ, παίζει σωστά και μοιράζει παιχνίδι, ενώ βοηθά πολύ στην πίεση ψηλά και στις ανακτήσεις των επιθέσεων. 7,5

Βαζ: Μπαίνει με κέφι, τρέχει πολύ, δημιουργεί και, κυρίως, δίνει ταχύτητα στην επίθεση και συμβάλει στο συνδυαστικό παιχνίδι, που μας έχει συνηθίσει να έχει ο ΟΦΗ. Μπορούσε να μπει και πιο νωρίς ή και να ξεκινήσει το ματς. 7

Νάστος: Μπήκε στις καθυστερήσεις να βοηθήσει στις ψηλές μπάλες προς τους ακροβολισμένους παίκτες του αντιπάλου, μέσα στην περιοχή.