Από παιχνίδι σε παιχνίδι, ο ΟΦΗ προσθέτει στοιχεία, βελτιώνεται και κάνει ό,τι μας είχε υποσχεθεί.

Χρίστος Σμπώκος
Περιμέναμε ένα πιο κλειστό και δύσκολο παιχνίδι και, όντως, αυτό είδαμε. Περιμέναμε να δούμε πώς θα ανταποκριθεί ο ΟΦΗ στο ρόλο του φαβορί, σε ένα πρώτο τέτοιο τεστ. Και το πέρασε το τεστ, άνετα. Δεν αρίστευσε, αλλά είναι υπερβολικά νωρίς να ζητάμε κάτι τέτοιο.

Η εικόνα του ματς:

Ο Παναιτωλικός μπήκε αναποφάσιστος, ως προς το βασικό δίλημμα, που ξέραμε ότι θα αντιμετωπίσει. Να παίξει ανοιχτά, όπως ξέρει ή σφιχτά; Έτσι, στο πρώτο μισάωρο υπήρχαν 5λεπτα που ανέβαινε και κρατούσε τον ΟΦΗ αρκετά άνετα μακριά, δημιουργώντας του και μια ανησυχία αμυντικά και 5λεπτα που εγκλωβιζόταν στο δικό του 3ο του γηπέδου. Βγήκαν κάποιες φάσεις, με κύριο εκφραστή τον Μάνο, αλλά δεν του πήγαν οι τελικές και έτσι το γκολ δεν ήρθε.

Στο μισάωρο, ήρθε η κόκκινη του Μιμίτο να αλλάξει την εικόνα. Η αποβολή βοήθησε τον Παναιτωλικό να αποφασίσει τι θα κάνει. Αποφάσισε να παίξει κλειστά και να δώσει μέτρα. Ως το τέλος του ημιχρόνου, οι 2 ομάδες προσπαθούσαν να προσαρμοστούν στα νέα δεδομένα και ο ΟΦΗ δεν πήρε άμεσα τα οφέλη της εξέλιξης αυτής.

Γενικά ο ΟΦΗ σε όλο το 45λεπτο, αλλά κυρίως όταν έκλεισαν οι χώροι, φάνηκε στατικός και αργός στην κίνησή του, με αποτέλεσμα να μην πιέσει όσο θα ήθελε.

Στην αρχή του 2ου ημιχρόνου όμως, ήρθε και ένα δώρο, με τον αντίπαλο να του κάνει πιο εύκολη τη ζωή. Ο Παναιτωλικός αποφάσισε να παίξει χωρίς φορ, να δώσει και άλλα μέτρα και να μπει εθελοντικά στην περιοχή του. Και το πλήρωσε. Ο ΟΦΗ ανέβασε ταχύτητα στις επιθετικές του συνεργασίες, όπως ξέραμε ότι του αρέσει να κάνει, έβαλε προς τα μέσα τους εξτρέμ του, έπαιξε κάθετα με τα χαφ του και βρήκε 2 γρήγορα γκολ.

Όταν κατάλαβε τη γκάφα ο πάγκος του Παναιτωλικού και έβαλε το Μοράρ, παίζοντας ξανά με φορ, ήταν αργά. Παρότι έκανε γκολ και μείωσε (σε μια φάση συνδυασμού κακού transition και αδράνειας στην 4αδα της άμυνας), δεν του άφησε ποτέ περιθώριο ο ΟΦΗ να γίνει απειλητικός. Κράτησε τη μπάλα, την κυκλοφόρησε, έψαξε και φάσεις. Ειδικά μετά την είσοδο του Σακόρ και του ανεβάσματος του Νέιρα σαν 10αρι, το ματς κλείδωσε και ο ΟΦΗ το έλεγξε πλήρως.

Τι κρατάμε:

• Τη νίκη που δίνει ψυχολογία

• Την καλή μας αντίδραση και τη βελτίωση στο 2ο ημίχρονο.

• Την άνεση που πατάμε περιοχή (15 τελικές, οι 10 εντός εστίας)

• Τις καλές συνεργασίες των 3 επιθετικών και των χαφ.

• Την εμφάνιση Μαρινάκη ως στόπερ.

• Το καλό πρεσάρισμα ψηλά.

• Την εξαιρετική κυκλοφορία μπάλας, ειδικά στο τέλος (κρατήσαμε το σκορ, παίζοντας).

Τι μας προβληματίζει:

• Η στατικότητά μας στο 1ο ημίχρονο.

• Τα 2-3 νεκρά διαστήματα, που οδήγησαν σε λάθος αντίδραση στο transition και μικρό-ευκαιρίες του αντιπάλου και το γκολ.

Σε γενικές γραμμές, η ομάδα σε κάθε ματς βαδίζει σταθερά προς το στόχο της. Παραγωγικό ποδόσφαιρο, κυριαρχία στο γήπεδο και επιθετικότητα. Με διόρθωση των λαθών, από ματς σε ματς και προσθήκη στοιχείων. Ό,τι μας είχε υποσχεθεί εξαρχής ο Σίμος (εκ μέρους όλου του τιμ, όπως λέει κι ο ίδιος). Χτίζεται κάτι ωραίο και, από παιχνίδι σε παιχνίδι, βλέπουμε όσα μας είχε «υποσχεθεί» η ομάδα.

Κάπως έτσι, με μεγαλύτερη ηρεμία και διάθεση, μας δίνεται η ευκαιρία να ασχοληθούμε και με άλλα πολύ ωραία πράγματα, όπως το οικοδόμημα των Ακαδημιών που χτίζεται

Η ακτινογραφία των παικτών:

Σωτηρίου: Σταθερός και καλός με τα πόδια, για ακόμα ένα ματς, δεν είχε πολλή δουλειά πάντως - 7,5

Μαρινάκης: Πολύ καλός και ως μπακ για μισή ώρα και ως στόπερ στα υπόλοιπα 60’. Έχει ξεκινήσει πολύ καλά - 8

Κοροβέσης: Μπήκε ορεξάτος, είχε διάθεση, αλλά τραυματίστηκε νωρίς και βγήκε.

Γιαννούλης: Ως στόπερ πήγε πολύ καλά στο πρώτο μισάωρο. Ως μπακ δε φάνηκε τόσο πολύ, αλλά είχε γενικά θετική παρουσία - 7,5

Νάστος: Εξαιρετική εμφάνιση, με εξαίρεση τη φάση του γκολ. Καλός στο χτίσιμο του παιχνιδιού και στις φάσεις που χρειάστηκε πίσω - 8

Μεγιάδο: Πολύ καλό ματς, πολλά τρεξίματα, πίεση και κλεψίματα. Ανέβηκε, όταν χρειάστηκε. Την κάρτα μπορούσε να την αποφύγει… - 8

Νέιρα: Δε μπήκε από την αρχή καλά και δε συμμετείχε τόσο στο παιχνίδι της ομάδας, ως την κόκκινη. Μετά πήρε μέτρα στο γήπεδο, πήρε πρωτοβουλίες, έκανε παιχνίδι και ήταν ο γνωστός Νέιρα. Βγάζει μια εξαιρετική κάθετη στον Μάνο στο 2ο γκολ. Κι αυτός την κάρτα μπορούσε να την αποφύγει - 8

Ναμπί: Είχε διάθεση, πήρε μπάλα, αλλά δεν είχε ουσία. Φτιάχνει μόνος του 3 φάσεις, αλλά και στις 3 δεν τις τελειώνει καλά. Είναι σημαντικό να αρχίσει να φτιάχνει φάσεις και για τους υπόλοιπους - 7,5

Τσιλιανίδης: Ο καλύτερος χθες. Του ταιριάζει το παιχνίδι του ΟΦΗ και φαίνεται. Χθες ήταν ο πιο δραστήριος και κυρίως ο πιο γρήγορος στις κινήσεις του. Όταν ήρθε πιο κοντά στον Μάνο, βρήκε και τα γκολ - 9

Μάνος: Αν και δεν του έπιασαν εξαρχής οι φάσεις, σκόραρε ξανά και ήταν ο φορ που τον νιώθει καλά η αντίπαλη άμυνα. Καλές συνεργασίες με τα εξτρέμ και πάλι - 8,5

Σεμέντο: Καλός, αλλά όχι σε όλο το 90λεπτο. Όταν πλησίασε στην περιοχή, δημιούργησε ρήγματα και σε ένα από αυτά ήρθε το 1ο γκολ. Με μεγαλύτερη διάρκεια και πιο απειλητική διάθεση, θα δείξει ακόμα περισσότερα - 7,5

Μπράουν: Μπαίνει στο 30, δεν κάνει καλό ματς και από την πλευρά του έρχονται όλοι οι κίνδυνοι. Επιθετικά, δε βοήθησε όσο χρειάζεται η ομάδα από τα μπακ της - 6

Σακόρ: Έπαιξε 16 λεπτά, βοήθησε να κλειδώσει το ματς και να το ελέγξει πλήρως ο ΟΦΗ. Κάνει μια πολύ καλή κίνηση, υποδέχεται την κάθετη του Νέιρα, αλλά κόβεται με οφσάιντ (κακώς), δείχνοντας πάντως ότι πατάει περιοχή.

Φιγκεϊρέντο: Έπαιξε πολύ λίγο για να κριθεί.