27/05/2018 - 18:50

5άρα και πρωτάθλημα για τον ΟΦΗ!

ΟΦΗ-Σπάρτη 5-0
Ετικέτες:

Μέσα σε μία εντυπωσιακή ατμόσφαιρα που δημιούργησαν στο Γεντί Κουλέ οι περίπου 6.000 φίλαθλοι, ο ΟΦΗ κέρδισε την Σπάρτη με το εμφατικό 5-0 και έβαλε τέλος και επίσημα στην «μάυρη» 3ετία των κατώτερων κατηγοριών κερδίζοντας εκτός από την άνοδο και το πρωτάθλημα της Football League για την σεζόν 2017-2018.

Ο ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο ήταν καταιγιστικός. Φρόντισε από τα πρώτα κίολας λεπτά να δείξει ότι το παιχνίδι είναι η δική του φιέστα και δεν άφησε τη Σπάρτη, η οποία καιγόταν για βαθμούς σωτηρίας, να κρατήσει την μπάλα και φυσικά να δημιουργήσει προϋποθέσεις μπροστά από τον Στρέζο. Οι ασπρόμαυροι είχαν την κατοχή του παιχνιδιού, κυκλοφορούσαν όμορφα την μπάλα, σε πολλές περιπτώσεις και εντός της μεγάλης περιοχής, και δεν άργησαν να ανοίξουν το σκορ με τον Μάνο στο 11ο λεπτό, ο οποίος έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα από κοντά, έπειτα από σέντρα του Βασίλη Κουτσιανικούλη βάζοντας φωτιά στο ήδη γιορτινό Γεντί Κουλέ. Ο «πιστολέρο» του ΟΦΗ, Μάνος, κλείδωσε από νωρίς την νίκη διπλασιάζοντας τα τέρματα του στο 26ο λεπτό με μακρινό δυνατό σουτ. Οι Μάνος και Κουτσιανικούλης συνέχιζαν να εκθέτουν την άμυνα της Σπάρτης χάνοντας ευκαιρίες που θα μπορούσαν να κλείσουν το ημίχρονο με παραπάνω γκολ διαφορά.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν υπήρξαν σημαντικές αλλαγές και ο ΟΦΗ συνέχισε να κάνει αυτό που ξέρει πολύ καλά φέτος, δηλαδή να πιέζει ασφυκτικά τον αντίπαλο και να σκοράρει με χαρακτηριστική άνεση. Η Σπάρτη προσπάθησε κάπως να κάνει αισθητή την παρουσία της χάνοντας την πρώτη της σημαντική ευκαιρία με τον Τσιόφου στο 55’. Από κει και πέρα ο ΟΦΗ έκανε τα δικά του. Πρώτα ο Κουτσιανικούλης στο 65’ θέλησε και εκείνος να αποζημιωθεί από τις χαμένες του ευκαιρίες βάζοντας το όνομα του στην λίστα των σκόρερ, κάνοντας το 3-0. Τρία λεπτά αργότερα, ο Μάνος πέτυχε το δικό του χατ-τρικ σημειώνοντας το 4-0 με πλασέ. Ο ΟΦΗ δεν σταμάτησε εκεί και στο 71’ μετά από ασίστ του Κουτσιανικούλη ο Παπαστεριανός διεύρυνε το σκορ στο 5-0, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, ενώ ο κόσμος του ΟΦΗ είχε στήσει μέχρι το τέλος του παιχνιδιού το δικό του πάρτι στις κερκίδες.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το παιχνίδι ξεκίνησε!

2' Σέντρα-σούτ του Μπολάκη, η μπάλα έφυγε παράλληλα, άουτ.

11' Το 1-0 για τον ΟΦΗ. Ο Κουτσιανικούλης έβγαλε τη σέντρα για το Μάνο, ο οποίος με κοντινή προβολή άνοιξε το σκορ για τον ΟΦΗ. Το 25ο γκολ του επιθετικού του ΟΦΗ και πρώτου σκόρερ της κατηγορίας.

18' Κίτρινη κάρτα Γραικός.

19' Φάουλ του Λεάλ για τον Μάνο στο δεύτερο δοκάρι, πλασέ του επιθετικού του ΟΦΗ, διώχνει δύσκολα με τα πόδια ο γκολκήπερ της Σπάρτης.

22' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ με τον Κουτσιανικούλη στο τετ-α-τετ να πλασάρει άουτ.

25' Ωραία φάση για τον ΟΦΗ απο συνδιασμό Λεάλ, Βουό και τελευταίο αποδέκτη τον Κουτσιανικούλη, ο οποίος πλάσαρε άουτ.

26' Το 2-0 για τον ΟΦΗ. Νέο γκολ απο τον Μάνο, ο οποίος σούταρε ιδανικά για το 2-0 μέσα απο την περιοχή. 26ο γκολ για τον επιθετικό του ΟΦΗ.

29' Νέα καλή στιγμή του ΟΦΗ με τον Μπολάκη να κάνει εξαιρετική ατομική προσπάθεια, να βγάζει στον Μάνο ο οποίος π΄λάσαρε άουτ.

44' Απίστευτη χαμένη ευκαιρία απο τον Μάνο, να πλασάρει άουτ εξ' επαφής!

+45 Νέα ευκαιρία για τον ΟΦΗ με τον Παπαστεριανό να σουτάρει απο κοντά και τον τερματοφύλακα να διώχνει.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 2-0

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!

48' Σέντρα ξυράφι του Κοιλιάρα, η μπάλα περνάει λίγο έξω απο το δοκάρι!

55' Σέντρα του Κουτσιανικούλη, κεφαλιά του Μάνου, διώχνει δύσκολα ο γκολκήπερ της Σπάρτης.

57' Χάθηκε η μπάλα στο Γεντί Κουλέ, απο Λεάλ και Μάνο, ο τελευταίος πλασάρει άουτ μόνος με τον τερματοφύλακα στον ωραιότερο συνδυασμό του αγώνα, που δεν έγινε γκολ.

65' ΓΚΟΟΛ. Το 3-0 για τον ΟΦΗ. Ωραία πάσα του Λεάλ για τον Κουτσιανικούλη και εξαιρετικό τελείωμα του τελευταίου για το 3-0.

68' ΓΚΟΟΟΛ. Το 4-0 για τον ΟΦΗ. Ωραία σέντρα του Κοιλιάρα, για τον Μάνο, ο οποίος πλάσαρε ιδανικά για το 4-0, κάνοντας χατ-τρικ. (27 γκολ).

71' ΓΚΟΟΟΛ. Το 5-0 για τον ΟΦΗ. Ο Κουτσιανικούλης βρίσκει τον Παπαστεριανό, ο οποίος πλασάρει σωστά για το 5-0.