10/02/2019 - 16:53

Μπορούσε το κάτι παραπάνω

ΑΕΚ - ΟΦΗ 1-0

Ο ΟΦΗ είχε να αντιμετωπίσει εξ αρχής έναν δύσκολο αντίπαλο, όμως εμφανίστηε βελτιωμένος και θα μπορούσε να πάρει κάτι απ' το παιχνίδι. Λίγο οι απουσίες, λίγο η αδυναμία να μετατρέψει την κατοχή σε ευκαιρίες και η οπισθοχώρηση στο δεύτερο μισό του α' ημιχρόνου, και ο ΟΦΗ δεν πήρε κάτι ούτε απ' το ΟΑΚΑ. Τα θετικά που κρατάει είναι η κατοχή και η καλή κυκλοφορία σε αρκετά διαστήματα του ματς, αλλά και η θετική παρουσία του Φερέιρα, τον οποίο ο Βέρα έριξε κατευθείαν στα βαθιά. Με το σημερινό αποτέλεσμα, ο ΟΦΗ βάζει στον εαυτό του δύσκολα και δίνει στο παιχνίδι με την Λαμία την ερχόμενη Δευτέρα χαρακτήρα τελικού.

Στο πρώτα λεπτά του πρώτου ημίχρονου ο ΟΦΗ μπήκε αποφασισμένος και προσπάθησε να έλεγξει τον ρυθμό του παιχνιδιού φτάνοντας σε αρκετές περιπτώσεις με αξιώσεις την περιοχή του Μπάρκα. Μάλιστα, οι Κρητικοί διαμαρτύρονται για πέναλτι στο 2ο λεπτό, όταν ο Χούλτ ανέτρεψε τον Δεληγιαννίδη μέσα στην μεγάλη περιοχή. Η αδυναμία του ΟΦΗ να κάνει το κάτι παραπάνω στη τελική πάσα και η οπισθοχώρηση του, όσο κυλούσαν τα λεπτά, έδωσαν χώρους στην ΑΕΚ να δημιουργήσει το παιχνίδι της, με αποτέλσμα να πλησιάζει συνεχώς επικίνδυνα τη περιοχή του ΟΦΗ. Η άμυνα, όμως, ήταν εκεί και με καλές αντιδράσεις και τις επεμβάσεις του Στρέζου αποσοβούσαν τον κίνδυνο. Αυτό μέχρι το 37ο λεπτό, όπου εξαιτίας της ολιγωρίας στην άμυνα του ΟΦΗ και του καλού συνδυασμού Αλμπάνη-Λιβάια, η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ.

Στο β' ημίχρονο ο ΟΦΗ έδειξε ότι θέλει το παιχνίδι και αποφάσισε να παίξει μπροστά εν αντιθέσει με τα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου. Η είσοδος του Φερέιρα βοήθησε τον ΟΦΗ στο τεχνικό τομέα, αλλά και πάλι, όπως στο πρώτο ημίχρονο, υπήρχε πρόβλημα στο τελείωμα των φάσεων και την τελική πάσα, με αποτέλεσμα η κατοχή σε πολλά σημεία του αγώνα να μην μεταφράζεται με τελική ευκαρία. Κάπως έτσι ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να γίνει ουσιαστικά απειλητικός και το 1-0 παρέμεινε έως το τέλος.

ΟΦΗ (Χάιμε Βέρα): Στρέζος, Μιχόγεβιτς, Παπάζογλου, Δεληγιαννίδης, Κοροβέσης, Νάστος, Κυριακίδης, Ναμπί, Νέιρα, Βαζ, Γιακουμάκης

Στον πάγκο: Σωτηρίου, Βουό, Φερέιρα, Μπράουν, Σακόρ, Ντίνας, Πέρσον

ΑΕΚ (Μ.Χιμένεθ): Μπάρκας, Οικονόμου, Τσόσιτς, Μπακάκης, Χουλτ, Μάνταλος, Σιμόες, Κλωναρίδης, Γκάλο, Μπογέ, Λιβάγια

Στον πάγκο: Τσιντώτας, Σβάρνας, Γιαννούτσος, Κρίστιτσιτς, Αλμπάνης, Μπότος, Γιαννιώτας